SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

serwatka a prostata !!!

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4178

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 181 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3266
Serwatka, płyn powstający w czasie produkcji białego sera, może chronić przed rozwojem raka prostaty, gdyż pobudza produkcję związku o działaniu przeciwnowotworowym - donieśli naukowcy z USA na łamach "Toxicology in Vitro".

Zespół pod kierunkiem prof. Joshua Bomsera z Ohio State University zaobserwował, że w komórkach ludzkiego raka prostaty hodowanych w obecności białek z serwatki wyraźnie, nawet do 64 proc., wzrasta stężenie związku o działaniu przeciwnowotworowym - tzw. glutationu.

Białka serwatki dlatego tak wyraźnie wpływają na wzrost poziomu glutationu, gdyż zawierają duże ilości cysteiny, aminokwasu niezbędnego do jego produkcji.

Glutation należy do grupy antyutleniaczy neutralizujących wolne rodniki, bardzo toksyczne cząsteczki, które powstają w komórkach w czasie przemiany materii. Wolne rodniki niszczą składniki komórek, a wzrost ich poziomu jest związany z szybszym starzeniem tkanek oraz z rozwojem wielu schorzeń, w tym chorób serca i nowotworów.

Wielu onkologów uważa, że gromadzenie się wolnych rodników odgrywa ważną rolę w rozwoju raka prostaty. "Tkanki prostaty są bardzo podatne na szkodliwe działanie tych cząsteczek" - tłumaczy Bomser. Dlatego tak ważne jest dostarczanie antyutleniaczy wraz ze składnikami diety.

Zespół Bomsera przez dwie doby hodował komórki raka prostaty w pożywce z białkami serwatki w dwóch stężeniach. Następnie badacze mierzyli poziom glutationu w komórkach.

Okazało się, że obydwa stężenia wpływały wyraźnie na wzrost poziomu glutationu w komórkach, przy czym wyższe stężenie podnosiło go o 64 proc., a stężenie o połowę mniejsze o 60 proc.

Według badaczy, te wyniki wskazują, że już niewielkie stężenie białek z serwatki może wywierać swój terapeutyczny wpływ.

Autorzy nie zaobserwowali jednocześnie, by białka sera białego, np. kazeina, w podobny sposób podnosiły poziom glutationu w komórkach prostaty.

I co Wy na to ?

-----------------------------
Pozdrawiam
Tomek

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 181 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3266
no co, nikt tego nie skomentuje ?

-----------------------------
Pozdrawiam
Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
N oto nie bede mial raka prostaty SOG dla Ciebie za dobr dla mnie wiadomości.
A tak na serio to artykuł jest naprawdę ciekawy. Pozdro

Jesli moja odpowiedz ci pomogła kliknij na "czytelnik działu" w prawym, dolnym rogu mojej wypowiedzi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 181 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3266
hehe, dzięki, jestem nowy na forum, więc musze się starać o te SOGi :)

A wracając do artykułu to doczytałem, że ani mleko, ani ser twarogowy nie ma takich właściwości jak serwatka - jeśli chodzi o prostatę

-----------------------------
Pozdrawiam
Tomek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Norton - prosze o rade.

Następny temat

platki owsiane

WHEY premium