Rozwój masy mięśniowej wymaga zastosowania odpowiednich ćwiczeń siłowych, które ukierunkowane są na rozwój poszczególnych partii naszego ciała. To, czy uda nam się zbudować mięśnie zależeć będzie od doboru metody treningowej, jak i zastosowania odpowiedniej techniki wykonania poszczególnych elementów składowych danego systemu. Ważne jest więc, aby ćwiczenia wykonywane były w sposób właściwy, co przełoży się na efektywność danego treningu.

  1. Czym jest technika treningowa? 
  2. Czy wykonywanie idealnie ćwiczeń technicznie zawsze jest prawidłowe?
  3. Uwarunkowania anatomiczne
  4. Brak czucia mięśniowego
  5. Ograniczenia ruchomości
  6. Podsumowanie

Czym jest technika treningowa? 

Technika treningowa jest to pojęcie, które odnosi się do wykonania ruchu zgodnie z tym, jak funkcjonują mięśnie, zaopatrujące dany staw. Przykładowo uginanie przedramion w celu stymulacji mięśni dwugłowych ramienia wymaga wykonania ugięcia w stawie łokciowym, zgodnie z biomechaniką ruchu dla tego stawu.

Jednak oprócz stawu odpowiadającego stricte za wykorzystanie mięśnia, którego chcemy przetrenować, ważne jest również wykorzystanie stawów sąsiednich, jak w tym przypadku obręczy barkowej i nadgarstków, tak aby stymulacja dotyczyła głównie mięśnia dwugłowego, a pracę stawów sąsiadujących i mięśni zaopatrujących te stawy ograniczyć należy do minimum.

technika ćwiczeń

Czy wykonywanie idealnie ćwiczeń technicznie zawsze jest prawidłowe?

Zagadnienie nie jest do końca takie proste. Otóż faktycznie wydawać się by mogło, że odpowiednie wykonywanie techniczne ćwiczeń powinno być świętością treningu oporowego, jednak istnieją trzy przypadki, gdzie można, a czasem powinno, odejść od techniki książkowej.

Uwarunkowania anatomiczne

Czasem budowa anatomiczna osoby trenującej wymaga nieco odmiennego ustawienia ciała do wykonywanego ruchu, aby w pełni wykorzystać możliwości dla danego ćwiczenia. Odnosi się to zazwyczaj do głównych bojów treningowych, gdzie predyspozycje co do długości dźwigni w stawach mogą być odmienne i przekładać się na zmianę toru ruchu. Jednak zazwyczaj tutaj pewne korekty pozwalają na to, aby w pełni wykorzystać potencjał danego ćwiczenia, bez konieczności rezygnacji z jego zalet.

Brak czucia mięśniowego

Jestem wielkim przeciwnikiem wykorzystywania na siłę ćwiczeń, których dany osobnik po prostu nie czuje. Arsenał treningowy daje nam takie możliwości, gdzie minimum jedno ćwiczenie można zastąpić trzema innymi, które również doskonale nadadzą się do stymulowania partii mięśniowej, na której nam zależy, więc nie widzę konieczności “katowania” na siłę danego ćwiczenia, bo książkowo opisywane jest za najlepsze.

Oczywiście, jeżeli celem samym w sobie jest trenowanie pod dany bój, gdzie na zawodach oceniana jest technika jego wykonania i ilość kilogramów na sztandze, nie będzie innej drogi, aby po prostu szlifować tego typu ćwiczenie. Jednak, jeśli celem jest stymulowanie hipertrofii, okazać się może, że bez np. wyciskania sztangi leżąc, możesz zbudować doskonałe mięśnie piersiowe. Sześciokrotny zdobywca tytułu Mr. Olympia Dorian Yates nie wykonywał wyciskania sztangi na ławce poziomej.

Ograniczenia ruchomości

Kolejny element, który jest ważny w kontekście wykonywania ćwiczeń w sposób prawidłowy technicznie. Posiadając ograniczenia ruchomości w danym stawie, ze względu na to, że mięśnie zaopatrujące go w funkcje ruchowe są skrócone, pamiętać należy o zasadzie, która mówi o tym, że trening siłowy nie jest miejscem do tego, aby mobilizować stawy.

Oznacza to, że wykonując przykładowo przysiad, gdzie mamy do czynienia z występowaniem buttwinka należy go wykonywać do momentu, gdy złamanie techniki zaczyna występować. Czasem na to, aby usprawniać ruch i dążyć do pogłębienia przysiadu bez angażowania dolnego odcinka pleców, jest czas poza siłownią. Mobilizacje, stretching i poprawa zakresu ruchomości nie powinna odbywać się w trakcie sesji treningowej.

rozciąganie, mobilizacja, stretching

Chcąc skorzystać z funkcjonalnego podejścia do treningu, wykonujemy ćwiczenia w zakresach niesprawiających trudności czy problemów technicznych, a dbamy o stawy i poprawę długości mięśni poza siłownią.

Podsumowanie

Technika treningowa jest ważnym elementem, który pozwala na zachowanie odpowiedniej dbałości o stawy. Odpowiednie wykonywanie ćwiczeń to sposób na to, aby skutecznie zaangażować masę mięśniową, zaopatrującą dany segment ruchowy, tak aby skupić się na jej rozwoju.

Jednak istnieją przypadki, w których wykonywanie książkowo ćwiczeń czy stosowanie rodzaju ruchu usilnie będzie błędem. Dobór ćwiczeń powinien więc uwzględniać indywidualne predyspozycje osoby trenującej, jej ograniczenia czy uwarunkowania anatomiczne.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
jafrap

Czy panie muszą trenowac w majtkach z których kajzerka wystaje? Skupić się nie można.

0
gokuson

Załóż siłownię gdzie tylko w golfie można chodzić :)

0