Intensywny wysiłek fizyczny, który wykonujesz kilka razy w tygodniu w celach wsparcia budowania masy mięśniowej, stanowi podstawę rozwoju sylwetki. To właśnie dzięki temu, że mięśnie są przeciążone, otrzymują swego rodzaju sygnał, który zawiadamia o tym, że organizm ciężko pracuje i potrzebne są mu duże oraz silne mięśnie.

Jednak, aby doszło do wzrostu muskulatury, konieczne są do spełnienia jeszcze 2 kryteria, a mianowicie odpowiednie odżywienie, jak i wypoczynek w okresie pomiędzy treningami. Funkcję regeneracyjną oraz odżywczą łączą w sobie suplementy diety. Ich zastosowanie w okresie potreningowym, przyczynia się do znacznej poprawy odbudowy tkanek, uzupełnienia rezerw energetycznych i przywrócenia homeostazy naszego ciała.

Z jakich preparatów warto korzystać, aby skutecznie przyspieszyć odnowę po wysiłku?

Okres potreningowy charakteryzuje się występowaniem tzw. okna anabolicznego. Jest to stan organizmu, który nastawiony jest na uzupełnienie rezerw energetycznych, przyspieszenie procesów anabolicznych, kompensacyjnych, regeneracyjnych i dążenie do przywrócenia homeostazy, przechodząc na tryb “zwykłej pracy” ustroju. Z punktu widzenia dietetycznego, a co za tym idzie wsparcia suplementacyjnego, jest to czas, który predysponuje do wykorzystania składników odżywczych, jak i produktów specjalnych tak, aby organizm otrzymał wszystkie niezbędne mu związki. Jak więc powinien wyglądać dobór suplementów?

Białko - stanowi podstawę suplementacji powysiłkowej. Jako źródło aminokwasów dostarczy niezbędnych składników budulcowych, których wykorzystanie przyniesie wymierne efekty regeneracyjne, uzupełniając utracone makroskładniki oraz wspomoże dodatni bilans azotowy. Wykorzystanie odżywki w tym okresie dnia niesie za sobą pewne pozytywne aspekty, jak to, że jest to produkt lekkostrawny, zasobny w BCAA. Struktura odżywki nie obciąża więc układu pokarmowego, a jej jakość jest na wysokim poziomie. Korzystając z odżywki białkowej możemy się kierować dodatkowo zawartością poszczególnych frakcji w składzie, które będą rzutowały na jakość komponentów, jak i ilość aminokwasów w produkcie. Ilość produktu białkowego powinna mieścić się w granicy 30-40 gram.

Węglowodany - dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów jest kluczowe w kontekście przemian energetycznych, które powiązane będą z wpływem na tempo regeneracji układu nerwowego, jak i tkanki mięśniowej. Jakość użytych węglowodanów, odwołująca się do ich budowy (złożone, proste), nie ma tutaj większego znaczenia, a produkt jak najmniej obciążający funkcje trawienne będzie pożądany. Z preparatów stricte suplementacyjnych, mamy więc do wyboru klasyczne produkty typu carbo, bazujące na mieszankach maltodekstryny i glukozy. Ilość 50-70g odżywki będzie ilością optymalną.

Tłuszcze - dodatek tłuszczy w okresie powysiłkowym, niesie za sobą pewne korzyści, wspomagające uzupełnienie energii w postaci trójglicerydów wewnątrzmięśniowych. Doskonałym dodatkiem jest tutaj olej kokosowy, który zawiera pewną ilość kwasów tłuszczowych MCT. Jak wykazują badania, niewielki udział tłuszczy w okresie potreningowym będzie dodatkowo sprzyjał wsparciu procesów anabolicznych, co doskonale komponuje się z pozostałymi makroskładnikami.

Elektrolity - odpowiednio funkcjonująca gospodarka wodno-elektrolityczna, stanowi podstawę naszego dobrego samopoczucia, jak i wsparcia dla funkcjonowania procesów metabolicznych. Uzupełnienie poziomu takich minerałów jak magnez, potas czy sód w okresie po wysiłku powinno być priorytetowe, aby wszelkie przemiany metaboliczne mogły przebiegać w sposób prawidłowy. Minerały biorą udział w przemianach energetycznych, w tym w przemianach białkowych, co jest podstawą zachowania funkcji odżywczych na poziomie optymalnym.

Kreatyna - najbardziej anaboliczny dodatek w naszym zestawieniu, który ma na celu uzupełnienie utraconej energii płynącej z fosforanu kreatyny. Aminokwas ten, pomimo że nie wchodzi w skład białek, doskonale wspomaga funkcje odbudowy i regeneracji masy mięśniowej. Co ciekawe, kreatyna wykazuje swoiste działanie anaboliczne, poprzez zwiększenie możliwości chłonnych komórki mięśniowej, co powoduje jej nasiloną hipertrofię sarkoplazmatyczną i możliwość magazynowania większej ilości glikogenu. Co więcej, kreatyna wspomaga przywrócenie gospodarki kwasowo-zasadowej, co przyczynia się do poprawy tempa regeneracji mięśniowej.

Aminokwasy - dodatek aminokwasów typu BCAA/EAA uzależniony będzie głównie od tego, czy i jaką ilość białek spożywamy po wysiłku. Opcją, która będzie dość ekskluzywna jest zastąpienie produktem EAA klasycznego białka, co pozwoli na ominięcie procesu trawienia i maksymalną koncentrację aminokwasów w krwiobiegu. Pokusić się można dodatkowo o wykorzystanie argininy i leucyny, jako dodatku do szejka potreningowego. Leucyna wspomoże uzyskanie odpowiedniego poziomu progu leucynowego, który to odpowiada za możliwości syntezy białek. Natomiast arginina pozwoli na stymulowanie procesu sekrecji tlenku azotu, który to będzie odpowiedzialny za szybszą odbudowę tkanek i nasilenie funkcji naprawczych.

Beta-alanina - wpływ beta-alaniny na tempo regeneracji jest wymieniane w kontekście przyspieszenia transportu jonów wodorowych i efektywniejszego przywrócenia właściwego środowiska pH dla pracującego mięśnia. Działanie to powiązane jest z wpływem beta-alaniny na wytwarzanie karnozyny, silnego antyoksydantu, który wspomaga m.in. usuwanie wolnych rodników i ochronę tkanek przed ich oksydacją.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)