Wiele osób jest w sytuacji, w której wydajna praca mózgu, prawidłowa koncentracja i skupienie są niezmiernie istotne. Dotyczy to sytuacji ciężkiej pracy umysłowej, nauki w szkole, na studiach czy podczas prowadzenia różnego rodzaju seminariów. Z pomocą przychodzi wtedy suplementacja ekstraktem z Bacopa monnieri. Rośliny, która posiada pod tym względem udowodnione naukowo działanie.

  1. Charakterystyka
  2. Skład
  3. Poprawa pamięci i obniżenie stresu
  4. Działanie przeciwdepresyjne
  5. Silny przeciwutleniacz
  6. Właściwości przeciwzapalne
  7. Podsumowanie

Charakterystyka

Bacopa drobnolistna jest gatunkiem rośliny z rodziny babkowatych. Roślina ta występuje w zasadzie na całym świecie. Jednak jej wyjątkowe właściwości nie zyskały jeszcze aż takiej popularności. Od wieków wykorzystywana jest w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. Największą rozpoznawalność zyskała w Indiach, pod nazwami Brahmi lub Jalanimba. Przez hindusów nazywana jest ona "uniwersalną świadomością". Jak sama nazwa wskazuje, właściwości jej ukierunkowane są pod poprawę koncentracji i myślenia.

poprawa koncentracji

Skład

Skład Brahmi jest dość różnorodny. Jednak najważniejszą rolę odgrywają w niej saponiny steroidowe o nazwach: bakozydy A i B oraz triterpenoidy. Wśród istotnych związków wchodzących w skład Bacopa wyróżniamy między innymi:

  • saponiny steroidowe (bakozydy, triterpeny)
  • alkaloidy (herpestyna, bramina, nikotyna)
  • białka, aminokwasy
  • węglowodany i alkoholocukry (D-mannitol)
  • flawonoidy (luteolina, apigenina)
  • związki fenolowe
  • fitosterole (stigmasterol, B-sitosterol, stigmastanol)
  • kwas betulinowy.

Poprawa pamięci i obniżenie stresu

Bacopa posiada udowodnione naukowo działanie poprawiające przewodnictwo nerwowe i pamięć w wyniku działania na hipokamp. W badaniu przeprowadzonym na grupie zdrowych osób w średnim wieku wykazano, iż Bacopa poprawia zdolności umysłowe po długotrwałym stosowaniu, trwającym minimum 12 tygodni. We wcześniejszych etapach badania nie zaobserwowano pozytywnych właściwości w tym kierunku. Poprawa zdolności poznawczych obserwowana była do 4 tygodni po zakończeniu suplementacji ekstraktem roślinnym.

Działanie to wynika z poprawy aktywności układu cholinergicznego, poprzez inhibicję acetylocholinesterazy w mózgu. Skutkuje to większym i lepszym wykorzystaniem acetylocholiny. Inne badania wskazują na pozytywne efekty stosowania tej rośliny u dzieci cierpiących na ADHD, chorych po udarze mózgu, przy padaczce, chorobie Parkinsona i Alzheimera.

Działanie przeciwdepresyjne

W wyniku przeprowadzonych badań wykazano przeciwdepresyjne właściwości (300 mg ekstraktu) obecnych w roślinie saponin. Szczególnie bakozydów A i B. Nie określono dokładnie, z czego ono wynika. Jednak sugerowano wpływ bakozydów na zwiększoną produkcję dopaminy i serotoniny. W badaniach przeprowadzonych w 2002 roku na szczurach porównano pozytywne działanie Bacopa do leku imipraminy. Przy czym nie obserwowano efektów ubocznych.

bacopa depresja

Silny przeciwutleniacz

Głównymi składnikami odpowiadającymi za działanie antyoksydacyjne w Bacopa są związki fenolowe oraz frakcje triterpenoidowe. Działanie to jest minimalnie mniejsze lub nawet porównywalne do kwasu askorbinowego. Wykazano to na podstawie zmniejszania produkcji reaktywnych form tlenu i utrzymanie prawidłowej homeostazy wapniowej.

Właściwości przeciwzapalne

W badaniach wykazano, że ekstrakt z Bacopa skutecznie hamuje powstawanie czynników prozapalnych PGE2. Daje to pozytywne spojrzenie na walkę z różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak: artretyzm czy przewlekłe zapalenie stawów. Za właściwości te odpowiada obecny w Bacopa kwas betulinowy.

Podsumowanie

Suplementacja Bacopą drobnolistną zdecydowanie sprawdzi się podczas długotrwałego stosowania, gdy naszym celem jest poprawa funkcjonowania układu nerwowego i sprawności myślenia. Roślina ta posiada również kilka cennych właściwości, które nie są jeszcze do końca poznane, ale dają pozytywne spojrzenie na dalsze badania.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)