Pytając osoby początkujące, od czego rozpoczynamy przygodę z treningami, usłyszeć możemy mnóstwo ciekawych odpowiedzi. Jedni powiedzą, że od zakupu karnetu na siłownie czy też kompletowania sprzętu - jeżeli posiadają siłownię przydomową. Inni, że od zakupu kilku “masówek” i kreatyny, co pozwoli im na jakiekolwiek efekty. Pomimo rozbieżności odpowiedzi, rzadko tak naprawdę usłyszeć można to, co jest tak naprawdę istotą sportów siłowych, a więc wyznaczenie właściwego celu.

  1. Czym jest cel treningowy?
  2. Jakie mamy cele do wyboru?
  3. Jak prawidłowo wybrać swoją drogę?
  4. Podsumowanie

Czym jest cel treningowy?

Cel treningowy jest to zaplanowane, świadome działanie, które będzie wyznaczało nam postępowanie zarówno dietetyczne, jak i treningowe. Już to zdanie powinno dać nam mocno do myślenia. Skoro nie mam celu treningowego, jak jestem w stanie określić swoją strategię treningową czy dietetyczną?

Niestety jest to dość częsty błąd, który powoduje, że osoby początkujące po prostu chodzą na siłownię, a nie trenują. Jest to bardzo istotne, gdyż trening sam w sobie ukierunkowany jest na działanie, które będzie podyktowane progresem. Chodzenie na siłownię z kolei jest to po prostu uczęszczanie w miejsce, w którym bierzemy udział w pewnej formie aktywności ruchowej.

Cel treningowy powinien więc skupiać wasze wyobrażenia co do sylwetki i wytyczyć drogę postępowania dietetyczno-treningowego, które da wam możliwości do osiągnięcia zamierzonego celu.

cel treningowy - trening siłowy

Jakie mamy cele do wyboru?

Wybór celu treningowego zazwyczaj jest dość prosty. Podyktowany jest on głównie tym, jak sylwetka prezentuje się wizualnie oraz tym, jakie korzyści trening ma przynieść, jeżeli mowa o wykorzystaniu jego strony funkcjonalnej.

Od strony wizualnej mamy do dyspozycji:

  • budowę masy mięśniowej
  • redukcje tkanki tłuszczowej
  • korekty wad postawy
  • niwelowanie dysproporcji

Od strony funkcjonalnej:

  • budowanie siły mięśniowej
  • budowanie wytrzymałości
  • poprawa gibkości ciała
  • poprawa zakresów ruchu ciała
  • przywrócenie funkcji aparatu ruchu

Jak prawidłowo wybrać swoją drogę?

trening siłowy

Patrząc na listę powyżej, sprawa wyboru odpowiedniej drogi wydaje się być prosta. Jeżeli patrząc w lustro, widzimy osobę z lekką nadwagą, bez zarysów mięśni, której stosunek obwodów pasa do klatki piersiowej jest dość bliski, to znak, że pora zająć się redukcją tkanki tłuszczowej. Jeżeli natomiast widzimy osobę szczupłą lub typowego ektomorfika, na którego widok zadajemy sobie zazwyczaj pytanie, czy ta osoba w ogóle coś jada, to chyba nie trzeba mówić co wybrać i w którym kierunku kształtować wygląd. Zaznaczyć trzeba, że w dużej mierze wybór ten będzie dyktował nam sposób postępowania dietetycznego.

Polecamy również: Masa czy redukcja - od czego zacząć w nowym roku?

Nieco bardziej skomplikowany jest wybór, gdy mowa o wadach postawy ciała, które wymagają oceny fachowca. Trudno jest samemu, nie mając wykształcenia w danym kierunku, ocenić, czy sylwetka posiada odstępstwa od jej prawidłowej budowy, czy też nie. Warto skorzystać wtedy z pomocy fizjoterapeuty, który oceni, w jakim kierunku usprawniać ciało.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy tym, czy chcemy zająć się budowaniem siły, wytrzymałości czy też ciało wesprzeć ćwiczeniami funkcjonalnymi, uzależniony będzie od tego, jakie mamy priorytety, jeżeli chodzi o funkcje naszego ciała. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja siła wzrosła, ukierunkuj plan treningowy tak, aby stymulować jej przyrosty. Wytrzymałość i siła są to pojęcia przeciwstawne, jeżeli mowa o kształtowaniu sylwetki.

Siłę budujemy poprzez wykorzystanie znacznego obciążenia, małej ilości powtórzeń, jak i znacznych odpoczynków pomiędzy seriami. Wytrzymałość z kolei wzrasta, gdy pracujemy na zakresach o znacznej ilości powtórzeń, trening intensyfikujemy poprzez wszelkiego rodzaju połączenia grup mięśniowych wykonywanych np. w seriach łączonych, jak i znacznie skracamy czas pomiędzy seriami. Jak więc widzimy, brak zdecydowania w tej materii będzie powodował, że nie będziemy w stanie ani zbudować konkretnej siły, ani też wytrzymałości.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)