SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

podciąganie na drążku - jak zacząć od zera?

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 126108

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 44 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 230
Witam.
Chciałem was zapytać jak zacząć ćwiczyć na drążku?
Mam 18 lat, 183 cm wzrostu i 73 kg wagi.
Aktualnie podciągnać sam mogę raz i to naprawdę z dużym wysiłkiem...
Po ćwiczyłem sobie trochę w ten sposób, że ktoś staje za mną i minimalnie podbija mi nogi (za kostki) w momencie wybicia do góry. Takim sposobem to kilka, kilkanaście razy się podciągne.
Mam do was pytanie jak ćwiczyć, żeby podciągać się powiedzmy na początek 10 razy? Jak to osiągne to pewnie będe miał ochotę na więcej zobaczymy, ale na razie stawiam przed sobą taki próg.
Procz podciągania którę próbuję ćwiczyć, raz dwa razy w tygodniu biegam (5 km) i raz w tygodniu chodzę na siłownię.
Jak ćwiczyć w domu z drążkiem i jak ćwiczyć raz w tygodniu na siłowni, żeby wyrobić mięśnie do podciągania?
Z góry wszystkim dziękuje za pomoc :)
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
eveline Trener personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 1440 Napisanych postów 15979 Wiek 36 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 230563

Podciąganie na drążku
to bardzo dobre ćwiczenie na rozwinięcie mięśni grzbietu oraz ramion. Można je wykonywać w różnych wariantach:
- szerokim nachwytem lub podchwytem
- wąskim nachwytem lub podchwytem
- chwyt młotkowy
- z dodatkowym obciążeniem

Różnica w uchwycie polega głównie na innym zaangażowaniu mięśni. Osobom początkującym łatwiej będzie rozpocząć naukę od podciągania podchwytem, ponieważ ruch tutaj jest wspomagany przez dość silny mięsień dwugłowy ramienia. Nachwyt natomiast dużo bardziej rozwija mięśnie grzbietu, ale jest trudniejszy do wykonania.

Jak się nauczyć podciągania?

Ćwicząc ze sztangą mamy możliwość stopniowego zwiększania obciążenia. W przypadku podciągania na drążku takiej opcji nie ma, ponieważ obciążeniem jest masa naszego ciała. Istnieją co prawda maszyny do podciągania, które wspomagają ruch w górę, ale zwykle maszyny nie są do końca dopasowane do naszej anatomii to też nigdy nie nauczą ruchu po anatomicznym torze.

Naukę podciągania możemy rozpocząć od samego wiszenia na drążku by wzmocnić uchwyt.

Drugim etapem będzie delikatne podciąganie ciała w górę w celu zmobilizowania łopatek. Ruch na dosłownie kilka cm, ale wychodzący z łopatek – staramy się je ściągnąć w dół, podciągając jednocześnie całe ciało na kilka centymetrów w górę. Takie ćwiczenie sprawie, że wyrobimy sobie nawyk angażowania pleców a nie podciągania się samymi ramionami.

Trzeci etap – wprowadzenie do swojego treningu raz lub dwa razy w tygodniu serię opuszczania drążku. Wykorzystanie fazy negatywnej ruchu również doskonale wyrabia siłę i świadomość ruchu. Na początek wystarczą 3-4 serie po 4 do 6 powtórzeń opuszczania, gdzie ruch opuszczania wykonujemy przez kilka sekund – powoli i z kontrolą.

Ten etap można potraktować jako adaptację. Po kilku tygodniach można spróbować się podciągnąć. Od tego momentu pracujemy nad progresją. Metod jest wiele – jedną z nich jest wykonywanie dużej liczby serii po jednym lub dwa powtórzenia, z czasem zwiększając ich ilość. Mając krótkie przerwy pomiędzy seriami mięśnie zdążą odpocząć i będą w gotowości do kolejnej próby.
Chwyt można zmieniać i próbować podciągnąć się na różne sposoby. Wręcz jest to wskazane jeśli pracujemy nad rozwojem masy i siły mięśni grzbietu. Każdy chwyt w inny sposób zaangażuje poszczególne włókna dlatego warto je zmieniać w celu lepszego rozwoju.


Podciąganie szerokim chwytem do klatki piersiowej



Podciąganie podchwytem do klatki piersiowej






Przeczytaj również:

https://www.sfd.pl/Najlepsze_cwiczenia_na_plecy_prosze_o_rade-t97255.html
https://www.sfd.pl/czy_pompki_cos_daja_-t150718.html
https://www.sfd.pl/CO_DAJĄ_POMPKI_-t13031.html


Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 13:20:58
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 203 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7486
jeśli nie masz odpowiedniej siły do podciągania własnego ciężaru zacznij ćwiczyć na atlasie przyciaganie linki wyciagu. Na początek rób więcej powtórzeń.

pozdr
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 44 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 230
a drążek z linką podciągać do przodu (do klatki) czy do tyłu do pleców?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 409 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3469
kilka razy dziennie podciągaj się po razie np. będziesz szedł zrobić sobie herbate to podciągnij się jeśli będzie przechodził przy drążku, będziesz wracał to jeszcze raz, z czasem zwiększ do 2 i tak dalej aż do 10 jeśli się postarasz zrobić to w 1,5 miecha ;]
2

Nobody likes you...
Everyone left you...
They're all out without you...
Having fun...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 252 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4355
Sportsmen9 a słyszałeś ze przed KAZDYM treningiem powinno sie robic rozgrzewke...? Taka metoda IMHO g...o da. Kula jesli mozesz sie podciągnąć raz to zrób sobie rozgrzewke rozciaganie i zrób 5 serii po 1 podciagniecie...
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 409 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3469
mi za***iście dużo dało, a poza tym jaki to trening jedno podciągnięcie ;]
4

Nobody likes you...
Everyone left you...
They're all out without you...
Having fun...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 85 Wiek 37 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 13002
Musze się zgodzić w tej kwestii ze Sportsmenem9.
Sam zaczynałem od jednego podciągnięcia i zawsze jak przechodziłem w domu koło drążka podciągałem się tyle razy ile mogłem. Tym sposobem doszedłem do 14 podciągnięć.
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Proponuje tez robic opuszczanie. Daje niezle efekty nie tylko dla poczatkujacych
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 44 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 230
opuszczanie czyli co?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 680 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 10203
kiedyś byłem tak wytrenowany wspaniale, że nie mogłem jednej pompki zrobić hehe
z podciaganiem miałem taki sam problem.
Ćwicz ściągania drążka jeśli możesz - ja nie miałem tej możliwości, stawiałem więc krzesło i opierałem na nim nogi wykonując identyczny ruch jak podczas podciągania, tyle że pomagając sobie nogami. Próbuj potem opuszczać się trzymając nogi w powietrzu. Staraj się robić tego po 12 powt. - mnie to pomogło, nie mam żadnych problemów już z podciąganiem się. Sposób prosty,bez żadnych kombinacji a skuteczny.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Opuszczanie polega na tym zeby wykonac podciagniecie z pomoca np. odpychajac sie od krzesla a nastepnie powoli opuszczac sie do pelnego zwisu. Opuszczanie musi byc powolne zeby maksymalnie napinalo miesnie. Proponuje robic serie np. po 8 powtorzen.
2
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

KULECZKA%-)

Następny temat

Streetball - trick

WHEY premium