SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

słodyczomania: wyzwól się z nałogu!

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 15557

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak był juz tkai post to do kasacji

Cukier jest jak toksyczny ukochany: przyjemność z nim trwa krótko, a straty są znacznie większe niż zyski. Zamień słodką chorą miłość na zdrowy partnerski związek!
Kiedy ostatnio jadłaś coś o słodkim smaku? Godzinę temu, a słodki smakołyk zawsze masz w zasięgu ręki? Diagnoza brzmi: słodycze są twoją zgubną namiętnością. Cukier, podobnie jak zwichrowany emocjonalnie ukochany, ma dwa oblicza: bywa czarujący, by po chwili zmienić się w zimnego drania! Podpowiemy ci, jak wyzwolić się spod jego niebezpiecznego uroku.

CUKROWA WIZYTÓWKA

Cukier, który sypiesz do cukiernicy, należy do grupy związków chemicznych nazywanych węglowodanami. Są one cennym źródłem energii, która "napędza" wszystkie narządy i układy twego ciała. Węglowodany biorą też udział w wielu procesach biochemicznych zachodzących w twoim organizmie, m.in. w budowie błon komórkowych, przetwarzaniu białek i tłuszczy. Zależnie od stopnia skomplikowania budowy chemicznej, węglowodany dzielą się na proste i złożone. Oto najważniejsze spośród tych występujących w żywności:

proste mają słodki smak
glukoza i fruktoza obecne w owocach i miodzie
sacharoza tradycyjny biały cukier, uzyskiwany z buraków cukrowych i trzciny cukrowej; pewną jej ilość zawierają też ananasy i marchew; mniej więcej o połowę mniej słodka niż fruktoza i dwa razy słodsza od glukozy

cukry złożone nie uwodzą słodkim smakiem
laktoza obecna w mleku i niektórych przetworach mlecznych
skrobia zawierają ją ziarna zbóż, warzywa i orzechy oraz nasiona kukurydzy i roślin strączkowych
błonnik pokarmowy w jego skład wchodzą: celuloza, ligniny, chemicelulozy i pektyny; nie jest przez człowieka trawiony, ale jest niezbędny do prawidłowej pracy układu trawiennego.

SŁODKIE=ZŁE

Węglowodany o prostej budowie chemicznej, czyli te o słodkim smaku, są "złe", a te o złożonej budowie "dobre". Wynika to z faktu, że zjedzone węglowodany organizm musi strawić, czyli rozłożyć na najprostsze cząstki: glukozę. Tylko w tej postaci węglowodany są źródłem energii. Gruczoł o nazwie trzustka musi też wyprodukować odpowiednią ilość insuliny, bo gdy tego hormonu brakuje, glukoza krąży po ciele wraz z krwią, ale komórki pozostają "głodne". Kiedy zjadasz węglowodany złożone, organizm stopniowo rozkłada je na glukozę i zależnie od tego, ile jej uzyska, produkuje odpowiednią dawkę insuliny. Energia płynie do komórek w tempie, w jakim jej potrzebują.

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy do twego żołądka trafi cukier prosty, np. ten z cukiernicy. Efekt jest piorunujący i przypomina wlanie benzyny lotniczej do ogrodowej kosiarki! Cukier prosty nie wymaga obróbki i z żołądka szybko przenika do krwi. Zmusza to trzustkę do produkcji dużej porcji insuliny, a jeśli jest do tego zmuszana często, będzie się buntować. Najłagodniejsze objawy to zaburzenia apetytu, a najgroźniejsze to trwałe uszkodzenie trzustki powodujące groźną chorobę: cukrzycę.

ILE BĘDZIE W SAM RAZ

Fizjolodzy żywienia zalecają, by połowa dostarczanej organizmowi energii pochodziła z węglowodanów. Ale uwaga! Cukry proste powinny zaspokajać nie więcej niż 10 % zapotrzebowania na kalorie! Masz 20 i jesteś aktywna, ale nie ćwiczysz regularnie? Potrzebujesz dziennie ok. 2300 kcal, z tego na "słodkie" cukry proste może przypadać 230 kcal (ok. pięciu łyżeczek białego cukru). Masz 40 lat i prowadzisz siedzący tryb życia? Porcja potrzebnej ci energii wynosi ok. 1800 kcal dziennie, a dopuszczalna ilość cukru prostego to 180 kcal (ok. czterech łyżeczek cukru). Jeśli będziesz zjadać więcej, twój organizm wykorzysta tylko tyle cukru, ile potrzebuje, a nadmiar ci zaszkodzi.

DROGA NA MANOWCE

Bywa ona długa i kręta...

PRZYJEMNOŚĆ Zjedzenie czegoś słodkiego podnosi poziom tryptofanu we krwi, a aminokwas ten przenika do mózgu i pobudza wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. To dlatego po zjedzeniu czegoś słodkiego poprawia ci się humor.

POŚPIECH Przygotowywanie zdrowych posiłków wymaga czasu (zakupy, przyrządzanie, gotowanie, mycie naczyń), podobnie jak ich zjadanie. Stłumienie głodu ciastkiem trwa tylko kilka chwil. Im częściej tak robisz, tym szybciej uzależniasz się od słodyczy.

MANIPULACJA Praprzodkowie człowieka lgnęli do słodkiej żywności (owoce, miód), bo zapewniała im dawkę łatwo przyswajalnej energii, o którą było wówczas trudno. Ten atawistyczny pociąg do słodkości wykorzystują dziś producenci żywności i twórcy reklam. Słodka żywność smakuje lepiej i lepiej się sprzedaje, dlatego cukier znajdziesz dziś nie tylko w deserach, ale tam, gdzie wcale się go nie spodziewasz (patrz ramka: uważaj na ukryty cukier).

NAŁÓG Ośrodek głodu i sytości to obszar w mózgu sterujący apetytem. Raczenie się słodyczami sprawia, że organizm otrzymuje cukier w czystej postaci. Jego poziom we krwi gwałtownie rośnie, ale równie prędko opada. Wkrótce znów pojawia się uczucie głodu i ochota na coś słodkiego, by podnieść poziom cukru we krwi. Tak słodycze przejmują kontrolę nad twoim życiem.

CO TO ZNACZY LIGHT?

Taki napis na opakowaniu oznacza, że kaloryczność produktu obniżono co najmniej o 30 %. Osiąga się to, zmniejszając ilość węglowodanów lub tłuszczu. W ich miejsce dodaje się inne substancje poprawiające smak i inne cechy żywności, np. słodziki lub zagęstniki. Dlatego kupując żywność oznakowaną LIGHT sprawdzaj, ile konkretnie jest niej węglowodanów przyswajalnych, zwłaszcza "złych" cukrów prostych!

ZGUBNE SKUTKI

Wiesz już od czego i w jaki sposób się uzależniłaś. Przeczytaj teraz, dlaczego nie warto dosładzać sobie życia.

1 - twoje zęby zniszczy próchnica Cukier jest ulubioną pożywką bakterii zamieszkujących jamę ustną. Gdy im go dostarczasz, wydzielają kwas mlekowy, który wypłukuje ze szkliwa zębów minerały. Przez powstałe w szkliwie szczeliny bakterie i kwasy wnikają w głąb zębów, stopniowo je niszcząc.

2 - będziesz tyć, tyć i tyć Oprócz energii, słodycze nie dostarczają ci praktycznie żadnych składników odżywczych. Gdy regularnie ćwiczysz lub wykonujesz ciężką pracę fizyczną, zjedzony cukier zostanie spalony, ale jeśli jesteś kanapowcem, będzie odkładał się w postaci tłuszczu.

3 - możesz nabawić się cukrzycy U osób mających wrodzone predyspozycje, nadmiar słodkości wywołuje cukrzycę typu II (insulinoniezależną). Częste jedzenie słodyczy rozregulowuje bowiem gospodarkę hormonalną, w tym pracę trzustki. Produkuje ona coraz mniej insuliny, a gdy ilość tego hormonu jest niewystarczająca, poziom krążącego we krwi cukru podnosi się. Uderza to w cały organizm, ale najszybciej niszczone są oczy i nerki, zwiększa się też ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

4 - zapracujesz sobie na zawał lub udar Duże znaczenie ma też "towarzystwo", w jakim zjadane cukry proste występują. Najczęściej są to tłuszcze nasycone (pochodzenia zwierzęcego), obecne np. w śmietanie i maśle. Para cukier prosty + tłuszcz nasycony jest wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia: to nie tylko bomba kaloryczna, ale też cholesterolowa, a nadmiar cholesterolu we krwi prowadzi do nadciśnienia, miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu!

UWAŻAJ NA UKRYTY CUKIER!

Cukier znajdziesz nie tylko w słodyczach. Mnóstwo "złych" cukrów prostych jest też w owocach i owocowych przetworach ( napojach, sokach, konfiturach) oraz miodzie. Zawiera go również wiele gotowych produktów, których wcale byś o to nie podejrzewała, np. pieczywo i musztarda. Dosładzane są nawet produkty reklamowane jako wyjątkowo zdrowe lub dietetyczne, m.in. płatki śniadaniowe, serki i jogurty. Dlatego uważnie czytaj etykiety i wybieraj produkty o możliwie najmniejszej zawartości cukrów prostych, określanych też jako "węglowodany przyswajalne".

SŁODZIKI: TAK CZY NIE?

Tak, bo... mają słodki smak, ale nie rozregulowują pracy trzustki tak jak cukry proste, więc ich zjadanie nie zwiększa zagrożenia cukrzycą. Są przy tym niemal pozbawione kalorii, więc nie tuczą, nie sprzyjają też chorobom układu krążenia ani próchnicy. Oto najpopularniejsze słodziki dodawane do produktów spożywczych:

nieodporne na wysoką temperaturę
aspartam E-951; 160 razy słodszy od sacharozy
sorbitol E-420; dwa razy słodszy od sacharozy
ksylitol E-967; tak słodki jak sacharoza
mannitol E-421; mniej więcej o połowę mniej słodki od sacharozy

odporne na wysoką temperaturę
sacharynian sodu E-954; 400 razy słodszy od sacharozy
acesulfam K E-950; 100 razy słodszy od sacharozy
cyklaminian sodu E-952; 30 razy słodszy od sacharozy

Ale uwaga! Słodziki to dobrzy kandydaci na romans, lecz nie na małżeństwo! W większych ilościach wywołują biegunkę, a ich słodki smak "oszukuje" ośrodek głodu i sytości w mózgu. Jeśli na co dzień będziesz raczyć się produktami ze słodzikiem, twój mózg wciąż będzie domagał się słodyczy. Prosta zamiana cukru na słodzik to droga donikąd: zamienisz jeden nałóg na inny. Odwyk od cukru uda się wtedy, gdy przeprogramujesz swój smak.

DOBRE PRZEZ CAŁY DZIEŃ!

Naczelna zasada brzmi: jedz dobre węglowodany. Bez tego nie masz szans na zerwanie z cukrowym nałogiem. Po prostu musisz zjadać większą ilość węglowodanów złożonych. Wyreguluje to pracę ośrodka głodu i sytości w mózgu, tak że nie będzie on wysyłał fałszywych sygnałów, które pchają cię w kierunku słodyczy.

• Podstawą twego menu uczyń pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa (obecne w nich węglowodany są długo trawione, co zapobiega napadom głodu)

• codziennie jedz trzy większe posiłki + dwie małe przekąski (stałe dostawy energii regulują apetyt), a kolację jedz nie później niż 2-3 godziny przed snem (inaczej posiłek nie zdąży się strawić i obciąży jelita)

• na śniadanie: 1 bułka lub 2 kromki chleba, lub 3 łyżki muesli

• na obiad: 1/2 szklanki ugotowanej kaszy lub 1/2 - 3/4 szklanki ugotowanych nasion roślin strączkowych, lub 1 szklanka ugotowanego makaronu razowego + od 1 do 1,5 szklanki warzyw

• na kolację: 1-2 kromki chrupkiego pieczywa lub 1-2 pełnoziarniste tosty + 1/2 szklanki warzyw

• na przekąskę: mały banan lub sałatka warzywna w sosie winegret, lub jogurt z dodatkiem błonnika, lub garstka nasion słonecznika albo dyni

Szczegółowe zasady komponowania jadłospisu oraz wzorowe menu znajdziesz w nr. 8/04 ("Nowe zasady zdrowego żywienia").

Ostrożnie z owocami: zawierają mnóstwo cukru! Dziennie wolno ci zjeść tylko jeden duży owoc (jabłko, banan, pomarańcza), dwa-trzy mniejsze (śliwki, morele) i 3/4 szklanki mniejszych (truskawki, porzeczki).

TO CI POMOŻE

poznawaj nowe smaki Kiedy człowiek czegoś sobie odmawia, ma pokusę, by jakoś wynagrodzić sobie to wyrzeczenie. Dlatego włącz do swego menu nowe (niskokaloryczne!) potrawy i przyprawy. Im więcej smaków zaserwujesz swemu podniebieniu, tym łatwiej zrezygnujesz ze słodyczy.

dogadzaj sobie inaczej Pomyśl, jaki produkt nie zawierający cukrów prostych lubisz choć w połowie tak bardzo, jak słodycze? Kwaszone ogórki, oliwki? Kiedy następnym razem mózg da sygnał "jest źle, pora na czekoladę", zjedz lubianą przez siebie niesłodką przekąskę.

jeśli już, to po posiłku Czasem nie da się uniknąć zjedzenia słodyczy, np. kawałka urodzinowego tortu. Jeśli już musisz ulec, rób to po posiłku. Zjesz mniej słodkości, bo będziesz już syta.

spaceruj i tańcz Gdy czujesz, że natychmiast musisz zjeść coś słodkiego, rusz przed siebie. Bez względu na pogodę, wyjdź na spacer, a jeśli to niemożliwe (np. jesteś w pracy), pochodź chwilę w tę i we wtę. W domu poskacz chwilę do muzyki. Zmusi to twoją wątrobę i mięśnie, by podzieliły się z tobą cukrem zmagazynowanym w nich postaci glikogenu. Twoje łaknące cukru komórki dostaną zastrzyk energii, a tobie minie chętka na łakocie.

łykaj chrom Pierwiastek ten stabilizuje pracę trzustki i wyrównuje poziom glukozy we krwi, co pomaga okiełznać niepohamowany apetyt na słodkości. W aptece bez recepty dostaniesz np.: Bio-Chrom 30 19 zł/30 tabl.; Chrom organiczny 16 zł/30 tabl.; GTF Chrom Olimp 15 zł/60 kaps. Nie przekraczaj zaleconej dawki, a po miesiącu zażywania zrób sobie dłuższą przerwę, bo przedawkowanie chromu wpływa szkodliwie na szpik kostny.

SZUKAJ WSPARCIA

radzi psycholog Ewa Klepacka Pamiętasz z dzieciństwa te słowa: "jak będziesz grzeczna, dostaniesz czekoladkę"; "nie martw się, dam ci ciasteczko"? Jeśli malucha regularnie przekupuje się lub pociesza słodyczami, to gdy dorośnie, człowiek ten w trudnych chwilach będzie odruchowo sięgał po słodkości. Twój nieopanowany pociąg do słodyczy może oznaczać, że "zajadasz" nimi swoje problemy. Zastanów się, co takiego dzieje się w twoim życiu, że wciąż szukasz pocieszenia? Wytrop chwile, w których źródłem apetytu na słodycze są twoje problemy emocjonalne. Wtedy, zamiast sięgać po łakocie, zadzwoń do przyjaciółki, idź na masaż, weź pachnącą kąpiel, obejrzyj komedię w telewizji albo uprawiaj seks. Krótko mówiąc, zafunduj sobie inną zdrowszą przyjemność.

radzi trener fitness Marcel Wieteska Gdy walczysz z nadwagą wywołaną nałogowym objadaniem się słodyczami, nie możesz dopuścić do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi, bo to natychmiast wzbudzi w tobie ochotę na coś słodkiego. Dlatego odradzam intensywne ćwiczenia siłowe, gdyż szybko obniżają poziom cukru i wywołują tzw. wilczy głód. Polecam natomiast długotrwały wysiłek wytrzymałościowy, np. pływanie, jazdę na rowerze, aqua aerobic. Takie ćwiczenia pozwolą ci spalić zapasy tłuszczu i nie wywołują ochoty na słodkości. Jeśli nie możesz obyć się bez siłowni, to zmniejsz towarzyszące ćwiczeniom obciążenie i zwiększaj ilość wykonywanych serii.

Jowita Hakobert
konsultacja Iza Czajka, dietetyk
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 1702 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16720
Po temacie widzę, że to coś dla mnie . Strasznie długie, przeczytam wieczorem, ale soga dam teraz .

"masz swą wolę w komplecie z honorem"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21772 Napisanych postów 71319 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575898
Trochę prawdy, trochę nie, ogólnie ciekawe!

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 186 Napisanych postów 4965 Wiek 41 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40441
własnie mi sie nie chce czytac to mi mozesz Tomasz na priv`e strescic
mi udalo sie w sumie pozbyc tego nalogu.. przez chorobe, byłam tak zdechła ze nie mialam ochoty na slodycze, pierwsze 3 dni jadlam same owoce, pozniej jakos tez nie bardzo i stwierdzilam ze nie bede do nich wracac pewnie ze jest tak ze calkiem nie jem, ale nie ich tez caly czas jak bylo do tej pory
wiec wszystko ma swoje plusy

"Ten tylko jest wolny,
kto na wysokość wstępuje bez uciech,
a schodzi z niej bez żalu..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 218 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 3303
jedno pytanie mam tylko co do slodzikow, ostatnio pojawil sie nowy o nazwie Splenda, ktory (podobnoz) otrzymywany jest z cukru. czy ktos moglby sie wypowiedziec na temat jego szkodliwosci dla osob podatnych genetycznie na cykrzyce? dzieki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 157 Napisanych postów 10921 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43675
ja kocham słodycze...
potrafie zjesc cala czekolade i mamd alej ochote
prawda ze nałóg ten jest zgubny ...
dlatego od dzis posnatowilam zaprzestac jest slodycze w takiej ilosci ...
mojemu brzuszkowi ten pewnie wyjdzie to na dobre hehe

co do streszczenia to ja tez bym poroosila na priv
no i sogo poleci
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 206
mmm. naprawde ciekawy art. szczegolnie o owocach i miodzie. az mi sie wierzyc nie chce. myslalem, ze owocy w kazdych ilosciach sa dobre(mowa o naszych: jablka, czeresnie, agres, gruszki, sliwki, itp)

'jesli masz ochote na slodkie to tancz i spaceruj' dobra rada.
ciekawa pozycja literaturowa moze byc Sugar Blues, nie dawno wydany w polsce:
http://www.hito.pl/sklep,3.html?PHPSESSID=a26910acf6290d197078fda4d46eca05
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7040 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 85817
Mozna by powiedziec, ze ilu dietetykow tyle teorii
mozna by sie przycepic do kilku kwestii...

NOX

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 206
dokladnie. mysle, ze jedzenie jablek nie utuczy zbytnio jesli sie ma umiar w jedzeniu na co dzien. a ten cukier 'jablkowy' nie jest taki grozny. na 100g jablek mamy 3,1g sacharozy(łyzeczka cukry to ok. 5g). dodatkowo w owocach zawarte sa mikro i makroelementy niezbedne do spalenia tego cukru(w przeciwienstwie do cukru rafinowanego, ktory bierze to z organizmu).
bardziej slodkie owoce maja niewiele wiecej sacharozy:
*banan 11,1g
*brzoskwinia 5,2g
*mandarynki 7,1g
*nektarynka 6,3g
wszystko podane w przeliczeniu na 100g.
zródło: Wartosc odzywcza wybranych produktow spozywczych i typowych potraw. wydawnictwo PZWL.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 2696 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 31115
ja jem po 3-4 jablka dziennie, ze wzgledu na cere-pomagaja mi i w polaczeniu z tabletkami z cynkiem mam sliczna twarz

sog dla autora

We gonna break

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2712 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 30062
mam sliczna twarz
no nieźle MKD. złapałem cie.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

problem z kreatyną :-(

Następny temat

serce pomocy!

WHEY premium