SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

celiakia - nietolerancja glutenu

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2445

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 45 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 316
Tak jak różny jest wiek chorych, u których wykrywa się celiakię, tak też różny jest jej obraz kliniczny. Ze względu na rodzaj i nasilenie objawów powszechnie wyróżnia się trzy typy celiakii:

* jawna (aktywna, pełnoobjawowa) - ta postać celiakii występuje najczęściej u dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych (ale nie tylko) i choć ze względu na charakterystyczne objawy jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, statystycznie występuje zdecydowanie rzadziej niż postać niema. Mimo to często pozostaje nierozpoznana, a powyższe dolegliwości uznane za np. objawy zespołu jelita drażliwego, alergii pokarmowej czy zwykłego stresu.

Charakteryzują ją:
o bóle i wzdęcia brzucha
o biegunki tłuszczowe lub wodniste
o utrata masy ciała, chudnięcie
o zaburzenia rozwoju u dzieci, w tym głównie zaburzenia wzrostu (niskorosłość)
o zmiana usposobienia, często depresja
o objawy niedoborowe (np. anemia) będące efektem zespołu złego wchłaniania
* niema (ubogoobjawowa lub bezobjawowa) - zmiany chorobowe występują tylko w błonie śluzowej jelita cienkiego i zwykle nie towarzyszą im objawy typowe dla formy jawnej (czasem zdarza się ból brzucha jako jedyny objaw). Ta postać choroby występuje aż 7 razy częściej niż pełnoobjawowa, lecz ze względu na niespecyficzne objawy często trudno ją zdiagnozować.

Najczęstsze objawy:
o niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza
o podwyższony poziom cholesterolu
o afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej, (bardzo charakterystyczne)
o niedorozwój szkliwa zębowego
o zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja), uporczywe bóle głowy
o wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe
o problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa)
o nawykowe poronienia, problemy z płodnością.
* ukryta (latentna, utajona) - mówimy o niej, kiedy we krwi osób z prawidłowym obrazem jelita stwierdzamy obecność przeciwciał antyendomysjalnych (IgAEmA). U osób tych można spodziewać się zaniku kosmków w przyszłości.

Nasilenie objawów celiakii bywa różne, od łagodnego osłabienia, przez bóle kostne, zapalenie jamy ustnej do przewlekłej biegunki i poważnej utraty masy ciała. Zaostrzenie objawów i ujawnienie się celiakii może także mieć związek z ciążą, infekcją lub zabiegiem chirurgicznym.

Celiakia (choroba trzewna) nie jest alergią, choć często jest z nią mylona. Jest trwającą całe życie immunologiczną chorobą o podłożu genetycznym, charakteryzującą się nietolerancją glutenu - białka zapasowego zawartego w zbożach europejskich (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustków błony śluzowej, zwiększających jego powierzchnię i odpowiedzialnych za wchłanianie składników pokarmowych. W efekcie pokarm wchłania się w minimalnych ilościach, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Do niedawna celiakia uznawana była za rzadkie schorzenie występujące głównie u małych dzieci i pogląd ten pokutuje niestety jeszcze w wielu środowiskach. Obecnie zachorowania w dzieciństwie są coraz rzadsze, przede wszystkim ze względu na upowszechnienie stosowania diety bezglutenowej u niemowląt. Choroba może ujawnić się w każdym wieku, obecnie najczęściej wykrywa się ją u osób 40-50 -letnich, choć zdarzają się przypadki wykrycia jej nawet u osiemdziesięciolatków. Kobiety chore na celiakię stanowią 70 % wszystkich przypadków choroby dorosłych.

Nie leczona celiakia prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych - z osteoporozą, zaburzeniami psychicznymi i nowotworami układu pokarmowego włącznie. Więcej...

Celiakia jest pod względem częstości występowania drugą po hipolaktazji (mleko) nietolerancją pokarmową człowieka. Ostatnie badania nad jej występowaniem szacują częstość zachorowań na 1:100 osób. Niestety - w Polsce wykrywa się jedynie 3-5 % z wszystkich przypadków. Pozostali chorzy nie są świadomi choroby, której co prawda nie można wyleczyć, ale z którą można normalnie żyć, jeśli stosuje się ściśle zasady diety bezglutenowej.

info z : www.celiakia.pl

Zmieniony przez - eekkaanr1 w dniu 2010-08-01 09:40:28
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 99 Wiek 29 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 2267
Jestem na nią chory...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Penis (dziwna czerwona plamka)

Następny temat

pytanie do tych, co mieli narkoze

WHEY premium