Wsparcie stymulacyjne w świecie sportu jest czasem koniecznością, aby przeprowadzić skuteczny trening, pomimo braku chęci, sił czy po prostu motywacji. Wykorzystanie tego typu suplementów niesie za sobą pewne korzyści, które można wykorzystać, aby poprawić sportowe osiągi czy wesprzeć organizm podczas deficytu kalorycznego tak, aby skutecznie przeprowadzić trening. Jednak ze względu na to, że czasem dają one pozorne uczucie “bycia w formie”, często można doprowadzić do wypalenia układu nerwowego, co w konsekwencji będzie wymagało tzw. czyszczenia receptorów.

  1. Substancja czynna
  2. Działanie i rola biologiczna
  3. Opis suplementu
  4. Jak dawkować i z czym łączyć?
  5. Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Substancja czynna

DMAA w świecie kulturystyki dorobiło się kilku potocznych nazw jak gera, geranamina, gerka. 1,3 Dimethylamylamine to substancja należąca do grupy amin alifatycznych, których działanie wpływa na stymulowanie układu nerwowego. Substancja pozyskiwana jest z rośliny pelargonii w formie olejku geranaminowego.

Działanie i rola biologiczna

Główne działanie DMAA polega na stymulowaniu układu nerwowego. Substancja podnosi poziom neuroprzekaźników, głównie katecholamin, których ilość przekłada się na aktywność układu nerwowego. Po spożyciu suplementu zawierającego geranamine odczuwamy silne pobudzenie, jak i nasiloną termogenezę, co ma związek ze stymulacją produkcji neuroprzekaźników.

Wykorzystanie substancji ma na celu podniesienie możliwości wysiłkowych organizmu, zwiększenie wydolności czy poprawę koncentracji. DMAA wykorzystywana jest również doraźnie jako suplement podnoszący możliwości intelektualne, poprawiając koncentrację i wpływając na tempo przyswajanej wiedzy.

Działanie usprawniające funkcje poznawcze wymaga jednak doboru odpowiedniej dawki, która czasem wydaje się być trudna do kalibrowania, ze względu na to, że niewielkie ilości substancji już dość mocno zmieniają charakter jej działania.

W suplementacji sportowej geranium wykorzystywane jest jako element produktów o działaniu stymulującym, które przyjmowane są w porze przedtreningowej. Najczęściej spotykamy ją więc w klasycznych przedtreningówkach, no-boosterach czy też spalaczach tłuszczu. Zaznaczyć trzeba, że obecnie suplement znajduje się na liście substancji niedopuszczonych do obrotu na terenie RP, jest więc substancją nielegalną.

Opis suplementu

DMAA występuje zazwyczaj w formie dodatku do produktów przedtreningowych, jak i spalaczy tłuszczu o działaniu stymulującym i termogenicznym. Jednak do kupienia jest również forma kapsułkowa.

Ze względu na to, że ilości substancji aktywnej, które wykazują duże działanie biologiczne, są niewielkie, suplement obecnie jest niedostępny w formie proszku.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Porcja jednorazowa ekstraktu z geranium to około 50 mg.

Ilość tą należy spożyć na 15-20 min przed aktywnością fizyczną.

Dawki większe niż 50 mg mogą wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast wesprzeć układ nerwowy, mogą powodować uczucie mdłości, rozdrażnienie czy nadwrażliwość na światło.

Efekt synergistyczny do działania 1,3 dimethylamylamine wykazuje kofeina. Osoby stosujące geranium wykorzystywały dawkę rzędu 200 mg kofeiny, co sprawiało, że tego typu połączenie spisywało się znacznie lepiej pod kątem pobudzenia, jak i stymulowania aktywności fizycznej.

Opcjonalnie zastosować można również wsparcie l-tyrozyny, jako dodatku wspomagającego pracę układu nerwowego czy działanie termogeniczne, a także można dodać m.in. substancje o działaniu stymulującym syntezę tlenku azotu.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

spalanie tkanki tłuszczowej

Wykorzystanie DMAA w suplementacji daje takie odczucia, jak:

  • silne pobudzenie, opisywane jako tzw. “good mode”
  • poprawa siły
  • poprawa wytrzymałości
  • ograniczenie apetytu
  • zahamowanie funkcji seksualnych
  • podwyższona termogeneza.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
czellista

chyba raczej God Mode a nie Good mode ;-)

1
Banan

stara dobra gerka :D

1
RPS1990

"zahamowanie funkcji seksualnych"

Tylko ktoś bardzo nieogarnięty bierze suplement pobudzający, którego skutkiem ubocznym jest pogorszenie potencji jak to jest w przypadku geranaminy (geranium).

0