Aktualizacja 13.05.2021

Sport i suplementacja są ściśle ze sobą powiązane. Jest to spowodowane tym, że organizm osoby trenującej wykazuje inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, których czasem brakuje w przeciętnej diecie. Sportowiec poddawany jest przeciążeniom treningowym, co generuje większe zapotrzebowanie m.in. na białko. 

Na rynku suplementacji znajdziemy wiele produktów białkowych, gdzie przeważająca ilość to odżywki pochodzenia zwierzęcego, oparte na koncentracie i izolacie białek serwatkowych lub doskonałym białku jaja kurzego. Kategoria białek roślinnych jest nieco bardziej zróżnicowana i oferuje nam białka pochodzące z konopi, soi, grochu, ryżu czy też pszenicy i wielu innych roślin. Białka soi uznawane są w środowisku wegetarian za jedne z bardziej wartościowych.  Jednak czy dla osób trenujących, białko sojowe jest również wartościowym produktem? Czy opłaca się stosować odżywki oparte na soi?

Czy białko sojowe jest pełnowartościowe?

Analizując skład odżywki białkowej opartej na białku soi, można uznać, że jest to produkt pełnowartościowy. Zawiera on komplet aminokwasów egzogennych, a uwagę przykuwa poziom argininy, której zawartość sięga 8 g na 100 g produktu, co sprawia, że odżywka sojowa jest jej znakomitym źródłem. 

W kategoriach białek roślinnych soja nie ma sobie równych, skutecznie wyprzedza pozostałe źródła protein. W diecie wegan cenioną formą soi jest jej postać fermentowana, która stanowi pokarm wysokiej wartości odżywczej, wykazujący działanie prozdrowotne. Soja jest powszechnym źródłem białka u osób unikających produktów zwierzęcych i stanowi u nich podstawę diety.

Wartość biologiczna

Przyglądając się takim parametrom, jak wartość biologiczna czy działanie ukierunkowane na wzrost tkanek mięśniowych, nie jest już tak kolorowo, jakby się wydawało. Jednak łatwo da się to nadrobić. 

Porównując wartość biologiczną białka serwatkowego, która osiąga wynik BV-104, a wartość białka sojowego BV-74, zauważamy sporą różnicę. Oznacza to, że organizm chętniej korzysta z białek serwatkowych, wykorzystując je niemal w 99%, co powiązane jest z ich łatwą strawnością i znakomitym wchłanianiem. 

biało sojowe

Podobnie ma się sprawa wpływu na funkcje wzrostowe tkanek, które powiązane są bezpośrednio ze spożyciem danego surowca. Jak się okazuje, dużo lepiej wypada klasyczny whey, niż białko sojowe. Można więc stwierdzić, że organizm ma pewne ograniczenia, które uniemożliwiają wykorzystanie białka sojowego w tak znacznym stopniu, jak białek serwatkowych, co sprawia, że jest nieco słabszą opcją dla sportowców. Aby nadrobić ten mankament białek roślinnych, warto przyjmować je w umiarkowanie większej ilości na porcję. Szacuje się, ze  wystarczająca porcja powinna być o około 20% większa, niż ma się to w przypadku białek zwierzęcych.

Białko sojowe a męskość - porzuć mity 

Wpływ białka sojowego na poziom testosteronu był związany z wieloma mitami, które sprawiały, że znaczna część osób trenujących skreślała odżywki oparte na soi ze swojej listy. Jednak jak wykazują aktualne badania naukowe, spożywanie białka sojowego w ilości 1-2 porcji w żaden sposób nie zaszkodzi naszej męskości. 

Temu zagadnieniu przyjrzał się dokładniej dietetyk Marcin Jackowiak. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo omawiającego tę kwestię.

https://www.youtube.com/watch?v=YtOVvlpl3YI

Jeśli jednak nadal drzemią w Tobie obawy, to warto wiedzieć, ze większość nowoczesnych odżywek roślinnych nie zawiera wyłącznie białka sojowego, a jest mieszanką białek wielu roślin. Takie rozwiązanie wpływa też korzystnie na poziom i proporcje aminokwasów odżywek wegańskich, czyniąc je bezdyskusyjnie kompletnymi.

Warto też pamiętać, że kluczem do zdrowej diety jest różnorodność, dotyczy to także źródeł białka. Dlatego, nawet jeśli jesteś osobą "mięsożerną" to warto od czasu do czasu włączyć do swojej diety białka roślinne, w tym białko sojowe. Wiele naturalnych związków chemicznych zawartych w odżywkach roślinnych sprzyja zdrowiu i tak jest również w przypadku odżywek bazujących na białku soi. Obecnymi czasy obserwuje się  trend w kierunku białka innej rośliny strączkowej, a mianowicie białka grochu. Jednak my, jako trenerzy i dietetycy, dbający o jak najbardziej zdrowy i pożyteczny dla sylwetki sposób odżywiania zawsze zachęcamy do wybierania wspomnianych już wyżej mieszanek białek roślinnych. 

Podsumowanie

Suplementacja białkiem sojowym w przypadku sportowców płci męskiej jest wartościowym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy wybieramy mieszanki białek roślinnych. Aktualne dane naukowe sugerują  pozytywny wpływ białka sojowego na zdrowie i formę sportową i nie powinny budzić obaw męskiej części sportowców. Ważne jednak, by nie opierać puli białka wyłącznie o białko soi lub tylko jednej rośliny.

Wartościowym składnikiem diety może być także  soja fermentowana, bogata w szereg aminokwasów, jak i związków o działaniu prozdrowotnym. Dodatek białka sojowego i ogólne zwiększenie udziału białka w diecie można rekomendować również osobą odchudzającym się. Rozwiązanie takie korzystnie wpływa na tempo metabolizmu, pozwala chronić tkankę mięśniową przed rozpadem i tym samym zachować jędrność sylwetki. 

O czym należy pamiętać?

  • Białko sojowe jest doskonałym źródłem argininy.
  • Białko sojowe  może stanowić cenny dodatek w diecie osoby odchudzającej się oraz każdego sportowca.
  • Najlepszym wyborem będą mieszanki zawierające białka wielu roślin, w tym białka sojowego. Postaw na różnorodność w diecie.
  • Wybierając białka roślinne, pamiętaj, aby spożywać je w ilości około 20% wyższej, niż ma się to w przypadku białek zwierzęcych.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)