SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

pytanie o podciąganie i drążek!

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1741

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Wiek 29 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 105
Cześć, ćwiczę regularnie od około roku i zmieniłem 2 tygodnie temu drążek z rozporowego we framudze na taki przymocowany do ściany, podobny do tego:



tl;dr

jakie partie mięśni działają na tych 3 sposobach podciągania, na których znajdują się nakładki? Szeroki nachwytem i te dwa rodzaje neutralnych(?)? Czym się różnią od klasycznego podciągania podchwytem na wysokości barków?

Tutaj pełny post:
Dostałem go w prezencie i nie zauważyłem, że nie ma on nakładek na klasyczne podciąganie się podchwytem, które wykonywałem regularnie (moim celem jest zwiększenie liczby powtórzeń). Pomyślałem, że może i bez tego da radę, ale niestety. Poręcz jest cieniutki, przez co trudno go złapać i generalnie jest bardzo niewygodnie i ślisko. Przymocowałem prowizoryczne nakładki, aby zwiększyć objętość drążka, ale niestety, nakładki okręcają się wokół własnej osi, przez co zjeżdżają mi łapy, ale i tak dałem radę wykonywać ćwiczenia, na siłę, niekomfortowo, ale poszło. Niestety, zaczęły mnie rwać nadgarstki, zawsze miałem z nimi lekki problem (głównie uprawiam koszykówkę), ale od tego czasu pod wieczór czasami nie potrafię ich zgiąć. Chcę zacząć ćwiczyć na którychś z tych dwóch neutralnych uchwytów i pytanie brzmi, jakie mięśnie głównie pracują w przypadku tych sposobów i czy bardzo się różnią od podciągania podchwytem z rozstawem rąk na wysokości barków?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 2358 Napisanych postów 30594 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270604
Generalnie każdy rodzaj podciągania(wykonywany prawidłowo) jest ćwiczeniem na grzbiet. Inne mięśnie,np biceps, są angażowane w zależnosci od rodzaju chwytu ale należy pamiętać ze nieważne czy podciągasz się nachwytem,podchwytem czy chwytem neutralnym angażujesz grzbiet.
Gdyby jeszcze ten grzbiet rozgraniczyć:
jak to nazwałeś "klasyczny podchwyt" bardziej angażuje bicepsy i część dolną oraz wewnętrzną grzbietu(przez dolną i wewnętrzną nie mam na myśli prostowników a dolne rejony najszerszych,czworobocznne dolne, równoległoboczne)
Nachwyt szeroki mocniej angażuje górę grzbietu, najszersze część górna i zewnętrzna, obłe, czworoboczny, równoległoboczny
Przy neutralu oprócz najszerszych fajnie też czuć obłe i męsień ramienny. Generalnie z neutralem jak z innymi chwytami. Im szerszej chwycisz tym bardziej zaangażujesz górne i zewnętrzne rejony i węziej tym bardziej wewnętrzne i dolne
1

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Wiek 29 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 105
dzięki za odpowiedź, zmieniłem chwyt z podchwytu na neutralny ten szerszy, póki co liczba powtórzeń podobna, ale czuję jakby mniejszą pompe troszkę po takim podciąganiu. Zobaczymy, moim celem było zwiększenie liczby podciągnięć podchwytem z 12 do 15 w ciągu ok. 1,5 msc (w marcu cel wyznaczyłem), ale zmiana drążka ostro pokrzyżowała mi plany.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 2358 Napisanych postów 30594 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270604
chwyty te(tj podchwyt i neutral) pod kątem siłowym są dosc zbliżone do siebie. Konkretniej pisząc,osoby zaczynające przygodę z podciąganiem na wstępie osiągają zbliżone ilości podchwytem jak i neutralem
1

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening w domu + dieta - redukcja

Następny temat

Trening na brzuch ???

Wiecej