słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 949

...
Szacuny 18 Napisanych postów 4847 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 40994

Królem sprintu został 23-letni nowojorczyk Justin Gatlin, który triumfował na 100 (9,88) i 200 m (20,04) przy czym "setkę" wygrał z największą w historii przewagą nad kolejnym zawodnikiem.

Siedzący na trybunach stadionu z powodu kontuzji ścięgna Achillesa rekordzista świata (9,77) Jamajczyk Asafa Powell stwierdził, że "Jason jest wielki i mam dla niego wielki szacunek, ale gdybym biegł w finale, to ja bym zwyciężył".

Tytuł królowej sprintu przypadł Amerykance Lauryn Williams. Wicemistrzyni olimpijska przebiegła 100 m w ulewie w 10,93.

W królewskiej konkurencji, jaką jest dziesięciobój, zwyciężył Amerykanin Bryan Clay z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie 8732 pkt. O 211 pkt wyprzedził rekordzistę świata Czecha Romana Sebrle. Natomiast mistrzyni świata z 2003 roku i mistrzyni olimpijska Szwedka Carolina Kluft ponownie udowodniła, że jest najwszechstronniejszą lekkoatletką. W siedmioboju zdobyła 6887 pkt.

W trzech konkurencjach reprezentanci jednego kraju zgarnęli wszystkie medale. Na 200 m zrobili to Amerykanie - Justin Gatlin, Wallace Spearmon i John Capel (jako obrońca tytułu dostał "dziką kartę"), a czwarty był ich rodak Tyson Gay. Podobna sytuacja miała miejsce w biegu na 5000 m kobiet, zdominowanym przez Etiopki. Metę mijały kolejno: Tirunesh Dibaba, Meseret Defar, Ejegayehu Dibaba i Meselech Melkamu.

Z kolei na 10 000 m finisz Tirunesh Dibaby, jej starszej siostry Ejegayehu Dibaby i broniącej tytułu Berhane Adere był niesamowity. Wydawało się, że pozostałe zawodniczki stanęły w miejscu. 19-letnia Tirunesh Dibaba jest pierwszą biegaczką w historii mistrzostw świata, która wygrała na dystansach 5000 i 10 000 m.

"I try to catch him right on the tip of the nose, because I try to push the bone into the brain." (M.Tyson)