SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

krzywy kręgosłup a siłownia - proszę o pomoc w doborze treningu

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2448

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 37 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 28493
Drogie Panie,
podglądam Was już od jakiegoś czasu, w maju zaczęłam trening na siłowni dla zielonych. Od tej pory staram się również jeść czysto (dużo jadłam zawsze :) - testowo policzyłam, że wychodzi mi ok. 1800-2000 kcal dziennie, ale nie liczę miski). Nie mam szczególnych celów sylwetkowych, ze względu na nieregularny tryb życia i bardzo angażującą pracę nie jestem w stanie poddać się teraz reżimowi prowadzenia dziennika. Po prostu pokochałam trening na siłowni, ćwiczę dla samego funu, odstresowania i odreagowania dość wyczerpującej pracy. Ewentualną poprawę jakości ciała potraktuję jako dodatkowy bonus :)
Napotkałam jednak na problem pod hasłem „jestem krzywa” – zaczęło się od bólów kręgosłupa jeszcze zanim zaczęłam ćwiczyć na siłowni. Co ciekawe bóle ustały po ok. 5 tygodniach ćwiczeń – nie wiem czy dzięki ćwiczeniom czy z innego powodu.
Z opisu RTG wynika:
Dyskretne prawowypukłe skrzywienie kręgosłupa w odc. Th/L. Szczyt skrzywienia na wysokości Th10. Kąt Cobba wynosi ok. 2 stopnie. Niewielka asymetria ustawienia talerzy biodrowych, prawy ustawiony o ok. 3 mm wyżej niż lewy. Oś kręgosłupa w odc. Th3-S1 zachowana, ograniczona kyfoza piersiowa i lordoza lędźwiowa oraz kątowe ustawienie k. krzyżowej. Wysokość trzonów Th4-L5 prawidłowa.
Lekarz nie wie co powiedzieć, gdy pytam o siłownię. Raz mówi, że to skrzywienie to totalny drobiazg i nie ma problemu i powinnam się ruszać, a na kolejnej wizycie „proszę ćwiczyć, ale bez ciężarów” – gdy dopytuję co to znaczy „bez ciężarów” mówi, że „mogę robić brzuszki, ale nie obciążać kręgosłupa ciężarami” – brzmi to dla mnie nielogicznie. Powiedział też, że na konkretnych ćwiczeniach się nie zna i że lepiej byłoby chodzić na jogę (czego psychicznie nie zdzierżę :D).
Planuję zmienić lekarza – niestety wizyta pewnie wypadnie za jakieś 2 miesiące. Chciałabym po skończeniu treningu dla zielonych zacząć trening nr 1 by Obliques – niestety nie wiem, czy z moim kręgosłupem mogę.
Bardzo proszę Moderatorki i Doradców o pomoc – jakich ćwiczeń nie mogę wykonywać, na co uważać itd. Czy mogę robić trening nr 1 czy muszę go jakoś zmodyfikować ? Będę również wdzięczna za namiar na ogarniętego fizjoterapeutę/ortopedę w Krakowie.
Z góry dziękuje za wsparcie, zależy mi żeby kontynuować siłownię i nie zrobić sobie krzywdy.
Nie wiem czy przy takim pojedynczym pytaniu też trzeba, ale na wszelki wypadek wklejam ankietę, ze względu na to, że zależy mi tylko na jednej kwestii, pominęłam kwestie dietetyczne. Na ten moment nie mam możliwości wstawienia zdjęć, ale to chyba nie jest potrzebne ? Liczę, że za jakiś czas moje życie zawodowe się uspokoi i będę mogła wystartować z dziennikiem – zostawiam sobie szansę na regularną pomoc Moderatorek na lepsze czasy :) teraz nie wycisnę z tej pomocy 100% :)
Wiek : 26
Waga : ok. 55
Wzrost : 162
Obwód w biuście(1) : 85
Obwód pod biustem : 70
Obwód talii w najwęższym miejscu (2): 63
Obwód na wysokości pępka : 75
Obwód bioder (3): 90
Obwód uda w najszerszym miejscu: 52
Obwód łydki : 32
W którym miejscu najszybciej tyjesz : brzuch
W którym miejscu najszybciej chudniesz : biust
Uprawiany sport lub inne formy aktywności: (jak często) siłownia 3 razy w tygodniu, w miarę regularnie basen lub rower – co najmniej raz w tygodniu
Stan zdrowia: bardzo dobry, poza skrzywionym kręgosłupem który na ten moment nie daje objawów, wcześniej powodował bóle w okolicy lędźwiowej (mam pracę siedzącą)
czy regularnie miesiączkujesz: tabletki
czy bierzesz tabletki hormonalne: tak
czy przyjmujesz leki z przepisu lekarza tylko tabletki anty:
czy rodziłaś: nie
Preferowane formy aktywności fizycznej: siłownia, basen, rower
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 37 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 28493
Obli, bardzo dziękuję za pomoc! Jak zacznę trening spróbuję nagrać filmiki i wkleić do kontroli. Jesteście nieocenione :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
obliques Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 188 Napisanych postów 65575 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 188925
na maszynach możesz ćwiczyć póki nie wzmocnisz mięśni i nie przygotujesz ich do treningów siłowych. Wiele dziewczyn ma w tej chwili problemy z kręgosłupem i ćwiczy siłowo bez problemu, najważniejsza w tym temacie jest prawidłowa technika i statyczne ćwiczenia
Ale od lekarza nei oczekuj odpowiedzi na takie pytania, ani ćwiczeń ani diety oni nie są od tego, z tym powinnaś udać sie do fizjoterapeuty lub lekarza sportowego jak chcesz więcej szczegółów, ale i tak lepiej do ogarniętego fizjo
I przede wszystkim gimnastykuj sie to podstawa twojej higeiny teraz, rozluźnianie mięśni i mobilizacja stawów
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 37 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 28493
Obliques, dziękuję bardzo za odpowiedź. Na maszynach ćwiczę - dziś zaczynam 7 tydzień treningu dla zielonych na siłowni. Zastanawia mnie, co jak skończę 8 tydzień tego treningu? Mogę robić Twój trening nr 1, czy dalej kontynuować dla zielonych np. dalej zwiększając obciążenie? Czy też wziąć się za coś zupełnie innego ? Niestety nie wiem, jakie ćwiczenia to te "statyczne", a lubię ćwiczyć wg. konkretnego planu. Technika - to przyjmuję jako oczywistą oczywistość.
Czy z samego opisu RTG da się powiedzieć jaki trening jest dla mnie, co mogę a czego nie?
Gimnastyka - HIM, HAM, Mawashi i pajacyki wystarczą ? Czy robić coś jeszcze ?
Bardzo proszę również o namiary na ogarniętego fizjo w Krakowie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
obliques Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 188 Napisanych postów 65575 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 188925
Jest tu trochę dziewczyn z Krakowa może któras ci podpowie fizjo.

A na razie na maszynach jest ok, możesz go kontynuować jak masz teraz nie ma problemu wpisz swój trening tutaj jakich ciężarów używasz?
statyczne- chodzi mi o to byś nie robiła wymachów z ciężarami, ćwiczeń dynamicznych póki nie nauczysz sie podstaw i nie dowiesz wszytskiego od fizjo. Przysiad bez obciążenia, trening MC z lekkim ciężarem , pompki, pociaganie, wyciskanie sztangi na płaskiej, sa jak najbardziej ok
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 152
Witaj !
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 152
Oj sorki niechcący się dodało. Mianowicie nie wiem czy w dziale Kobiet mogą wypowiadać się Mężczyźni lecz czytając Twój temat i odpowiedź na Twoje pytania zmusiły mnie do napisania. Po pierwsze MUSISZ udać się do fizjoterapeuty bądź lekarza sportowego, który określi Twój stan kręgosłupa i stwierdzi czy możesz wykonywać ćwiczenia obciążające oś pionową kręgosłupa. Jeśli nie możesz nie będziesz mogła robić jedynie kilku ćwiczeń takich jak np. przysiady lub martwy ciąg. A po drugie NIGDY NIE ROZWINIESZ MIĘŚNI STABILIZUJĄCYCH NA MASZYNACH !!!! Stanowczo MUSISZ jak najwięcej ćwiczeń wykonywać na wolnych ciężarach !
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
obliques Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 188 Napisanych postów 65575 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 188925
cieszę się że musiałeś sie udzielić i powtórzyć co już zostało napisane Teraz już dziękujemy panu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 152
To była ironia dotycząca twojej porady "na maszynach możesz ćwiczyć póki nie wzmocnisz mięśni i nie przygotujesz ich do treningów siłowych" ;)) Jest to jakże najczęstszy błąd o którym moderator chyba powinien wiedzieć ;)) Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
obliques Zasłużona dla SFD
Ekspert
Szacuny 188 Napisanych postów 65575 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 188925
No widzisz, ironii nie pojęłam , a dziewczyna ma ćwiczyć na maszynach plus to co jej doradziłam póki nie skonsultuje sie z fizjo to raz
Dwa o tym co można wyćwiczyć i co ćwiczy sie na maszynach w ramach ćwiczeń rehabilitujących najwyraźniej nie masz pojęcia nie mówiąc , że trening na maszynach jest jednym z powszechnie stosowanych treningów przygotowujących do wolnych ciężarów w miarę bezpiecznie trenując układ nerwowy, mięśnie i stawy.
trzy jak staniesz nad nią i skontrolujesz technikę ćwiczeń na wolnych ciężarach i weźmiesz na siebie odpowiedzialność z konsekwencje tego to możesz się mądrzyć.
więc pierw się dokształć i dopiero sil na ironię
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 152
1. Ćwiczenia rehabilitujące wykonuje się z rehabilitantem ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 5 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 152
2. trening na maszynach treningiem wprowadzającym ? ha ha MIT 3. Prawie każda siłownia podczas wykupienia karnetu gwarantuje pierwszy a nawet i kolejne z instruktorem, który asystuje i pokazuje odpowiednia technike ;) 4 nie mam zamiaru dalej dyskutować z osobą, która nie poprzedza swoich tez żadnymi argumentami a na dodatek nie ma żadnych zdjęć odzwierciedlających swoją wiedzę. Kończę tą niepotrzebną dyskusję. Pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pomoc potrzebna od zaraz :)

Następny temat

CYKL TRENINGOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH [Projekt Befit]

WHEY premium