Wykorzystanie HMB w świecie kulturystyki doczekało się różnych mitów, spaczonych poglądów czy przypisywaniu magicznych zasług, co miało za zadanie zachęcić osoby trenujące do zainteresowania się tym środkiem. Jednak osoby stąpające twardo po ziemi przeanalizowały potencjalne korzyści produktu, które jak się okazuje, występują i są całkiem obiecujące. Czy słusznie HMB skazano więc na suplementacyjną emeryturę? Otóż niekoniecznie.

  1. Substancja czynna
  2. Działanie i rola biologiczna
  3. Opis suplementu
  4. Jak dawkować i z czym łączyć?
  5. Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Substancja czynna

HMB (beta-hydroksy-beta-metylomaślan) należy do grupy aminokwasów, stanowi pochodną leucyny. W pokarmach konwencjonalnych HMB występuje m.in. w grejpfrutach i mięsie ryb.

HMB - trening siłowy

Działanie i rola biologiczna

HMB wykazuje działanie ograniczające rozkład tkanki mięśniowej, a więc nadaje się idealnie do zastosowania jako antykatabolik. Tego typu działanie wykazuje głównie wśród osób zaawansowanych, posiadających pewien staż w treningu siłowym. Oznacza to, że z powodzeniem może on stanowić dodatek do cykli redukcyjnych. Suplement posiada również pewien wpływ na tempo utraty tkanki tłuszczowej.

Co więcej, jak wykazują badania naukowe, osoby początkujące dużo więcej korzyści mogą wynieść z zastosowania suplementu. U osobników z zerowym stażem HMB wykazuje znaczne wsparcie dla procesów anabolicznych, jak i wspomagających rekompozycje sylwetki. Dobrym rozwiązaniem, więc jest wsparcie HMB organizmu młodego adepta, który rozpoczyna przygodę ze siłownią.

Z powodzeniem znajdzie również swoje zastosowanie wśród fighterów, którzy wykorzystują HMB podczas okresów przygotowawczych do walki, ze względu na niewielki wpływ na procesy anaboliczne. Jest to ważne z punktu widzenia osoby trenującej sporty walki, gdyż limity wagowe, jakie ich obowiązują, sugerują, aby nie dostarczać w tym okresie suplementów o znacznym działaniu anabolicznym, jak np. kreatyna, której mechanizm działania polega na wzroście hipertrofii sarkoplazmatycznej, a więc i zwiększeniu masy mięśniowej, co może być kłopotliwe przed ważeniem.

HMB - trening siłowy

Opis suplementu

HMB występuje wyłącznie w postaci kapsułkowej lub też tabletek. Wszystko za sprawą smaku suplementu, który jest dość specyficzny i nie należy do delicji. Określić go można jako mocny goryczkowy smak. Podobna w smaku jest leucyna.

Przeglądając produkty rynkowe, suplement zazwyczaj występuje w kapsułkach o stężeniu od 500 do 1100 mg w jednej kapsułce.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Dawkowanie HMB uzależnione jest od tego, jaki cel ma suplementacja. Zazwyczaj zaleca się przyjęcie ilości od 3 do 6 g na dobę, która ma być podzielona na 3 porcje w ciągu dnia. Zaleca się więc przyjęcie 1-2g rano, 1-2g po południu, jak i 1-2g wieczorem.

Działanie antykataboliczne suplementu, wspomóc można takimi dodatkami jak kreatyna czy też BCAA.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Działanie HMB skupia się głównie na ochronie tkanki mięśniowej przed katabolizmem. Główne odczucia podczas suplementacji to:

  • poprawa regeneracji
  • mniejsze bóle mięśniowe
  • przyrost masy mięśniowej i działanie redukujące poziom tłuszczu wśród osób początkujących.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)