Suplementacja sportowa jest często konieczna, gdyż ilość substancji bioaktywnych w produktach żywnościowych jest uszczuplona i dostarczenie odpowiedniej podaży, która będzie wykazywała działanie biologiczne, będzie niełatwe. Jednak wiele osób, stosując suplementację, zaczyna ignorować jej pierwotne przeznaczenie, stawiając na pierwszym miejscu wykorzystanie jej w codziennej diecie, zapominając również o źródłach konwencjonalnych, którymi w pierwszej kolejności powinniśmy się wspierać i na co powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając suplementację? 

  1. Dopasuj suplementy do diety i celu treningowego
  2. Uzupełniaj to, czego faktycznie potrzebujesz
  3. Zrób to dobrze a efekty przyjdą szybciej

Dopasuj suplementy do diety i celu treningowego

W naszym serwisie często spotykamy się z wpisami, które traktują o doborze suplementacji pod cel wskazany przez autora. W toku wymiany zdań dochodzi jednak do sytuacji, gdzie autor sugeruje, że dobór suplementacji zgodnie z jej przeznaczeniem docelowym, czyli np. spalacz tłuszczu na odchudzanie, a odżywka typu gainer na masę, załatwi cały problem diety i jej ukierunkowania na obrany cel. Dochodzi nawet do sytuacji kuriozalnych, gdzie osoba niemająca pojęcia o odżywianiu, chce robić masę lub redukować poziom tłuszczu, osiągając to tylko i wyłącznie za pomocą wybranych środków, co jest ogromnym błędem.

Zapominamy, że to, czy przytyjemy, czy też schudniemy, zależy głównie od diety i treningu, które będą ukierunkowane na poszczególne cele. Może okazać się wręcz, że stosując odżywkę typu gainer schudniemy, a korzystając ze spalaczy tłuszczu, przytyjemy. Stąd pojawiają się czasem wpisy, że osobnik X przytył po danym gainerze 3 kg, a osobnik Y w ogóle i że nie poleca produktu, bo nie działa. Niestety nie jest to powiązane z wyborem samego preparatu, a błędy osoby stosującej doskonały suplement lub odżywkę sprawiają, że otrzymuję on negatywną notę.

Odżywka - shake potreningowy

Zanim więc zaczniesz stosować suplement diety, musisz jeść i trenować pod wybrany cel. Przykładowo, jeżeli chcesz zbudować mięśnie, zastosuj dietę zbilansowaną z dodatnią podażą kalorii, która stworzy warunki pod rozwój muskulatury, dostarczając odpowiedniej ilości substratów energetycznych. Trening powinien również być zaprojektowany tak, aby wspomagał rozwój mięśni, poprzez bazowanie na zakresach hipertroficznych, których liczba powtórzeń mieści się w ilości 8-12, bazując na ćwiczeniach globalnych, wielostawowych. Dopiero spełniając warunki główne, można skorzystać z uzupełnienia w postaci odpowiednich produktów jak kreatyna, beta-alanina, czy wsparcie odżywcze Twojej diety za pomocą gainera, czy WPC.

Uzupełniaj to, czego faktycznie potrzebujesz

Znasz już swój cel treningowy i dietetyczny, który będzie wyznaczał nam drogę ewentualnego wsparcia. Skoro Twoja dieta bogata jest w białko i dostarczasz go odpowiednią ilość z pożywienia a w Twojej diecie brakuje kalorii to bardziej przydatny będzie gainer, a nie białko.

Wspomnieć należy również o dawkach poszczególnych preparatów, gdzie osoby mało cierpliwe zaczynają kombinować jakby tu skutecznie podrasować efekty. Działania takie dotyczą głównie niewiedzy na temat przeznaczenia danego produktu, np. odżywki białkowej, gdzie takie osoby chcą suplementować się nią 4 razy dziennie po 30 g, nie zwracając uwagi na to, ile wymaga ich dieta, a nadal brakuje im kalorii.

Kolejnym przykładem jest regularne nadużywanie środków o działaniu stymulującym. Ładowanie podwójnych porcji każdego dnia - bo chcemy mieć każdy treningi na 110%, nie jest dobrym pomysłem. Problem nadużywania i przesadnego stosowania preparatów tego typu powiązany jest z działaniem obciążającym układ nerwowy, który musi zostać zregenerowany poprzez odpowiednią ilość czasu przeznaczonego na wypoczynek. Nawarstwianie zmęczenia, które sztucznie będzie maskowane stymulantem, grozić będzie efektem przetrenowania. Przedtreningówką możesz "oszukać" zmęczenie, ale nie za każdym razem ma to sens.

Zrób to dobrze a efekty przyjdą szybciej

Prawidłowa kolejność naszych działań, zmierzających do wykorzystania suplementacji, powinna przebiegać mniej więcej tak:

  • przemyślenie działań i ukierunkowanie ich na konkretny cel
  • wybór celu: siła, masa, masa+siła, redukcja tkanki tłuszczowej, wytrzymałość
  • ukierunkowany trening
  • wybór strategii żywieniowej i oszacowanie braków, dobór odżywek
  • dobór suplementacji ukierunkowanej na cel treningowy

Tego typu schemat pozwoli nam na skonkretyzowanie celu. Często można spotkać osobę trenującą, a raczej planującą rozpocząć treningi, która pierwsze co robi, to idzie do sklepu z suplementami i kupuje całą gamę produktów, których działanie nie jest dopasowane do celu lub etapu, na jakim się znajduje. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien, zapytaj w naszym serwisie i wykorzystaj suplementy tak, aby faktycznie przyspieszyć efekty, a nie tylko je mieć.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)