Zbudowanie kompletnych mięśni grzbietu stanowi wyzwanie. Nie tylko liczy się szerokość naszych pleców, ale ich grubość, co sprawia, że pochwalić się możemy pokaźnym umięśnieniem, symetrią i wrażeniem, że mamy silne i masywne plecy. Zazwyczaj wiele poradników wskazuje mięsień czworoboczny, jako docelowy, który należy rozwijać, aby założony efekt się pojawił. Niestety nie tylko nasze kaptury powinny być rozbudowane.

  1. Ściąganie linki wyciągu górnego z liną
  2. Ściąganie drążka wyciągu górnego podchwytem z pauzą
  3. Trap 3 rise
  4. Kettlebell angled press

Poznajmy 4 ćwiczenia, które wspomogą efekt rozbudowanego grzbietu, nadając mu objętości i trójwymiarowego wyglądu i wykorzystując przy tym wiedzę, która bazuje na funkcjonalności grzbietu.

Ściąganie linki wyciągu górnego z liną

https://www.youtube.com/watch?v=BIeN--7Nxkw

Jest to ćwiczenie, które dość często zaobserwować możemy na siłowniach i wykonywane jest przez wielu kulturystów, jak i amatorów sportów siłowych. Jednak problemem jest to, że ustawienie kątowe ciała względem wyciągu nie pokrywa się z zakresem ruchomości dla pracy mięśni najszerszych. Zazwyczaj osoba trenująca stoi, zamiast wykonywać ćwiczenie w klęku, co sprawia, że zakresy ruchomości nie do końca są efektywne.

Dobrą opcją jest wykorzystanie liny, co pozwala na podążanie ramionami zgodnie z ruchem wykonywanym, przez mięśnie najszersze dając im odpowiedniego bodźca. Trzeba pamiętać, że mięśnie najszersze grzbietu nie biegną poziomo, ani pionowo do osi obrotu stawu, a ich przebieg jest skrętny, stąd też zmiana płaszczyzny ruchu podczas wykonywanego ćwiczenia jest elementem, który pozwoli na pełne zaangażowanie mięśni.

Ściąganie drążka wyciągu górnego podchwytem z pauzą

https://www.youtube.com/watch?v=o1p2ejcGvpc

Samo wykorzystywanie ściągania w formie klasycznej dla kulturysty ze znacznym stażem może być już mało wymagające, a ruchy szarpane z wykorzystaniem większego nakładu obciążenia niekoniecznie spełniają swoją rolę, jako ćwiczenia izolowanego. Dlatego, aby jeszcze mocniej podkręcić wymagania płynące ze ścigania, wykorzystamy tutaj wersję z pauzą, która może być ciekawym doświadczeniem dla osób, które wcześniej nie korzystały z metody tego typu.

Wersją dla hardcorowców będzie podciąganie z pauzą, jednak technika treningowa po jednej serii podciągania może pozostawiać już wiele do życzenia, a samo zastosowanie pauzy wymusi na was znaczną redukcję obciążenia w samym ściąganiu. Zresztą przekonajcie się na własnej skórze.

Trap 3 rise

https://www.youtube.com/watch?v=ZIgjCiz8lVk

Nie ma polskiego odpowiednika w nazewnictwie, jednak w skrócie chodzi o to, że wykonujemy ruch ściągnięcia łopatką, po czym wykańczamy go wznosem całego ramienia. Technika ćwiczenia, jego pozycja wykonania, ma za zadanie uruchomić dolną część mięśnia czworobocznego, jak i partii grzbietu, które tworzą tzw. choinkę. Jest to ćwiczenie "kosmetyczne", nie wymaga znacznego nakładu obciążenia. Istnieją również warianty z wykorzystaniem ławki ustawionej ze skosem dodatnim, gdzie ciało spoczywa na stronie brzusznej.

Kettlebell angled press

https://www.youtube.com/watch?v=JadZ7Zi4xdI

Prezentowane ostatnio przeze mnie ćwiczenie, wspomagające nie tylko rozwój mięśni grzbietu, ale i działające funkcjonalnie, m.in. poprawiając działanie łopatek, jak i całej obręczy kończyny górnej. Niech nie zmyli was zastosowany odważnik, który jest mało ważny w ćwiczeniu, a liczy się złapanie odpowiedniej koordynacji i równowagi, aby ćwiczenie mogło być wykonane w sposób prawidłowy.

Ćwiczenie posiada pewną trudność. Wymaga od osoby trenującej dość dobrego zakresu ruchomości w obręczy górnej. Stąd osoby z mocno przykurczonymi mięśniami piersiowymi mogą mieć trudności podczas wykonywania ćwiczenia.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)