Cytrulina w świecie suplementacji wykorzystywana jest głównie w celach wspomagania zjawiska tzw. pompy mięśniowej. Jej działanie zostało wykorzystane w formie dodatku do preparatów przedtreningowych, jak i w formie monopreparatu, co ma na celu poprawę efektu ukrwienia mięśni. Środowisko sportów biegowych ceni sobie jej właściwości alkalizujące, wspomagające wytrzymałość.

  1. Substancja czynna cytruliny
  2. Jakie jest działanie i rola biologiczna cytruliny?
  3. Opis suplementu
  4. Jak dawkować i z czym łączyć
  5. Cytrulina efekty - czego oczekiwać od suplementu

Substancja czynna cytruliny

Cytrulina należy do grupy aminokwasów będących prekursorem argininy, stanowiących pochodną ornityny, jednak nie buduje ona białek. Bogato występuje w arbuzach i z tego owocu wyekstrahowano ją po raz pierwszy. Bierze udział w cyklu mocznikowym, stąd jest dość istotnym elementem neutralizującym amoniak.

cytrulina działanie

Jakie jest działanie i rola biologiczna cytruliny?

Główne działanie cytruliny, jako prekursora argininy w organizmie człowieka, będzie polegało na nasileniu wytwarzania tlenku azotu. Co więcej, jej działanie wspomaga długotrwałą pracę mięśni, co przekłada się na znaczną poprawę wytrzymałości i powiązane jest z efektywniejszym transportem jonów wodorowych.

Osoby trenujące pod kątem wytrzymałościowym chwalą sobie suplement ze względu na to, że przy wysiłkach tego typu odpowiednia dawka nie powoduje znacznego efektu wazodylatacyjnego, a wspomaga pracę mięśni.

Dodatkowo suplementacja l-cytruliną wykazuje działanie antykataboliczne, co jest ważnym czynnikiem w wysiłkach o charakterze długotrwałym.

Co ciekawe, wykorzystanie cytruliny znalazło swoje miejsce w takich schorzeniach jak: demencja, anemia sierpowata, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, problemy z erekcją czy w chorobach serca.

Opis suplementu

cytrulina

Cytrulina występuje głównie w formie proszku. Zaletą jest, gdy jest to wersja smakowa, gdyż aminokwas ten smakuje dość specyficznie i nie należy pod tym kątem do substancji neutralnych dla naszego podniebienia. Warto więc w miarę możliwości kierować się wyborem, który nieco będzie maskował jej smak.

Rozwiązaniem całkowitym problemu jest wybór wersji w kapsułkach, jednak mało ekonomicznym.

Jak dawkować i z czym łączyć

Dawkowanie zazwyczaj zaczyna się od 3 g suplementu na porcję, sięgając 6 g na dobę. Spotkać się można z opiniami, aby wykorzystać taką samą ilość suplementu po treningu, co ma na celu wsparcie efektu regeneracji, szybszego niwelowania zmęczenia. Maksymalne dawki, spotykane w protokołach sięgały nawet 10 g na porcję.

W celach zwiększenia efektu pompy mięśniowej zaleca się łączyć cytrulinę z argininą, pomimo że działanie cytruliny jest tożsame z argininy, połączenie obu substancji wykazuje pewną synergię. Dawkowanie obu substancji polega na zachowaniu proporcji 2 do 1. Czyli przykładowo 3 g argininy + 1,5 g cytruliny w porcji.

Cytrulina efekty - czego oczekiwać od suplementu

Wykorzystanie suplementu w diecie sportowca będzie powiązane z następującymi odczuciami:

  • nasilenie efektu pompy mięśniowej
  • wzrost wytrzymałości mięśniowej
  • przyspieszenie regeneracji po treningu
  • redukuje bóle mięśniowe, zmniejszając ilość kwasu mlekowego
  • zwiększenie siły mięśniowej.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)