Osoby decydujące się na cykl kreatynowy zazwyczaj stają przed dylematem, jaki sposób dawkowania kreatyny wybrać. Czy celować w suplementację cykliczną, opartą na dość utartych schematach dawkowania, czy też skupić się na działaniu bardziej długofalowym. Od czego powinien być uzależniony wybór sposobu dawkowania?

  1. Cykl kreatynowy
  2. Suplementacja stała
  3. Jaki sposób będzie dla mnie najlepszy?
  4. Co daje lepsze efekty?
  5. Podsumowanie

Cykl kreatynowy

Jest jedną z najbardziej popularnych form suplementacji, polega na wykorzystaniu kreatyny podczas okresów, gdzie zależy nam na jej wsparciu. Zazwyczaj dawkowanie na cyklu w dzień treningowy wynosi około 8-10g kreatyny na dobę, a w dzień wolny od wysiłku 5 g. Kreatynę wykorzystuje się w okresie okołotreningowym, gdzie istnieje uzasadniona potrzeba, jej zastosowania. Czas cyklu waha się w granicach 10-12 tygodni, jednak w zależności od osoby stosującej suplement, wartości czasowe mogą się różnić.

Suplementacja stała

Polega na dłuższym okresie wykorzystania kreatyny, sięgającym minimum 6 miesięcy, a nawet trwającej cały rok. Dawka jest dużo mniejsza, wykorzystuje się tutaj około 3 g suplementu na dobę, codziennie. Jednak są również inne metody wykorzystania suplementacji stałej, które mówią o tym, aby kreatynę stosować tylko w dzień treningu siłowego w ilości około 8-10g.

Creatine

Jaki sposób będzie dla mnie najlepszy?

Wybór sposobu dawkowania kreatyny jest uzależniony głównie od dwóch kwestii.

Po pierwsze - cele treningowe. Każda osoba budująca sportową formę w dyscyplinach głównie sylwetkowych dzieli tok treningów w skali roku na mezocykle, w których to skupia się na poszczególnych celach treningowych. Wymienić możemy okresy budowania masy, siły, wytrzymałości czy też redukcji tkanki tłuszczowej. Wykorzystanie formy cyklicznej daje nam możliwość skupienia się priorytetowo na jednym z mezocykli, wspomagając znacznie jego przebieg.

Korzystając z suplementacji stałej, nie jesteśmy w stanie wykorzystać działania kreatyny w formie priorytetu, co powiązane jest m.in. z naszą motywacją i nastawieniem na ten "szczególny" czas, gdzie włączona zostanie suplementacja. Gdy bardziej zależy nam na okresie masowym, wykorzystujemy wtedy suplementacje, gdy na redukcji zależy nam na ochronie mięśni, jak i zabezpieczeniu spadkom siły, kreatyna nada się wtedy idealnie, aby zabezpieczyć te aspekty.

Po drugie - rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej. Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna, jaką uprawiasz, ma wpływ na to, jaką formę suplementacji wybrać.

Osoby trenujące sporty wytrzymałościowe, wytrzymałościowo-siłowe czy głównie siłowe, powinny bardziej skupić się na stałym dostarczaniu kreatyny do organizmu niż wykorzystaniu metody cyklicznej, co uzależnione jest od ich długofalowej progresji treningowej, która nierzadko rozplanowana jest na większość roku.

Metoda cykliczna dość często jest wykorzystywana przez trójboistów, włączają oni suplementację w okresie, gdy cykl treningowy wchodzi w bardziej zaawansowaną progresję, co pomaga im podtrzymać stały wzrost obciążenia.

Warto również dodać, że niektóre osoby nie nadają się do stosowania suplementacji stałej, gdyż ich oczekiwania co do zastosowania kreatyny są dość wygórowane, a efekty podczas długiej suplementacji nie są tak spektakularne, jak podczas cyklu.

siła, kreatyna

Co daje lepsze efekty?

Jak zostało wspomniane w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu, trudno jest ocenić efektywność formy suplementacji ze względu na to, że różne osoby mają różne oczekiwania co do działania kreatyny. Jeżeli należysz do grona osób, które są niecierpliwe i chcą szybko poczuć działanie suplementacji, powinieneś celować w formę cykliczną, która pozwoli namacalnie odczuć działanie kreatyny.

Jeżeli natomiast bazujesz na treningach o charakterze wytrzymałościowym, wytrzymałościowo-siłowym, a wzrost masy ciała nie jest dla Ciebie wyznacznikiem budowania formy, z powodzeniem skorzystaj ze suplementacji stałej, która zapewni ciągły progres, wydłużony w czasie.

Osoby planujące dłuższe cykle ukierunkowane na budowanie masy mięśniowej, którym zależy również na tym, aby progres był powolny, a zdobyta masa jak najlepszej jakości, również z powodzeniem wykorzystują opcję z mniejszymi dawkami kreatyny, która stosowana jest przez cały okres mezocyklu.

Podsumowanie

Wybór sposobu suplementacji kreatyny będzie głównie uzależniony od Twoich oczekiwań co do efektów. Jak zależy Ci na tym, aby były one widoczne i dość szybkie w stosunku do suplementacji stałej, wybierz formę cykliczną. Jak jesteś osobą cierpliwą, a charakter sportu, jaki uprawiasz, nie zakłada znacznych wahań masy ciała, skorzystaj z dłuższego okresu suplementacji, który pozwoli Ci na stały progres.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
basmann

Cały czas biorę, czasami tylko zmniejszam ilość gramów w danym miesiącu.
Badania robiłem nic z nerkami się nie dzieje - mimo straszenia :)

1
Botanik1

Brałem kreatynę pierwszy raz w życiu 3 lata temu, po około tygodniu brania, złapało mnie porządne przeziębienie ( myślę przypadek) w tej chwili około 2-3 lata nie miałem nawet kataru ! biorę kreatynę od 2 tygodni od wczoraj leżę tylko w łóżku bo nie mam siły wstać ! Ponownie przeziębienie ! ten artykuł możecie sobie wsadzić ! nikt mi nie powie że nie ma po niej skutków ubocznych ! człowiek zdrowie jak koń ma a parę dni kreatyny rozp.... cały mój system obronny i łapie infekcję jak dzieciak 15 letni takie mam przyrosty po tej waszej kreatynie że już 3 kg straciłem, ktoś za to powinien zapłacić ! kur.... GRIPEXY tam wsadzajcie od razu !

basmann z łóżka domyślam się nie wychodzisz?

1
JaworTM

Przyrostów nie masz, bo cię na siłowni nigdy nawet nie było

3
gokuson

Pisaliśmy na ten temat: https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Kreatyna_a_przezi%C4%99bienie__czy_ma_wp%C5%82yw_-a953.html

Z Twojego opisu wynika że straszniejsza niż COVID.

1