SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

jogurt domowej roboty

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9320

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1294 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 7910
dzisiaj jedząc sobie na śniadanko płatki owsiane z jogurtem naturalnym tak sobie pomyślałem:
"Fajnie byłoby samemu zrobić taki jogurt, byłoby zdrowiej i możnaby samemu wybierac składniki . . ."
więc wbiłem na google.pl i zacząłem szperać na temat domowego jogurtu spotkałem coś takiego:

Składniki
1 l mleka (mówili, że powinno być takie prawdziwe prosto od krówki, ale wiadomo niewiele osób ma do takiego dostęp więc trzeba kombinować z kartonowym; zaleca się 3.2 % nie wiem dlaczego)
1 kubeczek jogurtu naturalnego (najlepiej bakoma lub jak najgęstszy)

Sposób przygotowania:
Zagotuj mleko do temperatury 60 stopni - jeżeli nie masz termometru, właściwą temperaturę sprawdzisz, wkładając palec do mleka i wytrzymując 10 sekund.

Do kubeczka z jogurtem wlej kilka łyżek ciepłego mleka i rozmieszaj, podobnie jak przygotowując śmietanę do zupy. Następnie wlej jogurt do mleka i dobrze wymieszaj.

Nakryj garnek, owiń go ściereczką i włóż pod puchową poduszkę lub kołdrę. Potem idź do pracy albo połóż się spać . Po kilku godzinach uzyskasz wspaniały, gęsty jogurt, który możesz przechowywać w lodówce przez dwa tygodnie.


a se pomyślałem jakby tak dodac do tego odtłuszczonego mleka w proszku . . . lub białka. wtedy możnaby robić z tego wspaniałe wysokobiałkowe mussy, dressingi, koktaile, shake'i !!! jeszcze nie próbowałem tego zrobić ale jutro zobaczę i wy też spróbujcie!!

i jescze jedno przepraszam, że tak tutaj opisuję wszystko niepotrzebnie, bo znam regulamin tego forum i wiem, że powininem od razu przepis i takie tam, ale myślę, że nie pogniewacie się

Zmieniony przez - maczko765 w dniu 2009-04-15 20:25:55

Nie wiesz kim być? Bądź sobą!

http://s18.gladiatus.onet.pl/game/c.php?uid=35968 - kliknij a uszczęśliwisz biednego maczko

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 684 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 25245
Polecam patent powyzej sam tak robie od pewnego czasu. (sg)

Co do tluszczu, to wydaje mi sie ze im tlustrze tym lepiej gdyz bakterie maja lepsza pozywke np z takiego light 0.5 etc to nie wiem czy wogole wyjdzie jogurt

Co do temperatury to wydaje mi sie troche za wysoka, spokojnie wystarczy 40 stopni

Zima kiedy kaloryfery pracowaly nie bylo problemu teraz robie to za pomoca patentu z termosem (podgrzewamy mleko, wrzucamy jogurta zakrecamy czekamy 6-8 h i voila

Mleko UHT paradoksalnie bedzie lepsze od takiego od krowki bo wybite sa w nim wszelkie bakterie i jogurtowe nie maja konkurencji (czywiscie takie od krowki wystarczy przegotowac)

Cel jest droga. Droga jest celem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 263 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 5410
a w smaku pozostaje dalej jak jogurt naturalny ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 684 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 25245
Nie, dlatego ze jogurty kupne sa produkowane z innego mleka i co gorsza czesto maja rozne dodatki: "mleko odtłuszczone, mleko w proszku, białka mleka, żywe kultury bakterii"

Cel jest droga. Droga jest celem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 2032 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 15756
Hmm, ciekawe, trzeba będzie wypróbować.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1062 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9919
"Mleko UHT paradoksalnie bedzie lepsze od takiego od krowki bo wybite sa w nim wszelkie bakterie i jogurtowe nie maja konkurencji (czywiscie takie od krowki wystarczy przegotowac) "

Stary mleko UHT jest od krów które nawet nie wiedzą że mają jeść trawę (poważnie gadam krowy rodzą się w zamkniętych pomieszczaniach i od małego dostają kaszę i hormony -gł. odpowiedzialne za cykl rozrodczy) Dostaję je cały czas bo krowa w naturze daje mleko tylko do wykarmienia cielaka po jego urodzeniu.
Cały rok dostają szoty antybiotyki i sztuczne żarcie i produkują napój melkopodobny - (jak to opisał pewien lekarz) no i jeszcze owe mleko odtłuszczają dodają konserwantów i jakiś tam specyfików.
No i owe bakterie o których mówisz jak są martwe wywołują reakcję alergiczną (wątroba zauważa obce ciała i produkuje przeciwciała co może osłabiać twój organizm obce ciała wydalane są np. potem /skórą )

Osobiście to do krów nic nie mam ale bardziej do sposobów ich hodowli.
Na youtube jest dobry filmik z uwagi o mleku.
Ogólnie od normalnej krówki napewno jest zdrowe i dobre
ale obecnie to możesz sobie nim homika karmić i patrzeć jak odchodzi w cień ...

Zmieniony przez - shefu w dniu 2009-04-16 00:41:27

Zmieniony przez - shefu w dniu 2009-04-16 00:42:07
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1294 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 7910
dzisiaj wypróbuję zrobić ten jogurt i się podzielę wynikami :)

Nie wiesz kim być? Bądź sobą!

http://s18.gladiatus.onet.pl/game/c.php?uid=35968 - kliknij a uszczęśliwisz biednego maczko

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 684 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 25245
@Shefu
Mowiac lepsze w kontekscie jogurtu mialem na mysli ze jest wygodniejsze bo wystarczy podrzac i mamy mleko podatne na szczepionke z jogurtu, natomiast prawdziwe mleko od krowy zawiera juz inne bakterie mlekowe i tutaj po dodaniu jogurtu wyjdzie nam mleko zsiadle lub na pol zsiadle na pol jogurt :) Tak jak napisalem takie od krowki wystarczy przegotowac i tez mozna dzialac.

Ogolnie co do mleka to takiego UHT ze sklepu wogole nie pilem wczesniej tylko kefiry i jogurty kupne (ktore, pewnie sa robione z podobnego jak nie gorszego mleka?)
Napewno UHT poddane dzialaniu bakterii jogurtowych zmienia swoj sklad, wartosci odzywcze itd

Ciekaw jestem jak to dokładnie wyglada tzn:
Mamy 100 g mleka UHT 3,2 % czyli:
Tłuszcze 3.2 g Wegle 4.5 g i Białko 3 g w tym paskudne zwloki zabitych bakterii po procesie podgrzania do 135 stopni
Teraz dodajemy standardowe bakterie jogurtowe i czekamy az sobie podzialaja i co otrzymujemy dalej? Jak zmieniaja sie wartosci i co sie dzieje z zupa martwych bakterii?
To juz pytania do naszych specjalistow

Ogolnie co do mleka to chyba trzeba by zrobic niezalzne testy jak to jest z tym uht, homogenizacja itd bo ile ludzi tyle opini. Wiadomo natury nic nie zastapi.

Cel jest droga. Droga jest celem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1294 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 7910
właśnie j/w z tymi wartościami odżywczymi . . .

Nie wiesz kim być? Bądź sobą!

http://s18.gladiatus.onet.pl/game/c.php?uid=35968 - kliknij a uszczęśliwisz biednego maczko

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Shefu jak nie wiesz jak wygląda gospodarstwo mleczne to nie pisz bzdur.
Wujek mojej żony ma gospodarstwo mleczne na mazurach i kilkadziesiąt krów.

Żeby mleko było dobre, trzeba krowę skarmiać dobrą trawą.
Żeby krowa dała mleko trzeba ją ocielić.
Produkcja mleka jest podtrzymywana przez dojenie.
Produkcja mleka spada po kilkunastu miesiącach i wtedy krowę cieli się ponownie.

Antybiotyki, chormony i inne leki eliminują sprzedanie mleka, które jest badane odrazu przy odbiorze przez cysternę. Niewielka ilość leków w mleku i całe idzie do kanału.

Zanim rozpowszechnisz coś, co przeczytałeś w necie u jakiś pseudoekologów czy inych zielonych to najpierw sprawdź. Manipulacja informacjami, szczególnie lobbystyczna to potężna broń.

Zupełnie inna historia to to co się z tym mlekiem dzieje w mleczarni

Zmieniony przez - Mawashi w dniu 2009-04-16 14:49:32

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 612 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 42050
Mawashi SOG miałem to własnie napisac, ktos sie naczyta pierdoł i robi z siebie eksperta
Szacuneczek
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pasta rybno-serowa

Następny temat

Kotlety i to nie schabowe

WHEY premium