Kreatyna należy do aminokwasów, które nie wykazują funkcji budulcowych, ale posiadają pewne ciekawe właściwości anaboliczne, które wspomagają budowę muskulatury. Dzięki mechanizmom, które inicjuje suplementacja tym środkiem, wykorzystywana jest przez sportowców wszelkich dyscyplin, bez względu na rodzaj i charakter wysiłku. Działanie to sprawia, że kreatyna posiada miano suplementu uniwersalnego.

  1. Mechanizm działania na organizm człowieka
  2. Jakie formy najlepsze?
  3. Jaki cykl zastosować i jak dawkować?
  4. Z czym łączyć by działała jeszcze silniej?

Mechanizm działania na organizm człowieka

Główne działanie kreatyny polega na zwiększonym magazynowaniu substratów energetycznych w postaci fosforanu kreatyny. Dzięki temu, podczas wysiłku ilość dostępnej energii sprzyja szybszej resyntezie ATP, a mięsień jest w stanie trenować intensywniej. Działanie to przekłada się również na skrócenie przerw pomiędzy seriami. Mięsień, mając do dyspozycji więcej energii, szybciej się regeneruje i wykazuje gotowość do podjęcia aktywności. Sprzyja to powstawaniu zjawiska hipertrofii mięśniowej, co skutecznie pogrubia włókna mięśniowe i pozwala zwiększyć muskulaturę.

Kreatyna

Co więcej, działanie ukierunkowane na stymulowanie anabolizmu mięśniowego polega na tym, że kreatyna doskonale wspomaga wzrost ilości sarkoplazmy, poprzez stymulowanie magazynowania glikogenu i wody. Komórki mięśniowe są w stanie więc zmagazynować więcej energii w postaci cukru, jak i zwiększyć swoją objętość poprzez nabranie większej ilości wody, co stymuluje je do wzrostu. Działanie wspomagające superkompensacje glikogenu wykorzystywane jest podczas diet z protokołami ładowania, gdzie wsparcie kreatyny pomaga nawet zwiększyć magazynowanie glikogenu o 20%.

Jakie formy najlepsze?

Obecnie rynek suplementacyjny oferuje nam wiele różnych form kreatyny, które okrzyknięte są lepszymi od poprzedników. Jednak jak wykazuje praktyka, nie do końca tak się dzieje, a czasem bazowanie na podstawowej formie, jaką jest monohydrat, przynosi takie same korzyści. Połączenie cząsteczki kreatyny z różnymi dodatkami ma głównie na celu poprawienie jej biodostępności dla organizmu. Głównie wyróżniamy takie formy, jak:

Monohydrat - najbardziej popularna forma kreatyny, z której korzystają zarówno sportowcy, jak i amatorzy. Wykazuje ona dobrą przyswajalność, która oscyluje w granicach 90%.

Jabłczan kreatyny - stanowi molekułę monohydratu kreatyny i kwasu jabłkowego. Głównym założeniem tego typu zabiegu była poprawa rozpuszczalności środka, co miało przełożyć się na wzrost wchłanialności.

Chelat magnezowy - to połączenie monohydratu z magnezem. Działanie to ma na celu wykorzystanie synergii pomiędzy użytymi cząsteczkami;

Chlorowodorek kreatyny - najbardziej czysta postać kreatyny, która charakteryzuje się wysoką biodostępnością. Chlorowodorek polecany jest szczególnie osobom, które mają problem z układem pokarmowym i jego negatywną reakcją na spożywanie podstawowej formy kreatyny, jaką jest monohydrat.

Istnieje jeszcze dużo różnych form kreatyny, jednak ich działanie nie wyróżnia się niczym szczególnym, co pozwala wyciągnąć pewne wnioski, że ich zastosowanie w suplementacji nosi głównie znamiona marketingowe.

Jaki cykl zastosować i jak dawkować?

Wyróżniamy głównie 3 sposoby suplementacji kreatyną:

Cykl klasyczny - polega na wykorzystaniu dawek rzędu 8-10g w dzień treningu oraz 3-5g w dzień wolny od wysiłku siłowego. Oznacza to, że w ten sposób suplementujemy produkt przez okres około 10-12 tygodni, bez zmian w sposobie dawkowania czy samej ilości kreatyny. Jest to dość często wykorzystywana metoda przez osoby trenujące.

Ładowanie -szybkie nasycenie tkanek kreatyną jest przydatne, gdy chcemy w krótkim okresie przygotować nasze mięśnie np. do zawodów. Metoda wykorzystywana głównie w sportach walki, czy u osób, które dowiadują się na kilka tygodni przed o jakichś ważnych zawodach, np. biegowych, wytrzymałościowych itd. Dawki sięgają 20 g na dobę przez okres 5-7 dni, po czym stosujemy 5 g dziennie w celach podtrzymania przez kolejne 2-3 tygodnie.

Stała suplementacja - suplementacja stała powoli zyskuje na popularności, ze względu na możliwość stałego, powolnego progresu. Efekty tutaj nie są tak spektakularne, jak podczas klasycznego cyklu, ale pozwalają na rozłożenie ich w dłuższej perspektywie czasu. Dawka 3-5g dziennie.

Z czym łączyć by działała jeszcze silniej?

Główne działanie synergistyczne do działania kreatyny wykazuje beta-alanina. Działanie beta-alaniny polega głównie na stymulowaniu wzrostu karnozyny w tkance mięśniowej, co przekłada się na efekt wzrostu wytrzymałości mięśniowej. Jak wykazują badania, sportowcy notowali dużo lepsze wyniki, łącząc oba środki na jednym cyklu, niż stosując preparaty pojedynczo.

Pozostałe dodatki, jak choćby arginina, cytrulina, BCAA, kofeina itd. będą ograniczone jedynie poprzez cel naszej suplementacji. Dobór jest więc dowolny.

Przeczytaj koniecznie: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (7)
Banan

po wielu latach stosowania suplementacji - zdecydowanie monohydrat to mój nr 1, drugim w kolejności rodzajem w moim rankingu jest chlorowodorek kreatyny, preferuje raczej standardowe dawkowanie ale również stała suplementacja kreatyną wypada bardzo dobrze

0
flex1976

Zdecydowanie monohydrat kreatyny , przez naście lat treningów przetestowałem już wszystkie rodzaje kreatyny i zawsze wracam do mono . Pomimo badań które wskazują ze faza ładowania jest zbędna , ja przy krótkich cyklach właśnie ja stosuje i jestem zadowolony

1
TomQ-MAG

dla mnie obecnie mono i hcl-ka najlepsze opcje jezeli chodzi o suplementacje kreatyna:-)
wole skupic sie na dodatkach jak chocby betka, czy potreningowo jakis mimiker insy, ktory nieco wspomaga ladowanie weglami

1
szaba18

Jak ktoś nie chce żeby go podlewało to najlepszy będzie jabczan , monohydrant ciągnie wode

1
Banan

niestety musisz wrócić do podstaw, roznic nie powinno byc praktycznie zadnych
przede wszystkim to kwestia jedzenia

0
szyczak

Mam takie pytanko co do dawek, często na nowych formach kreatyny czy to nawet już hcl producent pisze na opakowaniu że starczy spokojnie 2g na dawkę a inni jeszcze mniej nawet 750 mg, jak to w koncu jest, nim nowsza forma to lepsza i można mniej stosować, bo mniej idzie kreatyny w straty?

0
mapetttmapettt

mono jest dobre i tanie 500g koszt 30zl

ha pamietam czasy jak keratyna kosztowala po 80zl 360tab mono 15lat temu

0