SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

słabe kolana?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 9657

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2646
Witam
Od dwóch miesięcy chodzę na aerobic, nie tyle co się odchudzam, tylko raczej chce poprawić swoją kondycję. Tu następują małe problemy, ponieważ generalnie nigdy nie należałam do osób wysportowanych (pomijam okresowe uprawianie sportu), m. in. nie rozciągnięte i słabe mięśnie, brak kondycji oraz czasem przy niektórych ćwiczeniach bolą mnie kolana. O ile z większością powoli zaczynam sobie radzić, dzięki radom instruktora, to martwię się o te kolana. Bolą mnie na dwa sposoby.

1. Zdarza się, że podczas ćwiczeń zaczynają mnie boleć kolana, szczególnie gdy już jestem trochę zmęczona. Ale to rozumiem dlaczego, póki robie ćwiczenia dobrze techniczne, dopóty nie bolą kolana. Jak zaczynam się męczyć, ćwiczę gorzej techniczne i obciążam kolana, dlatego bolą. Z tym to sobie poradzę.

2. Czasem bolą też podczas rozciągania (boli mnie tak pod kolanem z przodu), ale tyko podczas niektórych ćwiczeń, postaram się opisać przykład:
A gdy położę się płasko na plecach i w tej pozycji przyciągam jedną wyprostowaną nogę (palce do siebie). To praktycznie od razu boli mnie tak pod kolanem z przodu, mogę ją przyciągnąć do konta prostego względem ciała (+ parę centymetrów). Bardziej nie przyciągnę, bo od razu zginam nogę. W tej pozycji rozciąga się najbardziej łydka.
Natomiast Gdy leżę na lewym boku głowa oparta na lewej ręce a lewa noga wyciągnięta do przodu dla pod parcia.. gdy w tej pozycji wyciągam nogę do góry i przyciągam do głowy, to potrafię ją jak na swoje możliwości blisko przyciągnąć i czuje tylko napięcie z tyłu uda.

Nigdy nie miałam urazów kolan. Jedyną wadę jaką mam to prawa noga krótsza 0,5 cm, no i przez tą nogę mam skrzywiony kręgosłup, bo nie nosiłam wkładki (nie wiedziałam, że mam nogę krótszą). Noszę wkładkę w bucie, choć ostatnio nie nosiłam, ale już się poprawiłam :)

Zaznaczam, że idę do lekarza, tylko za nim się dostanę do lekarza ortopedy, to minie minimum z miesiąc o ile będę miała farta i dostanę się do niego. Chce iść do dobrego lekarza, a do niego są kolejki. Już kiedyś u niego byłam, bo narzekałam na stawy, ale się okazało się że mam krótszą nogę, gdy zaczęłam nosić wkładkę problemy ustały.

Rozmawiałam o tym, też z instruktorem i powiedział, że najprawdopodobniej bóle kolan spowodowane są tym, że mam słabe kolana. Rzadko były zmuszane do intensywnej pracy, więc teraz bolą. Wydaje mi się to logiczne, przynajmniej tak to zrozumiałam. Powiedział, też że można je wzmocnić na siłowni. Siłowni jeszcze klubie nie ma, bo to nowy klub. Będzie za dwa tygodnie. Chciałam najpierw się upewnić, że sobie krzywdy nie zrobię, takim wzmacnianiem. W końcu kolana mamy jedne :)
Czy powinnam się martwić? Czy wzmacniać na siłowni kolana?

ps. szukałam i nie znalazłam zadowalającej odpowiedzi.

Zmieniony przez - Dota w dniu 2007-02-08 16:43:28
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 805
Kradam wiem czasem glupio gadam, ten problem jest tez chyba w mojej glowie, wiesz na boisku zawsze wykorzystuje sie czyjes slabosci dlatego ja nie chce ich pokazywac i to juz mi weszlo w krew- nawet mam takie wrazenie ze siebie chce oszukac. potrzebuje troche czasu zeby zaakceptowac to ze jestem chora(jesli mogge tak to nazwac). dzieki Waszym wypowiedziom (Twoim rowniez) coraz bardziej wszystko rozumiem, chociaz piszac o dyskopatii mialam mala nadzieje ze ktos napisze:"to nic strasznego, nie ma czym sie przejmowac, zrobisz pare cwiczen i samo przejdzie". obiecuje sobie,ze tylko jak skonczy sie sezon,zrobie porzadek ze swoim zdrowiem,teraz nie moge zostawic druzyny. wiem ze na czas jakies rechabilitacji musialabym zrezygnowac z treningow bo inaczej nie bedzie rezultatow i tak zrobie.
p.s przepraszam,ze Cie zirytowalam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
No przy rozciąganiu mogą czasem boleć jeśli nie rozciągasz się prawidłowo, np. zakładasz sobie dźwignię na nogi (ściskasz staw, i ogóle to nie tędy droga). Żeby się prawidłowo rozciągać trzeba myśleć o tym, że przyciągając np. nogę do siebie (albo w skłonie itd.) przyciągać udo do brzucha, to najważneijsze. I nie wciskać na siłę kolana w siebie, i nie ciągnać nogi na siłę, jak nie masz rozciągnięcia, robiąc sobie dźwignię na stawach. Powinno się prostować nogi, ale z myslą o ich wydużaniu w dal, a nie wciskaniu kolana w siebie, bo wtedy boli.

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 926 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9702
"pod kolanem z przodu" przyczep ma m. czoroglowy uda (prosty uda, guzowatosc kosci piszczelowej) moze w tym tkwi problem jedyna rada z mojej strony:
Oprocz rozciagania, wzmacniaj miesnie czworoglowe...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2646
Jeanette_ musiałam kilka razy przeczytać twoją wypowiedź, aby zrozumieć.
Rozumiem, że starając się utrzymać nogę wyprostowaną robię to za bardzo na siłę. Ponieważ, ani kości ani staw nagle się nie skurczy, więc po prostu reaguje bólem. To tak samo jak: zauważyłam, w niektórych pozycjach przy rozciąganiu, jak za mocno wcisnę kolana do podłogi, to mam uczucie, że mi się coś "trze" w kolanach. Takie głupie uczucie. Ale wtedy wystarczy poprawić pozycje i przestaje.Będę musiała jutro spróbować po rozciągać się i przy okazji zwrócić uwagę na to i spróbować porównać, czy mniej boli.
Jeśli będę się codziennie rozciągać (nie zapominając o dobrej rozgrzewce) nie zaszkodzę sobie, czy lepiej raz na parę dni??? Np. tak jak zostaje po zajęciach aerobicu na dodatkowe zajęcia ze stretchingu.

Uda to mam bardzo słabe, świadczy chyba o tym fakt, że większość ćwiczeń w których nogi są w górze, szybko mnie męczy i często trzęsą mi się mięśnie. A na pewno nie jest to wynikiem braku magnezu.

Czy jeśli będę chodzić na aerobic na rowerkach to wzmocnią mi się nogi i te kolana?
Zaczęłam ostatnio chodzić na to (ze względu na słabą wydolność), tylko w czasie zajęć czasami bolą kolana. Ale nie z przodu tylko tak całe. Nie bolą całe zajęcia, tylko przez jakiś czas, za chwile przechodzi samo. Choć to musi mieć jakiś związek z techniką, ale na rowerach byłam dopiero 3 razy, więc jeszcze nie bardzo mi to wychodzi, choć i tak jest lepiej. Już się nie garbie, za pierwszym razem to była tragedia (z garbieniem, nie kolanami). Albo za duże obciążenie sobie ustawiam.
Zawsze wiedziałam, że mam kiepską kondycję.. ale dopiero teraz zaczynam uzmysławiać sobie jak bardzo kiepską...

Zmieniony przez - Dota w dniu 2007-02-08 23:22:07
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 926 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9702
rowerek - bardzo dobry pomysl lub zwykle przysiady (bez obicazenia). Poziej silownia z niewielkim obciazeniem (prostowanie nóg w siadzie, uginanie nóg w leżeniu)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Chodzi o to, aby nie prostowac nogi przez wciskanie na sile kolan (jak sama pisalas - w np. siadzie dociskalas je do podlogi), to nie jest dla nich zbyt korzystne i moga potem bolec.
Prosujac noge mysl o tym, aby ja wydluzyc, kolana maja byc proste, ale mysle o tym, zeby je miesniami jakby 'podciagnac' do gory, a nie wciskac do srodka.
Ogolnie nie napinaj ich strasznie mocno, jesli Cie bola.
Ja jesli mam czasem problemy z kolanami, to nauczyciele pozwalaja mi nawet niedoprostowywac nogi.

I pamietaj ze rozciagajac sie np. w sklonie, czy przyciagajac noge do tulowia najwazniejsze jest, aby starac sie dotknac brzuchem uda (a nie np. dotknac glowa kolana garbiac sie przy tym i nadwyrezajac kregoslup), ogolnie kregoslup tez powinnas starac sie wydluzac (tzn nie garbic sie, nie zaokraglac go, ale nie tez przeprostowywac, nie moze on byc zbyt wyprostowany, sztywny - generalnie rozciagajac sie np. w sklonie siedzac ze idziesz glowa w dal, przed siebie, a nie w dol).

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2646
Przetestowałam i mam wrażenie, że mniej :) choć wszystko okaże się na najbliższych zajęciach ze stretchingiem, czyli w niedziele.

Najtrudniej jest nogę "wydłużyć". Widzę, że za bardzo skupiałam się na wyprostowaniu nogi, usztywniając kolano. Teraz starałam się tego nie robić, tylko raczej je trzymać trochę luźno a prostować nogę dzięki mięśniom. w taki sposób, aby była jak najdłuższa. Ale w większości pozycji nie bolało kolano tylko w tej jednej nieszczęśliwej. Ale i w niej było dużo lepiej.
W tej pozycji co leżę płasko na ziemi i przyciągam nogę do góry. Jak skupiam się, aby przyciągnąć udo do brzucha to mam wrażenie, że mogę bardziej przyciągnąć nogę bez bólu. I to bez przyciągania rękoma. Choć łatwiej gdy mam palce. No i jak przyciągam udo do brzucha to bardziej czuję jak mięśnie się rozciągają.
Teraz widzę, że nie sztuka się zgarbić i przyciągnąć głowę do kolana. Także, dziękuje za pomoc teraz postaram się pilnować tych wskazówek, a myślę, że będzie lepiej. w końcu trening czyni mistrza.


Zmieniony przez - Dota w dniu 2007-02-09 22:19:11
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 805
"slabe kolana"
czy to ze czesto jak biegne czy nawet stoje upadam (raczej nie idac po ulicy tylko na treningu) bo "puszczaja" mi kolana i przez to wykrzywiaja sie w rozne strony to swiadczy o tym ze mam slabe kolana?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 926 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9702
nie to swiadczy o tym, ze masz slabe miesnie nog(czworoglowy, brzuchaty lydki, kulszowo-goleniowe)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 805
tyle czasu poswiecam na bieganie po tej sali ze te miesnie nie powinny byc slabe, nogi zawsze byly moja mocna strona az do teraz kiedy nie sa zbyt posluszne jak biegam to tak jak nie na swoich nogach jakbym nie miala panowania nad kolanami
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 926 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9702
a wzmacnialas nogi na silowni?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

'' skaczace '' miesnie - co jest?

Następny temat

Ortezy

WHEY premium