SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wzmocnienie więzadeł kolanowych

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 55126

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 13 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 361
Witam;

Zanim zadam pytanie właściwe nakreślę krótko sytuację. 2 miesiące temu doznałam lekkiej kontuzji na nartach. Nadwyrężyłam oraz częściowo naderwałąm więzadło lewego kolana. Jeszcze ciągle odczuwam dyskomfort przy zginaniu i całkowitym wyproście nogi.

No nie bójcie się, nie napiszę: siedząć sflaczałam CO MAM ROBIĆ? chociaż nie powiem że o tym zwiotczeniu to nieprawda...

Chcę jednak zapytać czy mogę powrócić do aerobiku. Czy takie skakanie nie jest zbyt inwazyjne, czy powinnam zacząć od jakiegoś innego sposobu wzmacniania więzadeł?

A swoją drogą proszę, napiszcie jakie specjalne ćwiczenia powinnam wykonywać żeby w przyszłym sezonie narciarskim więzadła były sprawne i silnie utrzymywały kolana?

Z góry dziękuje,

Mao
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4063 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347421
Witaj


Tak naprawdę podczas każdego urazu należałoby zasięgnąc opinii specjalisty-np. dobrego fizjoterapeuty. Ale najczęściej podczas kontuzjii wskazany jest odpoczynek i nie przeciążanie danego stawu, by mógł się odbudować.

Same więzadła dobrze wzmacnia odpowiedni trening siłowy ze stopniową progresją ciężaru. Wraz ze zwiększaniem siły staw się adaptuje i wzmacnia i to jest podstawowa zasada. Jednak w Twoim przypadku byłbym skłonny skonsultować się z lekarzem i ewentualnie on może już pokazać jakieś ćwiczenia, być może nawet takie, które wykonasz w zaciszu domowym.

Kolano to skomplikowany staw i składa się z kilku więzadeł. Problemy w tym obrębie rzutują na codzienne czynności i mogą powodować bóle nawet podczas zwykłego siedzenia w pracy czy szkole. Zatem dobrze już od teraz zacząc o nie dbać.

Zachęcam do przeczytania :

http://potreningu.pl/articles/1209/trzaski-i-bol-w-kolanie

Pozdrawiam




„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 3913 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 25673
Proponowałbym kupić glukozamine, dla wzmocnienia wiązadeł, nie jest droga
A co do aerobiku i ćwiczeń to najlepiej by było się udaćdo lekarza
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 13 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 361
No niestety tak też sobie pomyslałam z tym lekarzem. Dzięki za podpowiedz.

Zakładając że mogę już ćwiczyć to może znasz jakiś konkretny rodzaj ćwiczeń który by wzmocnił okolice kolan przed kolejnym sezonem narciarskim? Wydaje mi się, (choć mogę być w błędzie bo żaden ze mnie specjalista) że powinny bys to ćwiczenia bardziej siłowe niż aeroby, tak czy nie? A może jedno i drugie?

Pozdrawiam

Karolina
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 92 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1203
odświeżam i ponawiam pytanie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 236 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2201
Moim zdaniem sama glukozamina to placebo. Proponuje Animal Flex - miałem zabieg usunięcia części łąkotki... Podczas rehabilitacj zjadłem jedno opakowanie i wyczuwam znaczną poprawę. Miałem tez problemy z łokciem i nadgarstkami... wszystko ustąpiło.. polecam !
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 349 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3344
Na początku stycznia skręciłem kolano i jestem teraz w trakcie rehabilitacji (laser i magnetronik), dziś pani z gabinetu rehabilitacji powiedziała mi bardzo ciekawą rzecz.
Mianowicie radziła, aby ćwiczyć kolano, żeby je wzmocnić.

Ćwiczenia wyglądałyby tak:
1. Siad prosty i przyciąganie palców do golenia (oczywiście bez pomocy rąk tylko naturalnie- siłą mięśni) i wytrzymywanie tak ~10sek.

2. Siad prosty i maksymalne wyprostowanie stopy z jednoczesnym napięciem mięśni tych na górnej części uda (nie wiem jak się nazywają ) i też przytrzymanie tak ~10sek.

3. Podczas stanie przyciąganie rzepki do kolana, czyli stoimy sobie i powodujemy, że rzepka jakby wchodzi do kolana, podnosi się i opada, też przez ~10sek.

Na początek stosujemy ~10sek z czasem 20sek i tak dochodzimy do 30sek. Pani mówiła, że powinno pomóc i wzmocnić kolano. To tzw. skurcze izotoniczne.



Mam nadzieje, że się przyda i pomogłem

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 92 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1203
JAROCH1 niezły hard ten animal flex (cenowo) ale jak zarobie to może sobie kupie. Puki co mam dostać jakies zastrzyki 3 (cholernie drogie nawiasem mowiac chyba 300 zł) ale cuż moze bedzie lepiej po nich mojemu kolanu:P
Inarusbox no pomogłes:P thx
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 355 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4254
Nie istnieje cos takiego, jak wzmocnienie więzadeł poprzez cwiczenia.

Wszystkie glukozaminy itp to placebo. Nic albo jakieś 5% trafia do miejsca przanaczenia czyli stawu.

Jedyne co można zrobić to wzmocnic mięśnie czworogłowe i dwugłowe, które stabilizują kolano. Czyli wszelkiego rodzaju ćwiczenia na nogi.
Przysiady, wypady, ćwiczenia na maszynach,

No i jak pisze hubi są tez zastrzyki, tylko cholernie drogie.

Laser i magnetronik raczej nic tez nie daja. Może zejdzie po nich opuchlizna, ale to wszystko.
Zmieniony przez - bike99 w dniu 2009-03-04 21:19:31

Zmieniony przez - bike99 w dniu 2009-03-04 21:21:46

rower-power

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 256 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 9374
Glukozamina to najprawdopodobniej placebo, a nawet wg jej zwolenników działa na chrząstki stawowe, a nie więzadła.

Doprecyzuj o które więzadło chodzi. Zerwanie krzyżowego tylnego lub bocznego nie musi powodować żadnych dolegliwości, zaś zerwanie krzyżowego przedniego przedniego skutkuje niestabilnością kolana. Wiem coś o tym, bo z racji zerwania przeszedłem 2 operacje, mimo, że nie mam jeszcze 18 lat :)

Przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak wzmocnienie więzadeł. One sie nie wzmacniają od ćwiczeń. W miejsce uszkodzeń wkracza tkanka bliznowata, która jest niestety bardzo słaba. Dlatego wg mnie lepiej zerwać całkowicie więzadło i operacyjnie zrekonstruować je na nowo (zrekonstruowane więzadło jest nawet trwalsze od pierwotnego).

Największą głupotą jako obserwuję od jakiś dwóch lat jest nowobogackie "narciarstwo". Już chyba z 5 rodziców kolegów z mojej klasy sobie poważnie rozwaliło w ten sposób kolana lub inne części ciała. Myślą, że są niezniszczalni, trochę pojeżdżą i myślą, że są super narciarzami. Nie zważają na to, że nie mają żadnego przygotowania fizycznego (sprzęt oczywiście najwyższej klasy), że normalnie nie prowadzą żadnej formy aktywności ruchowej, a mimo to cisną się na stok i opowiadają jakie to jest super. Nie zdają sobie sprawy, że narciarstwo silnie obciąża kolana zawodowców a co dopiero takich laików jak oni. Narty są długie, przypomnijcie sobie fizykę i maszyny proste. A teraz pomyślcie jakie siły działają na kolana. Bo co roku po świętach słyszę jak to ktoś sobie coś zrobił na stoku. Ale ludziom nie idzie tego wytłumaczyć. A od siebie polecam snowboard

PS Na stabilność kolana należy ćwiczyć przede wszystkim mięsień czworogłowy uda.

Zmieniony przez - Adifek w dniu 2009-03-04 21:44:24
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 92 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1203
Mnie osobiście rwą wiezadła poboczne strzałkowe i piszczelowe w lewym kolanie (lekaż któy robił mi arteo powiedział ze nic na to nie poradzi bo to struktura pozastawowa której artro nie obejmuje)np przy kucaniu czy próbie siadania na piętach (tzn tak ciągną hmm) czy to da sie jakoś temu zapobiedz? myslałem ze te specyfiki wzmocnią je i uelastycznią zeby to nie rwało no ale teraz to nie wiem co mam zrobic:)Pomocy:P
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 44 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 230
Ja mam sprawdzony sposób na stawy i więzadła nie pcham się suplami za 30zł o wiele lepsze jest po prostu jedzenie żelatyny w postaci smacznej galaretki wołowej,osobiście mi bardzo pomogło miałem naderwane ścięgna i po 4 dniach mogłem powrócić do treningu,również jest warte jedzenie kurzych łapek.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Szukam Pracy help!!!

Następny temat

Czy moge ćwiczyć???

WHEY premium