SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

jak wyglada 100g płatków owsianych w szklance?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 66490

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 606 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 18352
sory ze sie o to pytam ale nie mam wagi a teraz bede robił wycinke i jest mi to bardzo potrzebne .
Czy moze ktos odmiezyc 100g płatków owsianych na wadze? puzniej te 100g wsypac do kubka lub szklanki zrobic fote i wkleic tu? chce zobaczyc jak to wyglada lub poporstu niech ktos opisze dokładnie jak wyglada 100g płatków w kubku lub szklance ?
z gory tnx
Pozdr
1

Taedium vitae

I Can Sleep When I'Dead

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4304 Napisanych postów 17985 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282905
Ile ważą płatki owsiane?
Płatki owsiane powstają z owsa. Owies należy do stosunkowo młodych roślin uprawnych. Do Europy przywędrował razem z pszenicą z Azji . Wartość odżywcza i energetyczna owsa jest stosunkowo duża.

Właściwości odżywcze płatków owsianych
Płatki owsiane są źródłem złożonych węglowodanów- głównie skrobi, znajdziemy w nich również polisacharydy i celulozę.
Płatki owsiane dostarczają również białka i aminokwasów, po tym względem przewyższają większość zbóż, gdyż dostarczają około 15% białka. Znajdziemy w nich takie aminokwasy jak awenina czy awenolina.
Płatki owsiane zawierają dużo błonnika pokarmowego, witaminy z grupy B oraz witaminy E, żelazo, magnez, cynk, potas, fosfor, wapń, kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, selen, miedź itd.
Znajdziemy w nich nawet do 3 razy więcej tłuszczów niż w innych zbożach. Około 40% kwasów tłuszczowych stanowi kwas linolowy, dodatkowo znajdziemy też kwas oleinowy oraz palmitrynowy.
Płatki owsiane bogate są w sole mineralne, w tym rozpuszczalną w wodzie krzemionkę.
Zawarte w błonniku β-glukany są polecane dla ludzi mających kłopoty z przewodem pokarmowym. Pod wpływem gotowania β-glukany zamieniają się w gęsty śluz mający właściwości żelujące. Wyściela on błony śluzowe żołądka i ochrania błonę śluzową żołądka.
Badania naukowe wykazały, że beta-glukan obniża poposiłkową glikemię, czyli spowalnia wzrost poziomu cukru we krwi następujący po spożyciu pokarmu. Beta-glukan nie jest rozkładany przez ludzkie enzymy trawienne, stanowi jednak pożywkę dla bakterii zasiedlających nasz przewód pokarmowy.

Spożywanie produktów żywnościowych bogatych w beta-glukan, takich jak płatki czy otręby owsiane przyczynia się do opóźnienia opróżniania żołądka. Dzięki czemu po posiłku, w których znają się płatki owsiane dłużej czujemy sytość.
To dobry powód by umieścić płatki owsiane w diecie redukcyjnej.
Płatki owsiane są silnym źródłem przeciwutleniaczy, a więc skutecznie opóźniają procesy starzenia, walcząc z wolnymi rodnikami. Ponadto wpływają korzystnie na kondycję skóry i włosów.

Rodzaje płatków owsianych
Wyróżniamy :

-płatki owsiane zwykłe
-płatki owsiane górskie
-płatki owsiane błyskawiczne

Owsiane płatki zbożowe zwykłe, górskie i błyskawiczne, nie różnią się pod względem ilości zawartych składników odżywczych. Każdy z rodzajów płatków zawiera zbliżone ilości białka, węglowodanów i tłuszczu w 100 g produktu.
Płatki owsiane zawierają ok. 378 kcal, 63 g węglowodanów, w tym 61 g złożonych i 2 g cukru, dodatkowo ok 7 g tłuszczu z czego 1,3 g to nienasycone kwasy tłuszczowe, około 12 g białka.
Zwykłe płatki powstają w wyniku zgniecenia całego ziarna. Są produktem najmniej przetworzonym spośród wymienionych rodzajów płatków owsianych.

Górskie płatki powstają w wyniku zgniecenia, nie całego, lecz pokrajanego i obłuszczonego ziarna, które zostało poddane parowaniu. Ilość składników mineralnych ulega zmniejszeniu w stosunku do płatków zwykłych.
Płatki błyskawiczne zawierają luźniejszą strukturę ziarna i łatwiej chłoną wodę podczas gotowania. Ziarna owsa zostały poddane dodatkowemu procesowi hydratacji, czyli nawodnieniu ziarniaka przed dalszą obróbką.
Indeks glikemiczny surowych płatków owsianych wynosi 40.

To wartość zbliżona do razowego pieczywa, makaronu ugotowane al. Dente, czy kaszy gryczanej.
Indeks glikemiczny płatków w wyniku obróbki cieplnej ulega zwiększeniu. Po ugotowaniu indeks glikemiczny płatków wynosi około 60.

Ile ważą płatki owsiane?

1 łyżka płatków owsianych górskich lub błyskawicznych waży 10g.
1 szklanka płatków owsianych górskich lub błyskawicznych waży 110g.


W szklance płatków owsianych górskich znajduje się aż 13 g białka.

Szklanka płatków dostarcza około 400kcal.
Prawie 8 g tłuszczów i ponad 75 g węglowodanów.
Na 100g płatków owsianych górskich przypada prawie 7g błonnika, czyli całkiem sporo.
Najbardziej precyzyjnym sposobem na odważenie 100g płatków jest użycie wagi kuchennej.
W uproszczeniu możemy przyjąć, że 10 łyżek płatków owsianych odpowiada 100g płatków owsianych.
Pamiętaj, że zawsze odmierzamy produkty przed obróbką termiczną. W tym wypadku suche płatki owsiane.

Ile waży średnia porcja owsianki?
Owsianka przygotowana z 3 łyżek płatków owsianych górskich, na szklance mleka, z połową banana, szklanką owoców jagodowych i łyżką orzechów dostarcza około 400kcal, 17g białka, 13 g tłuszczu, około 60g węglowodanów i około 9 g błonnika.


Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 1187 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 21154
Zdjecia nie zrobie bo chwilowo nie mam aparatu W mojej szklance (250ml) miesci sie dokladnie 125g platkow owsianych - czyli pelna szklanka 200ml bedzie zawierala ~100g platkow

PS. A wage to jednak polecam kupic...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 101723


lap, bo sie nudzilem
zwykla szklanka

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 23 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1029
arcoroc
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
William, no i dzięki Tobie znamy odpowiedź 100g płatków owsianych w szklance wygląda... całkiem estetycznie

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 606 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 18352
dzieki will za pomoc , chyba mam nawet taka szklanke , zawsze sypałem na oko do kubka wsypywałem pełny z górka czyli to było jednak za duzo ,
xer- rowniez tnx za opis

łapcie po sogu

Pozdr

Taedium vitae

I Can Sleep When I'Dead

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 523 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 14448
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 32 Napisanych postów 2643 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 24308
w szklance 250ml sie miesci 130g platkow
a wiec x=100g
250ml=130g
a wiec 130gx=250ml*100g
130gx=25000gml / :130g
x=192,3...ml

a teraz stosunek 192,3ml*100%/250ml =76,9%

a wiec 100g platkow zajmuje ok 77% 250ml szklanki
1

Wojownicza dusza, więc po swoje ruszaj
na ławę nie zejdę nawet gdy dostanę karę, rezerwowy ze mnie żaden, ja rasowym napastnikiem !! Czuję w sobie straszną parę, widzisz mnie na piedestale? I słusznie się chwalę, cudze znam lecz swoje walę.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 50 Napisanych postów 10140 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 38697
najprostsza waga w gastronomicznym kosztuje chyba 6zł
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 523 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 14448
Ups, kopnęłam się z pierwszym linkiem
http://www.smaczny.pl/index.php?name=Calc 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
Kolos, szacuneczek. Ja ani w liceum ani na studiach nie zdołałem opanować tajemniczej sztuki liczenia.
Maluda, dzięki za flashback

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Reedukcja

Następny temat

Nowa Dieta na Mase...

WHEY premium