Wielkie i silne mięśnie nie rosną od wysiłku o charakterze tlenowym, to przeważnie każdy z nas doskonale wie. Aby mięsień mógł urosnąć, musi być przeciążony, co uzyskamy za pomocą wysiłku beztlenowego, o charakterze hipertroficznym. Po wysiłku tym z kolei powinniśmy zarezerwować odpowiednią ilość czasu na regenerację, jak i wypoczynek, co w połączeniu z odpowiednim odżywianiem daje nam przyrosty.

  1. Kontrowersje i ich źródła
  2. Korzyści z cardio na masie
  3. Podsumowanie

Kontrowersje i ich źródła

trening kardio

Dodatkowo szeroki asortyment suplementacji, jak choćby kreatyna, dają nam nieco większe możliwości na poprawę wyniku sportowego. Co więcej, sporo opinii osób trenujących sugeruje, aby w okresie budowania masy ograniczyć treningi typu cardio, które mogą niekorzystnie wpływać na budowę mięśni. Czy tego typu sformułowania są prawdziwe?

Pierwsza przyczyna

Aktywność typu cardio, czy to w formie biegowej, czy innej, również jest energochłonna. Oznacza to, że osoby mające problem z przytyciem, stosując dodatkowe wysiłki, sprawiają, że muszą zjeść jeszcze więcej, aby masa ciała wzrastała.

Faktycznie, osoby, dla których każde kilkadziesiąt kalorii w diecie ma ogromne znaczenie, mogą mieć problemy z przytyciem, gdy zaczną wprowadzać dodatkowe aktywności w celach rekreacyjnych. Dodając więc wysiłek o charakterze biegowym, powinniśmy raz jeszcze obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i w dni, w które zamierzamy nieco "pokręcić cardio" dodać energii tyle, ile wydatkujemy na tego typu aktywność.

Ilość kalorii, jaką "spala" podczas biegu osobnik o masie ciała 80 kg, biegnący z prędkością 8 min na 1000 m, to około 400 kcal. Dodając taką ilość do bilansu dobowego, nie powinniśmy mieć problemów z dalszą budową masy mięśniowej, no, chyba że konieczne będzie podbicie kalorii, wynikające ze wzrostu masy ciała.

Przyczyna druga

Hamujące działanie anabolizmu treningu o charakterze tlenowym. Zgadza się, wg badań naukowych wykonywanie treningu tlenowego w ilości przekraczającej 30 minut po zakończonej sesji treningu siłowego zaczyna ograniczać możliwości anaboliczne naszego ciała. Jeżeli chcemy więc wykonywać cardio podczas budowania masy mięśniowej, biegajmy w dni wolne od siłowni lub z kilkugodzinną przerwą od treningu siłowego.

Problem więc dotyczy głównie umiejscowienia treningu cardio, a nie jego działania hamującego jako tako. Rozwiązaniem może być wykonanie cardio rano i treningu siłowego późnym popołudniem lub wieczorem.

Korzyści z cardio na masie

Wykonywanie treningu tlenowego podczas budowania masy mięśniowej to nie tylko ograniczenia i ryzyko zahamowania przyrostów. Cardio na masie będzie działało również korzystnie, pod warunkiem że dobierzemy odpowiednią formę, jak i częstotliwość treningu. 1-2 sesje aerobów po 30 minut w tygodniu pozwolą na podtrzymanie aktywności metabolicznej, przyczynią się do utrzymania kondycji czy też parametrów akcji serca.

Dodatkowo wielu kulturystów wykorzystuje treningi cardio podczas okresu budowania masy mięśniowej, aby podtrzymać aktywność układu pokarmowego i zwiększyć apetyt.

Podsumowanie

Wykorzystanie cardio na masie nie musi budzić tyle kontrowersji, a jego wykonywanie rekreacyjnie może przynosić nawet pewne korzyści. Jednak warto uwzględnić dodatkową podaż energii przy wykonywaniu tego typu aktywności. Co więcej, zazwyczaj osoby posiadające sporo kilogramów na sobie niekoniecznie powinny wykonywać cardio w formie biegowej, co wiąże się ze znacznym obciążeniem dla stawów.

Polecamy również: Cardio - czym jest trening kardio i jakie daje efekty

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)