Jest rok 2005, stając na wadze łazienkowej, przy wzroście 193 cm, wartość wskazywała 67 kg. Stosunek masy ciała do wzrostu był tak niski, że w wietrzne dni musiałem mieć wyrobiony refleks chwytania się płotów, znaków drogowych czy zaparkowanych samochodów. Idąc do nowej szkoły, znalazłem motywację do tego, aby coś zmienić w swojej sylwetce, aby nie służyła jedynie jako wieszak dla moich ciuchów.

  1. Wiedza to podstawa
  2. Technika jako priorytet
  3. Jaki system wybrać? Jak trenować?
  4. (Nie)zbędna objętość treningowa

Wiedza to podstawa

Jako że nie posiadałem wtedy szerokiego dostępu do Internetu, postanowiłem udać się do kiosku w poszukiwaniu wiedzy o tym, jak trenować. Kupując 3 gazety, miałem całą paletę treningów, którymi trenowali zawodnicy prezentowani w czasopismach. Jak dobrze kojarzę, na wyżyny wchodził wtedy Ronnie Coleman i Jay Cutler. To właśnie ich plany treningowe posłużyły mi jako zestaw ćwiczeń na start. Czy była to słuszna metoda?

Niestety, jak sięgam pamięcią, pierwsze 6 miesięcy treningu nie przyniosło żadnego rezultatu, a technika treningowa kilkudziesięciu ćwiczeń pozostawiała wiele do życzenia.

Początkujący na siłowni

Technika jako priorytet

Będąc osobą początkującą, wybierając zaawansowane plany zawodników, którzy zazwyczaj prezentują swoje schematy w okresie przygotowawczym do zawodów, musimy zmierzyć się z listą kilkudziesięciu ćwiczeń. Oznacza to, że nie możemy skupić swoich działań na bojach podstawowych, które powinny być opanowane do perfekcji.

Zamiast szlifować umiejętności w ćwiczeniach wielostawowych, skupiając się na maksymalnie 10 ćwiczeniach na jednym treningu, zaczynamy kombinować z wyciągami lub ruchami mało istotnymi w kontekście rozwoju sylwetki osoby początkującej, która nie ma wyrobionej bazy w postaci funkcji motorycznej, jak i masowej dla głównych grup mięśniowych.

Jaki system wybrać? Jak trenować?

ściąganie bloczka do klatki

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nasuwa się nam pytanie, z jakiego systemu treningowego powinniśmy więc korzystać, aby stymulować rozwój sylwetki na początku przygody z treningami. W mojej opinii powinien być to plan treningowy, który zdecydowanie uwzględnia jedną partię mięśniową więcej razy niż raz na 7 dni. Oznacza to, że nie jestem zwolennikiem klasycznej metody typu split wśród osób początkujących.

Osobiście preferuje wykorzystanie podstawowego schematu typu FBW, który będzie wyglądał w sposób następujący:

Trening A - zakres powtórzeń: 6-8, ilość serii: 4

Trening B zakres powtórzeń: 12-14, ilość serii: 3

  • przysiad klasyczny ze sztangą
  • uginanie podudzi w leżeniu
  • martwy ciąg klasyczny
  • wiosłowanie sztangą nachwytem, szerokość barków
  • wiosłowanie hantlem, chwyt neutralny
  • wyciskanie hantli na skosie dodatnim
  • wyciskanie hantli siedząc
  • odwrotne pompki
  • uginanie młotkowe hantli

Trening wykonujemy 3 razy w tygodniu naprzemiennie, raz A, raz B.

Przykład: poniedziałek A, środa B, piątek A, kolejny tydzień: poniedziałek B, środa A, piątek B itd.

(Nie)zbędna objętość treningowa

Kolejne kluczowe zagadnienie związane z kopiowaniem planów treningowych zawodników dotyczy objętości treningowej, która w toku początkowym treningów nie jest do końca wymagana na poziomie rozbudowanym.

Oznacza to, że mając już spory bagaż doświadczeń, jak i staż treningowy, w którym to musimy ciągle w pewien sposób szokować mięśnie, zawodnicy uciekają się do różnych metod podnoszenia poziomu progresji, w tym dużo większej objętości treningowej niż to ma miejsce w planach treningowych osób początkujących.

Polecamy również: Plan treningowy dla początkujących

Nie bez powodu mówi się, że na początku rośnie się od samego patrzenia na sztangę, co sprawia, że mięśnie bardzo dobrze reagują na bodźce o słabej intensywności. Nie ma więc konieczności “katowania” się na treningu, a mięśnie trzeba w odpowiedni, inteligentny sposób stymulować do wzrostu.

Podany przykładowy plan treningowy, z zaproponowaną objętością, z powodzeniem powinien spełniać wymogi każdej osoby początkującej, dając możliwość zbudowania solidnych fundamentów pod dalszą rozbudowę ciała.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)