Wykorzystanie platformy z obciążeniem, którą przesuwamy za pomocą siły mięśni naszego ciała, to doskonały sposób na to, aby rozwijać sylwetkę pod kątem budowy siły, wytrzymałości, jak i poprawy wyglądu. Na siłowniach jest to dość rzadką opcją treningową, ze względu na ograniczenia wynikające z miejsca, jakie wymagane jest do treningu tego typu. Jednak jak macie okazję przetestować tego rodzaju urządzenie, to z powodzeniem zacznijcie wdrażać je do planu treningowego, gdyż przynosi wiele korzyści.

  1. Skąd pomysł na platformę
  2. Jakie mięśnie angażuje?
  3. W jaki sposób trenować?
  4. Dlaczego warto wykonywać ćwiczenie tego typu?
  5. Podsumowanie

Skąd pomysł na platformę

Wykorzystanie tego typu przyrządu zaczerpnięte jest z futbolu amerykańskiego, gdzie osoby trenujące tę dyscyplinę sportu, ćwiczą tego typu ruch w formie przygotowania motorycznego. Celem jest zainicjowanie sytuacji na boisku, gdzie zawodnik ligi NFL ma za zadanie przepychać się przez graczy drużyny przeciwnej, robiąc miejsce kolegom z drużyny, aby mogli przedostać się z piłką przez linię obrony.

Osoby trenujące głównie crossfit szybko podłapali, że funkcjonalność ruchu w tym ćwiczeniu jest znaczna i można by było wykorzystać je w treningu crossa, co idealnie nadaje się, aby mocno zaangażować większość grup mięśniowych ciała.

Jakie mięśnie angażuje?

Platforma będzie angażowała całe ciało do ruchu, jednak specyfika wykonania ćwiczenia wpływa na takie grupy mięśniowe, jak:

Pracują więc głównie nogi, jednak warto wspomnieć o pracy izometrycznej, która powiązana będzie z wykorzystaniem takich partii, jak:

W jaki sposób trenować?

Ćwiczenie powinno stanowić głównie element treningu mięśni nóg. Wiele kobiet korzysta z platformy w celu budowania pośladków, gdyż ruch, jaki wykonywany jest podczas pchania, jak i możliwość ustawiania pochylenia tułowia będzie skutecznie angażował je do pracy.

Ważnym elementem technicznym jest wykorzystanie ramion, jak i obręczy kończyny górnej, która powinna być ustabilizowana, jednak zapobiegać należy efektowi zablokowania stawów. Dłonie powinny być ustawione na drążkach platformy w taki sposób, aby nie wyginać ich w stronę dłoniową, korzystając z metodyki treningowej, jak przy wyciskaniu sztangi leżąc.

Lekko ugięte łokcie, wprowadzenie rotacji zewnętrznej w stawach barkowych, wspomoże zabezpieczenie ich przed luzami i wykorzystaniem ruchów w ich obrębie do pchania.

pchanie obciążenia

Inez Gorońska Mistrzyni Polski Fitness Bikini 2017

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenie tego typu?

Pchanie obciążenia należy do grupy ćwiczeń unilateralnych, czyli takich, gdzie pracuje jedna strona ciała, podczas gdy druga wykonuje ruch naprzemienny, odpoczywając. Tego typu działania znacznie podnoszą efektywność treningową, poprzez element zaskoczenia dla naszego ciała. Organizm człowieka skonstruowany jest tak, że wykorzystuje głównie obie kończyny jednocześnie, co sprawia, że każde ćwiczenie unilateralne, będzie posiadało element dodatkowego bodźca.

Co więcej, ruch pchania sprawia, że wykorzystujemy nową możliwość treningową, powiązaną z odpychaniem w poziomie. Nie ma na siłowni maszyny, która będzie w podobny sposób inicjowała napięcie mięśniowe tego typu, więc wykorzystanie suwnic nie będzie tutaj opcją, która zastąpi ruch odpychania po podłodze.

fit, kobieca sylwetka

Oprócz wsparcia w budowie mięśni, ich siły i wytrzymałości, ćwiczenie doskonale nadaje się jako wsparcie w pracy nad motoryką. Poprawi koordynację ruchową, pozwoli na wykorzystanie mięśni głębokich, które będą musiały zabezpieczyć stronę przeciwną ciała podczas przenoszenia kończyny dolnej, tak aby nie doszło do zmiany ustawienia miednicy i jej skręcania.

Podsumowanie

Platforma, która umożliwia przetrenowanie ruchu pchania obciążenia to doskonały sposób na urozmaicenie treningu mięśni nóg. Trenerzy światowej klasy, jak Christian Thibaudeau, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że włączenie tego typu wysiłku w treningu mięśni nóg doskonale wspomaga ich rozwój. Z tego też tytułu wykorzystują w planach treningowych ukierunkowanych na rozwój masy mięśniowej platformę, jak i sprinty. Może więc się okazać, że dodanie tego typu wysiłku stanie się okazją do przeskoczenia pewnych barier, które ograniczały Twój rozwój.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)