Beta-alanina na rynku suplementów diety istnieje stosunkowo krótko w porównaniu na przykład do kreatyny. Jednak ze względu na ciekawe właściwości, jakie prezentuje podczas stosowania, dość szybko zyskała na popularności, a producenci zadbali o to, by mieć w ofercie minimum jeden produkt z jej dodatkiem lub w formie monopreparatu.

  1. Działanie beta-alaniny
  2. Czemu od beta-alaniny swędzi skóra, czuć mrowienie?
  3. Dla kogo adresowana jest suplementacja beta-alaniną?
  4. Jak dawkować i z czym łączyć?
  5. Podsumowanie

Beta-alanina podobnie jak kreatyna jest aminokwasem, jednak nie wykazuje działania budującego białka, a pełni inną funkcję, która powiązana jest z syntezą karnozyny. Karnozyna z kolei wykazuje działanie antyoksydacyjne, które przekłada się na wsparcie funkcjonowania muskulatury. Czy stosowanie beta-alaniny jest bezpieczne? Czego można się spodziewać po suplementacji tym środkiem?

Działanie beta-alaniny

Beta-alanina sama w sobie nie wykazuje działania wspomagającego organizm pod kątem wysiłkowym. Aby do tego typu zjawiska dochodziło konieczne jest uruchomienie procesów syntezy karnozyny, co jest możliwe dzięki połączeniu beta-alaniny z l-histydyną. Główne działanie karnozyny opiera się na regulowaniu procesów związanych z produkcją kwasu mlekowego i uniemożliwieniu dalszej pracy mięśnia.

Oznacza to, że podczas suplementacji beta-alaniną usprawnione zostaną procesy, które odpowiedzialne są za transport jonów wodorowych, który to z kolei staje się dużo efektywniejszy.

W wyniku pracy beztlenowej mięśni, gdy zachodzą procesy energetyczne bez udziału tlenu, dochodzi do znacznej produkcji jonów wodorowych, które skutecznie obniżają pH mięśnia. Działanie karnozyny ma na celu szybciej wspomóc transport jonów wodorowych, co sprawia, że mięsień szybciej jest gotowy do podejmowania aktywności fizycznej. Oznacza to, że skraca skutecznie czas potrzebny na regenerację, jak i możliwość wykonania 2-3 powtórzeń w serii więcej, co z kolei powiązane jest z efektem opóźnienia wystąpienia kwasu mlekowego.

suplementy - beta alanina

Czemu od beta-alaniny swędzi skóra, czuć mrowienie?

Wiele osób korzystając z suplementacji beta-alaniną, zwraca uwagę na fakt, że wywołuje ona efekt parestezji, czyli swędzenia skóry, utożsamiając tego typu objaw z działaniem suplementu. Niestety to, że pojawia się, efekt parestezji nie oznacza, że suplement wykazuje działanie ukierunkowane na wsparcie pracującego mięśnia. Czemu więc swędzi nas skóra?

Mechanizm do końca nie jest znany, a jego występowanie utożsamiane jest z wyładowaniami energetycznymi w obrębie zakończeń nerwowych. Tego typu efekt oznajmia się jako szczypanie, swędzenie, lekkie kłucie na wzór drobnych igiełek. Jednak to, że swędzi nas skóra, to tylko "działanie uboczne", niemające powiązania, z tym że produkt zaczyna działać i wspomagać pracę mięśnia.

Co więcej, efekt swędzenia może świadczyć o tym, że przyjęta dawka jednorazowa jest zbyt duża i trzeba ją podzielić na mniejsze porcje, które przyjmiemy w ciągu dnia. Niektóre źródła donoszą, że przyjęcie beta-alaniny wraz z węglowodanami skutecznie hamuje efekt parestezji.

Należy podkreślić raz jeszcze, że beta-alanina nie działa doraźnie, nie jest ona stymulantem, więc nie ma efektu biologicznego przyjęcie jednorazowej dawki przedtreningowo. Jednak efekt placebo potrafi czynić cuda.

Dla kogo adresowana jest suplementacja beta-alaniną?

Suplementacja beta-alaniną adresowana jest do wszystkich osób trenujących na siłowni, sporty walki czy typowo wytrzymałościowe konkurencje, jak biegi. Najbardziej przyda się jednak w dyscyplinach, które bazują na wysiłkach beztlenowych, gdzie dochodzi do wytwarzania dużych ilości kwasu mlekowego. Skorzystają również na tym lekkoatleci i kulturyści.

Beta-alanina skutecznie wspomoże regenerację, skróci czas odpoczynku, wspomagając intensywność wysiłku, co powinno wspomóc osiągnięcie lepszych wyników w uprawianej dyscyplinie.

beta alanina

Jak dawkować i z czym łączyć?

Dawka dobowa beta-alaniny to około 6 g suplementu na dobę. Optymalnie jest podzielić jej ilość na 2 porcje, które przyjmiemy w ciągu dnia. Ilość 6 g wykazała najlepsze rezultaty we wsparciu transportu jonów wodorowych, przykładając się do poprawy wyników sportowych.

Co więcej, aby podnieść efektywność suplementacji, można zastosować beta-alaninę wraz z kreatyną, co skutecznie wspomaga pracę mięśni w tym samym obszarze działania (usuwanie jonów), jak i znacznie poszerza wpływ na tkankę mięśniową. Dawkowanie kreatyny to około 5-8g na dobę, w zależności od masy ciała osoby trenującej.

Podsumowanie

Wykorzystanie beta-alaniny skutecznie podnosi efektywność treningową, zwłaszcza w takim obszarze jak wytrzymałość mięśniowa. Jej działanie, polegające na wsparciu gospodarki kwasowo-zasadowej, podnosi efektywność usuwania jonów wodorowych, które ograniczają wydolność mięśnia. Wraz z kreatyną tworzy ona idealne połączenie, które znacznie podnosi efektywność cyklu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
Madzia2503

W takim razie czym bądź jak można sobie pomoc na swędzenie skory ?

0
Bull

za każdym razem będzie mniej dokuczliwa, po każdej kolejnej porcji.

3
TomQ-MAG

sa w sumie na to dwa sposoby:
-pierwszy to zastosownaie BA wraz z posilkiem przed treningowym i po treningowym
-drugi to ponoc dawka weglowodanow powoduje mniejsze swedzenie i uczucie parestezji, jednak nie kazy korzysta z weglowodanow okolotreningowo np. w formie carbo, jednak moze byc to tez pewna opcja

0