SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

upadek mięśniowy

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 8272

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Wiek 42 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 544
Witam. Chciałem zapytać o to, kiedy można/należy doprowadzać do upadku mięśniowego.


Poniżej zamieszczam kilka pytań pomocniczych, na które bardzo prosiłbym o odpowiedzi.

1. W przypadku cyklu masowego zaplanowanego na 6 tygodni, ćwicząc grupę mięśniową raz w tygodniu, na każdą grupę mięśniową przypada 6 treningów.
Od którego treningu w danym cyklu powinno doprowadzać się do upadku mięśniowego (czy już od pierwszego treningu, czy tylko na ostatnim, czy w połowie...)?

2. Dla założeń, jak w pierwszym pytaniu, jeśli znajduję się już na treningu, na którym mam zamiar doprowadzić dany mięsień do upadku, a przewidziałem np. 3 ćwiczenia na dany mięsień, to w którym z tych ćwiczeń powinienem doprowadzić do upadku (we wszystkich trzech ćwiczeniach, tylko w ostatnim ćwiczeniu...)?

3. Dla założeń, jak wyżej, jeśli wykonuję ćwiczenie prowadzące do upadku mięśniowego i przewiduję dla niego np. 3 serie zasadnicze (oprócz wcześniejszych - rozgrzewkowych), to w której serii powinien nastapić upadek (we wszystkich, tylko w ostatniej)?


W ramach wyjaśnienia - upadek mięśniowy rozumiem, jako doprowadzenie do takiego stanu w trakcie danej serii, że nie potrafię wykonać kolejnego powtórzenia.


Nie chciałbym tego pytania odnosić jedynie do mojej osoby.
To znaczy - jeśli odpowiedź zależy od rodzaju treningów masowych lub od stażu ćwiczącego - to też bardzo proszę o taką informację.


Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 28 lat

Waga: 78 kg

Wzrost: 182 cm

Cel treningowy: masa

Staż treningowy na słowni: 8 miesięcy

Uprawiane inne sporty: zaczynam may-thai

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki): full siłownia

Dieta: zachowywanie podstawowych zasad odżywiania w kulturystyce - ale bez kalkulatora w ręku

Przeciwskaznania medyczne: brak

Zażywane suplementy: białko, kiedy w posiłku go zabraknie
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6503 Napisanych postów 62294 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777621
tutaj Łukasz zwrócił uwagę na słuszny fakt , że w ćwiczeniach izolowanych nie trzeba się bać upadku , bo nie przeciąża to w znaczny sposób układu nerwowego

jednak reasumując upadek mięśniowy jest zaawansowaną metoda i na pewno nie do stosowania ciągłgo , predzej jako okresowa metoda zwiększania intensywności

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 5082 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 18700
Może to pomoże:

https://www.sfd.pl/Art._Czy_trenować_do_upadku_mięśniowego_-t370908.html 

Spokojnie, w sumie mozesz mnie nie lubic, tak jak ja nie lubie ludzi, ktorzy mówią by mowic.

Pozdro&Poćwicz!
--==GAINER TEAM==--

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Wiek 42 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 544
Dzięki za odpowiedź.

Tak - ten artykuł między innymi zainspirował mnie do zadania tego pytania :)

Wiem, że zdania są na ten temat podzielone, choć ostatnio coraz częściej słyszę, że należy doprowadzać do załamania. Jeden z trenerów na siłowni ostatnio powiedział mi, że powinienem załamywać mięśnie na każdym treningu, w każdym ćwiczeniu i przy każdej serii...
Jednak to baaaaaaaaaaaardzo utrudnia progresję z treningu na trening.

Stąd własnie moje pytania.
Wiem, że nie dostanę jednoznaczej odpowiedzi (bo pewnie takiej nia ma), ale może kilka osób mogłoby opowiedzieć, jakie widzi wady i zalety związane z załamaniem mięśniowym w swoich treningach?

Pozdrawiam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 152 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11492
według mnie doprowadzić może to tylko do przetrenowania i przeciążenia organizmu, a co za tym idzie brak postępów.

lepiej planować sobie progresję na kilka tygodniu na przód, odpowiednio do celu, wyników siłowych , i starać się ją realizować na treningu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Wiek 42 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 544
Powiedzmy, że planuję cykl 6 tygodni na masę i w nim na każdą grupę mięśniową będę miał łącznie 6 treningów.

Uczepmy się np. przysiadów ze sztangą i załużmy, że jestem w stanie wykonać 5 powtórzeń tego ćwiczenia z obciążeniem 100 kg (dla równego rachunku).

Czy w ramach progresji i nie doprowadznia do upadku - mogę założyć, że rozkład ciężaru na 6 kolejnych treningach dla ćwiczenia danej grupy mięśniowej będzie wyglądał następująco:
- tydzień 1: 80 kg,
- tydzień 2: 85 kg,
- tydzień 3: 90 kg,
- tydzień 4: 95 kg,
- tydzień 5: 100 kg,
- tydzień 6: 105 kg.

W każdym tygodniu wprowadzałbym dojście do założonego ciężaru za pomocą progresji - np. w trzech seriach zasadniczych (oprócz rozgrzewkowych).
Np. dla 5 tygodnia byłoby to:
- 1 seria - 12 powtórzeń z obciążeniem 75 kg,
- 2 seria - 8 powtórzeń z obciążeniem 90 kg,
- 3 seria - 6 powtórzeń z obciążeniem 100 kg.
Taki dzień treningowy doprowadziłby do upadku mięśniowego.

Ale np. w poprzednim tygodniu byłoby:
- 1 seria - 12 powtórzeń z obciążeniem 70 kg,
- 2 seria - 8 powtórzeń z obciążeniem 85 kg,
- 3 seria - 6 powtórzeń z obciążeniem 95 kg.
Wówczas nie ma upadku mięśniowego...

Tym bardziej nie ma upadku mięśniowego w poprzednich treningach.


Czy taki sposób progresji ciężaru (aby uniknąć upadku mięśniowego) jest właściwy?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6503 Napisanych postów 62294 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777621
z tym upadkiem to różnie bywa

jak masz intenyswnośc treningowa duża to doprowadzenie w kazdej serrii do upadku szybko Ci zajedzie CNS a chyba nie o to chodzi

dodatkowo ciężko zaplanowac progresję i co ciężkie często do uzyskania , podczas załamania musisz miec przy sobie za każdym razem partnera treningowego który pomoże zdjąć ciężar

ja mimo wszystkio załamania bym unikał

progresję można rozłożyć na więcej serii i dokładac np 2,5kg co trening

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 1718 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 15969
Cwiczyłem muay thai 1,5 roku , gdy zaczołem chodzic na siłownie automatycznie progress w muay thai jak i w jakich kolwiek przyrostach zmalał , mysle ze trening siłowy,masowy + muay thai to jest kompletne nieporozumienie ale rób jak uwazasz ja tylko mowie jak jest bo sam tego doswiadczylem ;)

2. Trening muay thai jest bardzo intensywny i uzywasz wszystkich miesni wiec czas na regeneracje zostaje skrocony co moze spowodowac przemeczenie organizmu ;) na twoim miejscu bym se zaplanowal treningowy na mase na 3 dni i 2 treningi muay thai ale moim zdaniem to i tak za duza intensywnosc bo masz zaledwie 2x 24h odpoczynku dla miesni a niektore partie miesniowe potrzebuja do 72h regeneracji. Oczywiscie tylko mowie jak ja to widze ale moim zdaniem nie zbudujesz sie przy muay thai i nie jestem pierwsza osoba ktora to mowi ;)

Zmieniony przez - Przesta w dniu 2010-09-08 17:13:52

Zmieniony przez - Przesta w dniu 2010-09-08 17:14:24

Nic wielkiego w życiu nie przyjdzie bez poświęcenia.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Wiek 42 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 544
Ok - przede wszystkim bardzo dziękuję tym, którzy odpowiedzieli.

Widzę, że wiekszość raczej ostrożnie podchodzi do updaku.
Ja też się do tego skłaniałem - a teraz mnie utwierdziliście :)

Mam jeszcze pytanie - takie bardziej z ciekawości, aczkolwiek nurtujące gorzej niż hemoroidy...
Co na temat upadku mówi tak zwana "klasyczna kulturystyka" (teoria Weidera itp.)?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 73 Napisanych postów 5491 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 48118
ciężko ustalić jakąś regułę, bo nie zawsze będzie prawidłowo odnosiła się danego treningu.

Napisz jak wygląda cały Twój mezocykl treningowy, a wtedy łatwiej będzie określić gdzie warto ćwiczyć do upadku.

Nie boję się upadku w ostatniej ciężkiej serii ćwiczeń złożonych
Nie boję się upadku mięśniowego przy ćwiczeniach izolowanych
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Wiek 42 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 544
Nie mam ustalonego mezocyklu.
Ćwiczę pojedynczymi cyklami, ustalając kolejny cylk pod koniec aktualnego.
Głównie ćwiczę na masę, a jak stwierdzam, że zebrał się tłuszcz, to przycinam trochę dietę i dorzucam więcej aerobów, dzięki czemu powstaje mi cylk odchudający.

Co do cyklów masowych, to stosuję naprzemiennie FBW w wersji HST (wówczas nie mam pytań z prowadzeniem do upadku - tam jest to jasno rozpisane) oraz klasyczny split z rozdziałem na 3 dni w tygodniu z treningami na masę.
Właśnie w przypadku tego ostatniego nie do końca łapię, kiedy doprowadzać do upadku mięśniowego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 73 Napisanych postów 5491 Wiek 42 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 48118
tydzień treningowy = mikrocykl treningowy
kilka /2-10/ mikrocykli treningowch = mezocykl

dlatego cykl treningowy nazywamy mezocyklem

w splicie jak napisałem wcześniej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

problem z treningiem

Następny temat

Podciąganie na drążku, nietypowe pytanie

WHEY premium