SFD.pl Odżywianie i Odchudzanie

Dodaj odpowiedź

ser bez laktozy - co za bzdura totalna

Wysłana -
po co wciskaia ludziom taki kit skoro kazdy d**** wie ze ser zolty i bialy nie ma prawie ww a w 100r sera to ok 1-2 ww z czeko tylko 0;2 cukry proste czyli ewentualnie laktoza - rozumiem mleko czy lody bez laktozy ale to iuz bzdura to tak iak odzywka bialkowa z enzymym laktaza -po h///

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
Laktoza nie jest cukrem prostym, więc 1,8g. Przecież te węglowodany złożone to nie jest skrobia. Poza tym są osoby, które muszą ją eliminować całkowicie.


Zmieniony przez - domer w dniu 2018-07-02 06:41:40
Wysłana -
Myślę, że jest to po prostu obecna moda na jedzenie bez laktozy, bez glutenu, bez soli, bez cukru, bez ... nie wiadomo czego tam jeszcze... A skoro jest popyt to jest i podaż. Ilość 1,8/100g raczej nie powinna wywoływać żadnych objawów, nawet u osób z wysoką nietolerancją laktozy.

Są pewne osoby, nieliczne, naprawdę skrajne przypadki, które muszą całkowicie wyeliminować ten składnik z diety i to one pewinny być zadowolone z wysokiej dostępności produktów lacto-free wynikającej z obecnej mody. Więc nie ma tego złego...
Wysłana -
Zgadza się, dla osób z nietolerancją nie powinna. Jednak są niektóre choroby autoimmunologiczne, które wymagają eliminacji laktozy, nawet w śladowej ilości z leków (euthyrox).
Wysłana -
Dwucukry, czyli laktoza też są wrzucane do cukrów prostych przez producentów, czyli jednak te 0,2g/100g
Znaczenie dla osób nietolerujących laktozy może to mieć, ale dla zwykłego, zdrowego człowieka - żadnego. Korzystają na tym osoby chore i w sumie dobrze. Chociaż osobiście też mnie śmieszy ser żółty zwykły, a obok bez laktozy z dwukrotnie wyższą ceną
Wysłana -
Jak jest wrzucane to inna kwestia. W sumie według nomenklatury nie jest to do końca jasne. Z tego też względu jedna z firm suplementacyjnych mimo, że miała w składzie swojego WPC 16% laktozy podawała ją swego czasu jako węglowodany złożone, co nie było błędem.
Wysłana -
Tak jak koledzy wyżej nadmienili, ma to duże znaczenie. To nie jest żadna moda, moda jest wtedy gdy ktoś kupuje produkty bez laktozy - nie mając nietolerancji.


Zmieniony przez - dudee w dniu 2018-07-02 12:37:37
Wysłana -
Dokładnie, mam osobę w rodzinie nietolerującą laktozy całkowicie, sery bez laktozy wchodzą super, bez problemu, natomiast z laktozą - zaraz problemy żołądkowo-jelitowe.
U zdrowych ludzi nie ma to w ogóle zupełnie znaczenia, u nietolerujących - ma ogromne.
Wysłana -
nie może mieć problemu z brzuchem po 1 gramie laktozy!!!!! co za bzdury, ser nie ma ww a tym bardziej laktozy bo jest unicestwiana w fazie produkcji sera !!!a nawet jak jest to sladowe niewyczuwalne ilości!!!1
Wysłana -
chłopie nie krzycz...słyszymy - zwróć uwagę na to, że śladowe ilości są nawet w przyprawach...zatem jedząc wszystko - śladowych ilości masz dużo więcej niż 1g (wliczając w to żółty ser), zatem odpowiedz jest prosta - ma problemy.
Wymysł to nie jest, bo osoba ta zanim okazało się, że ma nietolerancję - miała dietę eliminacyjną pod moim okiem, co więcej nic na nią źle nie działa - prócz laktozy. Zatem wniosek jest prosty, prościej się nie da...
Wysłana -
W medycynie ciężko stwierdzić, że coś jest niemożliwe. Ten 1g w zależności od przypadku może, ale raczej nie powinien być powodem problemów.
Strona 1 z 2
Dodaj odpowiedź