SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

rzezba bez masy ?

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 19336

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 7 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 66
Witam.
Jestem początkujacym kulturysta. I mam do was pytanie "koksy" :P
Mam 17 lat , 180 cm wzrostu i warze 70 kilo. Nie mam duzo tluszczu tzn posiadam go tylko na brzuchu ale tez nie jest go ogromna ilosc.
Cwicze od 2 miesiecy , i teraz juz wiem ze chce tylko i wylacznie rzezbe . nie chcialbym robic masy. Teraz pytanie do was "koksy" czy jest to wogule mozliwe ? wyrzezbic cos bez tluszczu bo jak sie dowiedzialem w innych tamatach z tluszczu robie miesien. Jak juz napisalem nabieranie tluszczu mnie wogule nie interesuje. Wiec co musze zrobic aby miec jak najlepsze efekty ? Prosze o rady. Pozdrawiam Piotr!

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 17

Waga: 70

Wzrost: 180

Cel treningowy: rzezba

Staż treningowy na słowni: 2 miesiące

Uprawiane inne sporty: nic

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki): domowa silownia lawka prosta/skosna sztanga sztangielki modlitewnik drążek

Dieta: brak :(

Przeciwskaznania medyczne: brak

Zażywane suplementy: brak
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6256 Napisanych postów 75964 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754464
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale racjonalne kształtowanie sylwetki zaczyna się już na początku, kiedy to musimy wybrać odpowiedni cel naszej diety i treningów. Z reguły, niestety jest on źle dobierany. Większość osób chciałaby wyglądać dobrze i być większym, mając w ten sposób mylne wyobrażenie o tym, w jaki sposób zrobić można to najszybciej. Bez wątpienia najprostszą drogą jest zredukowanie tkanki tłuszczowej do jak najniższego jej poziomu, po to, aby później budować dobrej jakości mięśnie. Niestety zaczynając budowę masy mięśniowej z poziomu tkanki tłuszczowej powyżej 15%, z reguły kończy się to +5 cm w pasie po 2 miesiącach i 18-20% tkanki tłuszczowej. Fizjologia naszego organizmu jest taka, że im mamy wyższy poziom tkanki tłuszczowej, tym więcej jej odkładamy przy dodatnim bilansie kalorycznym. Łatwo więc z tego wywnioskować, że warto zejść z jej poziomem jak najniżej, aby budować dobrej jakości mięśnie. Idealnie jakby robić to z poziomu 11-13%, gdy widoczny jest przynajmniej zarys mięśni brzucha.

Im wyższy poziom tkanki tłuszczowej, tym pogorszona jest reakcja naszych hormonów. Jesteśmy coraz mniej wrażliwi na działanie insuliny, a ona, zamiast upychać energię w rozwój mięśni odkłada ją w tkankę tłuszczową. Więcej na ten temat warto poczytać tutaj: https://www.sfd.pl/Body_fat__znaczenie_w_budowaniu_masy_mięśniowej-t1132868.html

Rzeźba, której wspomniałeś to po prostu potoczne określenie redukcji tkanki tłuszczowej. Oba te cele to jedno i to samo.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 64 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2329
to z czego Ty chcesz rzezbic jak nie masz masy?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 58 Napisanych postów 6529 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 36902
Miałem mieć ten temat w dupie, ale że podbudowałeś moje ego zwracając się per "koksy", to napiszę

"jak sie dowiedzialem w innych tamatach z tluszczu robie miesien." - g**** prawda. A dokładniej skrót myślowy. Masa o którą chodzi to masa mięśniowa. Ale przy powiększaniu masy mięśniowej na ogół rośnie też trochę tłuszczowa. NIE MA fizjologicznej możliwości aby tkanka tłuszczowa zamieniła się w mięśniow.

Domyślam się, że źle rozumiesz słowo "rzeźba". Robienie rzeźby lub inaczej redukcji, oznacza po prostu spalanie tłuszczu, aby mięśnie były bardziej widoczne. A nie - rośnięcie mięśni a tłuszczu juz nie (bo niestety wiele osób początkujących tak myśli). Inaczej nikt by masy nie robił tylko rzeźbę heheh. Dodatkowo, przy "robieniu rzeźby" bardzo często mięśnie także maleją i ludzie stają na głowie, żeby malały jak najmniej.
1

Ulubieńcy - Wikibokser, ten od Yiu-Tubitsu, Sensei(99999), Jarzyn, Jaguar, Frosti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 58 Napisanych postów 6529 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 36902




Patrz, ona robiła rzeźbę a masy nie
1

Ulubieńcy - Wikibokser, ten od Yiu-Tubitsu, Sensei(99999), Jarzyn, Jaguar, Frosti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 457 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 7533
xD
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 7 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 66
Ok. Dzieki za wyjasnienie pojec rzezba i masa x) Czyli rozumiem ze mam robic poprostu masa a rzezba bedzie sama jako taka szla tak ? Czy musze robic sobie diete czy moge poprostu jesc to co mi sie wydaje zdrowe ? Np. obiadow sobie nie moge robic brak czasu jem to co Mama zrobi ^^ Czy robiac mase moge robic np po 15 powtorzen a nie np 8 ? wydaje mi sie ze wtedy lepiej wemnie wchodzi ^^ Pozdrawiam "koksy"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 928 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12762
1. układasz diete masową ( z dodatnim bilansem kalorycznym)
2. starasz sie ja korygować tak aby waga stale lecz powoli rosła i ze jak patrzysz w lustro to nie zauwazasz jakos bardzo wielkich przyrostów tłuszczu

Ale pewne jest to że jak waga będzie rosła to mięśnie też rosną ale tłuszcz takze i na to nic nie poradzisz.

Potem masz taka sytuacje (jak dorzucisz np. z 15 kg masy po roku czy tam 2 latach) że układasz diete redukcyjna, wykonujesz aeroby biegi i zmniejszasz wage ale w ten sposób zeby spadało jak najmniej miesa a jak najwiecej smalcu.

W sumie na tym polega kulturystyka i najwiecej osiagaja Ci którzy potrafia robic mase z jak najmniejsza iloscia smalcu a później redukowac tak zeby stracic jak najmniej miesni. No ale do tego potrzebna jest dobrze zbilansowana dieta
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 7 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 66
Czyli musze sobie zrobić diete ? nie moge poprostu zjesc sniadania przed szkola w szkole zjesc z 5 bananow wypic wode wrocic do domu zjesc obiad potem tez cos wszamac isc na trening po treningu zjesc kolacje a nastepnie isc spac ? ^^
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 58 Napisanych postów 6529 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 36902
Słowo "dieta" zostało użyte jako "odpowiedni sposób odżywiania".

Ulubieńcy - Wikibokser, ten od Yiu-Tubitsu, Sensei(99999), Jarzyn, Jaguar, Frosti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 7 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 66
gwjazdor koksie :P napisz na gg jak mozesz. 7024839
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

nastepny nudny temat o sprawdzenie planu

Następny temat

Trening FBW metodą 15-10-5 do oceny

WHEY premium