SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

proste plecy

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 32864

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam wszystkich.
Mam może troche głupie pytanie na temat ćwiczeń pleców.
Nie trenuję systematycznie (z braku czasu), choć miałem kilkumiesięczne przygody z kulturystyką. Pracuję czasami po 13 godzin przed komputerem, jestem szczupły (183 cm i 77 kg)i mam poważne problemy z "garbieniem się".
Proszę o poradę jak w prosty i skuteczny sposób pozbyć sie tego problemu
Niestety nie dysponuję możliwością systematycznego treningu na siłowni.
Dzięki z góry

Pozdrawiam
Mapiwi
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 5468 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 30199
Jeżeli pracujesz przy komputerze tyle godzin to powinienes kikla razy dziennie stosowac rozciaganie calego ciala-w tym i plecow. http://www.kulturystyka.pl/atlas/stretching.htm.
Wykonuj go tez w domu- malo sie ruszasz- miesnie sa w bezruchu dlugi czas-za dlugi. Sprobuj tez znalezc czas na basen- to pomoze Twojemu kregoslupowi,ale czy na wyprostownie to nie wiem- musisz wyrobic w sobie nawyk prawidlowej postawy za kompem.

Wytrzymałość i stabilność kręgosłupa jest ściśle uzależniona od mięśni i więzadeł stanowiących pewnego rodzaju anatomiczny "gorset" stabilizujący. Osłabienie siły mięśni prowadzi do przeciążenia więzadeł, do nieprawidłowego obciążenia krążków międzykręgowych, zmniejszenia stabilizacji kręgosłupa. Może to więc być początkiem całego łańcucha zmian prowadzących do utrwalenia wad postawy oraz rozwoju dyskopatii i choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Obecnie, głównie dzięki zdobyczom cywilizacji, człowiek niestety znacznie ograniczył swoją aktywność fizyczną. W pozycji siedzącej (samochód, telewizja, praca za biurkiem itp.) spędzamy najwięcej czasu, a to znacznie przeciąża kręgosłup.

Obliczono, że właśnie w tej pozycji, z plecami opartymi o krzesło, na 3. krążek międzykręgowy, znajdujący się między 3. a 4. kręgiem lędźwiowym, wywierany jest nacisk rzędu 140 kg. Przy lekkim pochyleniu do przodu nacisk ten zwiększa się do ok. 175 kg, aby w czasie głębszego pochylenia wzrosnąć do 250-275 kg. Zresztą właśnie wtedy dochodzi najczęściej do tzw. wypadnięcia dysku. Dla porównania w innych pozycjach wielkość nacisku na ten sam krążek międzykręgowy wynosi:

w pozycji stojącej - ok. 100 kg,
w pozycji stojącej z pochyleniem do przodu - ok. 150-200 kg,
leżąc na boku - ok. 75 kg,
leżąc na wznak - ok. 25 kg.
Jak żyć w zgodzie z kręgosłupem?
Brak aktywności ruchowej powoduje zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, osłabienie siły mięśni grzbietu, brzucha i pośladków ważnych w utrzymaniu pionowej postawy.

Najlepszym i najprostszym sposobem utrzymania kręgosłupa w dobrej kondycji jest gimnastyka i aktywny wypoczynek. Ze sportów rekreacyjnych najlepiej uprawiać pływanie i jazdę na rowerze, gdyż są to formy ruchu, które najmniej obciążają kręgosłup.

Duże znaczenie dla zdrowia kręgosłupa ma także utrzymanie w dobrej kondycji mięśni tułowia. Zyskuje się to przez systematyczne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu i brzucha.

Najlepiej ćwiczyć tak, aby nasze tętno w czasie treningu wynosiło co najmniej 120 uderzeń na minutę. Trening powinien trwać nie mniej niż 30 min, z uwzględnieniem krótkich przerw na odpoczynek między poszczególnymi ćwiczeniami. Liczba powtórzeń danego ćwiczenia powinna uwzględnić nasze zaawansowanie w treningach (im większy staż w treningu, tym większa liczba powtórzeń). Ćwiczenia powinny być wykonywane w seriach w maksymalnych zakresach ruchu, ale nie przekraczając granicy bólu.



Jak zmniejszyć bóle krzyża?
Kładziemy się na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte na podłożu, ręce pod głową lub wzdłuż tułowia. W pozycji tej wykonujemy kolejne ćwiczenia, powtarzając je kilkakrotnie:
przyciskamy kręgosłup do podłoża, napinając mięśnie brzucha, a następnie rozluźniamy mięśnie
zginamy na zmianę prawą i lewą nogę z przyciągnięciem jej do brzucha
przyciągamy obie zgięte w kolanach nogi do brzucha i z powrotem opieramy je o podłoże
unosimy głowę, ręce układamy na udach i przyciągamy nogi do brzucha z równoczesnym stawianiem oporu rękoma
ręka prawa położona na zewnętrznej stronie uda, nieznacznie przechylamy kolana w lewo z oporem ręki. Powtarzamy to samo w prawą stronę.

Leżymy na brzuchu, pod biodra podkładamy twardą poduszkę, kilkakrotnie napinamy i rozluźniamy mięśnie pośladkowe.

Klękamy, podpierając się na wyprostowanych rękach, unosimy grzbiet w górę, jednocześnie opuszczając głowę ("koci grzbiet"), następnie wyginamy kręgosłup w dół z uniesieniem głowy do góry.
Kiedy bolą korzonki.

W kręgosłupie występują największe przeciążenia, które mogą w niektórych przypadkach (np. podnoszenie ciężaru z podłogi "samym kręgosłupem", gwałtowny skłon) doprowadzić do naruszenia lub przerwania pierścienia włóknistego. W wyniku tego może dojść do wysunięcia fragmentu tegoż pierścienia lub jądra miażdżystego i ucisku rdzenia kręgowego lub jego korzeni nerwowych.
Wysunięcie to może nastąpić do tyłu, w kierunku kanału kręgowego lub w bok. W zależności od tego oraz od siły ucisku rdzenia kręgowego lub jego korzeni występują najczęściej objawy w postaci silnego bólu w tej okolicy, promieniującego do pośladków, nieraz do kończyn dolnych, nasilającego się przy każdej próbie wykonania ruchu. Czasami występuje niedowład kończyn dolnych, zaburzenia czucia i funkcji układu wydalania.


Twój kręgosłup lubi
siedzenie z podpartym odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa,
utrzymywanie postawy wyprostowanej - najlepiej spróbować przed lustrem,
systematyczną gimnastykę, np. krążenie bioder, skłony w przód i tył, w lewo i prawo,
krótką gimnastykę i rozluźnienie po dłuższej pracy w pozycji siedzącej lub po dłuższym staniu.



"Kogut tylko na własnym gnojowisku dużo może".
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dzięki za tak dużą ilość informacji.
Mam jednak jeszcze prośbę o podanie grup mięśni (chodzi o ćwiczenia siłowe), które odpowiadają za tzw. "wysunięcie klaty" oraz schowanie i obniżenie ramion. Próby "myślowego" utrzymywania pleców w prostej pozycji zdają egzamin na krótką metę. Chciałbym zacząć ćwiczyć konkretną partię mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie pleców prostopadle do podłogi ;).
Staram się, w miarę wolnego czasu jeździć na rowerze i ćwiczyć podstawowe ćwiczenia ogólnorozwojowe. Niestety po kilkunastu godzinach pracy człowiek ma ochotę tylko "ćwiczyć plecy" :).
Rozumiem, że ćwiczenie tylko jednej partii mięśni nie ma wielkiego sensu. Prawdę mówiąc nie zależy mi na dużych postępach kulturystycznych, chcę tylko wyglądać jak człowiek a nie jak lampa oświetlenia drogowego.


Pozdrawiam
Mapiwi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie bede zakładał niepotrzebnego temat i chciałbym tu zapytac o plecy , nie wiem jak sie ten mięsień ich nazywa nazwa potoczna to "motyle" , jakie cwiczenia robic na te miesnie , strasznie sie zdenerwowałem po treningu poniewaz jeden mam wiecej rozwiniety a drugi mniej , nie wiem jakie cwiczenia robic. DzieX
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 49 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 91090
Polecam Atlas Ćwiczen-Trening mięsni grzbietu

Pozdrawiam wszystkich ambitnych
"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przetrenowanie

Następny temat

tłuszczyk

WHEY premium