OK, kolejny raz mogę rozpętać wielką awanturę, jednak bez emocji przedstawię jedynie swoje zdanie. Większość ludzi, którzy nie są zorientowani w kwestiach sportów siłowych oraz dopingu jest w stanie uwierzyć we wszystko. Przypomina to próbę tłumaczenia osobie, która nie jeździ samochodem, dlaczego 10-letnie auto z zagranicy nie może mieć 120-180 tysięcy przebiegu.

  1. Nie wszystko złote co się świeci
  2. Argument nr 1: rozmiar ramienia
  3. Argument nr 2: wynik w wyciskaniu sztangi leżąc
  4. Argument nr 3: CT ma ponad 50 lat
  5. Argument nr 4: CT chętnie podda się badaniu antydopingowemu
  6. Argument nr 5: CT oczekuje na przeszczep serca
  7. Argument nr 6: CT Fletcher żyje z subskrybentów
  8. Podsumowanie

Nie wszystko złote co się świeci

W realnym świecie auta mogą mieć ponad 160 tysięcy na liczniku i to już po 3 latach eksploatacji (przykład - auta kupowane na firmę). To „skręcone” liczniki powodują, iż proceder się kręci. Ludzie kupują wzrokiem, nie rozumem. Nie używają kalkulatora, później okazuje się, że zakupiony szrot wymaga 5-8 tysięcy złotych wkładu i to praktycznie od razu, a psuje się, bo ma 400-600 tysięcy na liczniku, nie 180-200 tysięcy jak deklarował handlarz.

Podobnie dla osób mających kilkunastoletni staż treningowy pewne kwestie są oczywiste, jak np. to, że sporty siłowe od zawsze należały do najbardziej „skoksowanych” dyscyplin! W jakim celu powstał metanabol? Do leczenia chorób?

doping

Nie, do bicia rekordów! A oral-turinabol (z koncernu Jenapharm) – stosowany przez ostatnie 50 lat? Ten środek nawet nie ma żadnego zastosowania medycznego (znaleziono je na siłę, niejako przy okazji, wiele lat po tym, jak był stosowany przez sportowców wyczynowych)!

Jest nadal chętnie stosowany, nawet przez amatorów, tymczasem koncern Jenapharm (producent oral-turinabolu) nadal wytwarza różnorakie leki, w tym testosteron (Testoviron®-Depot-250- t. enanthate, Testosteron-Depot – czyli t. enanthate oraz Nebido – testosteron undecanoate), środki hormonalne dla kobiet itd. 

Argument nr 1: rozmiar ramienia

OK, istnieje minimalna szansa, iż CT Fletcher osiągnął obwód ramienia 55 cm bez wspomagania farmakologicznego. Podobny obwód ramienia miał Lee Priest. CT Fletcher, rzekomo bez dopingu, deklasuje np. Doriana Yatesa (który otwarcie mówił o stosowaniu dopingu, w tym sterydów anaboliczno-androgennych), Franka Zane, Lee Haneya, Franco Columbo i szereg innych zawodników światowej klasy.

Są to przedstawiciele dyscypliny pełnej farmakologii. W rzeczywistości, gdyby CT Fletcher miał podobne predyspozycje, byłby gwiazdą światowego formatu. Z reguły granicą dla naturalnego przyrostu (mówię o odtłuszczonym ramieniu) jest 45-46 cm. Osoby o gorszej genetyce nie przekroczą progu 44 cm. Zaznaczyłem, iż chodzi o odtłuszczone ramię, gdyż np. otyłe panie mogą mieć nawet 60 cm „w bajcepsie” oraz 80-90 cm obwodu w udzie.

Argument nr 2: wynik w wyciskaniu sztangi leżąc

CT Fletcher zaliczył 295 kg na ławce (w koszulce, pojedynczej). Nie trzeba dodawać, iż podobny wynik jest niemożliwy do osiągnięcia bez dopingu. Już granica 200 kg często wymaga solidnego wspomagania farmakologicznego, naturalny próg leży gdzieś w granicach 160-180 kg – dla osób ze średnimi predyspozycjami genetycznymi. Koszulka daje kolejne kg (jak wiele to już kwestia rodzaju koszulki, ilości warstw, jej dopasowania, techniki, umiejętności wykorzystania sprzętu przez zawodnika itd.).

Ale mimo wszystko jest to wynik nieosiągalny bez farmakologii. Dla osób, które nadal wątpią, przytoczę wynik jednego z najlepszych zawodników wszechczasów Eda Coana:

Zawody w trójboju – Ed Coan: https://www.youtube.com/watch?v=rRO51Qqt-I8 (zaliczył tam, 260 kg w wyciskaniu leżąc). A przecież Ed został wyrzucony z IPF (najbardziej elitarnej federacji trójboju siłowego) za doping!

Argument nr 3: CT ma ponad 50 lat

W tym wieku odnotowuje się już duży wpływ spadku ilości testosteronu (co akurat jest mniejszym problemem) oraz hormonu wzrostu i IGF-1 – co stanowi większe wyzwanie. Te zmiany hormonalne odbijają się na regeneracji, sile, masie czy mocy mięśni. A przecież Fletcher zaleca absurdalną objętość treningową oraz twierdzi, iż przetrenowanie to mit! Jakim cudem? Bez wspomagania farmakologicznego?

Argument nr 4: CT chętnie podda się badaniu antydopingowemu

Oczywiście, ma to taki sam sens jak badanie trzeźwości, gdy osoba wie, kiedy będzie przeprowadzany test. W przypadku alkoholu czasem wystarczy już kilka godzin (np. po spożyciu 2 piw przez osobę ważącą 100 kg), w przypadku dopingu uniknięcie kontroli antydopingowej też jest możliwe. Osoby, które w to nie wierzą, niech prześledzą przetasowania na liście zwycięzców w podnoszeniu ciężarów np. z roku 2012 r. Przykładowo Ilya Ilyin musiał oddać dwa medale olimpijskie! W niektórych kategoriach wagowych w podnoszeniu ciężarów na podium „wskoczyły” osoby z 10 miejsca!

Wpadali Rosjanie, nawet Chińczycy:

  • CAO, Lei (CHN) – GHRP-2.
  • CHEN, Xiexia (CHN) – GHRP-2.
  • LIU, Chunhong (CHN) –sibutramina oraz GHRP-2.

doping

Przykładowo, na stosowaniu oral turinabolu złapano:

1. Annę Avdeyevę – jej najlepszy wynik w pchnięciu kulą wynosi ponad 20 m, wpadła w 2013 roku, była jedną z najlepszych kulomiotek na świecie.

W 2016 roku po powtórnej analizie próbek z 2012 roku z Londynu wpadł jeden z najlepszych ciężarowców wszechczasów, dwukrotny mistrz olimpijski, Ilja Iljin brał WINSTROL, dodatkowo prawdopodobnie oral-turinabol. Zaliczył 233 kg w podrzucie oraz 185 kg w rwaniu na IO w Londynie.

2. Alekseia Kosova – wybitny ciężarowiec, zaliczył 181 kg w rwaniu przy wadze 94 kg, został zdyskwalifikowany po ponownej analizie próbek pobranych czasie mistrzostw świata w 2015 roku.

3. Apti Aukhadova – Rosja, kategoria 85 kg, rocznik 1992, mistrz świata i Europy, maksymalnie zaliczył 175 kg w rwaniu oraz 215 kg w podrzucie. Obok oral turinabolu brał także masteron.

4. Kostovą Boyankę – kobieta, rocznik 1993, Azerbejdżan, zaliczyła 112 kg w rwaniu oraz 140 kg w podrzucie na zawodach WWC 2015 w Teksasie),

5. Marynę Shkermankovą (Białoruś, osiągnęła 115 kg w rwaniu oraz 143 kg w podrzucie, III miejsce na IO w Londynie w kat. 68 kg).

6. Yuliyę Kalinę (Ukraina, jedna z najlepszych zawodniczek na świecie, osiągnęła 110 kg w rwaniu oraz 135 kg w podrzucie – 24 maja 2016 roku, w kategorii wagowej 58 kg.

Argument nr 5: CT oczekuje na przeszczep serca

Oczywiście, jest to nieznana choroba rodzinna – czy też może klasyczny skutek uboczny nadużywania sterydów anaboliczno-androgennych (wpływ SAA na profil lipidowy, ciśnienie krwi oraz przebudowę serca – szczególnie lewej komory - jest znakomicie udokumentowany naukowo).

Argument nr 6: CT Fletcher żyje z subskrybentów

Na Twitterze ma 131 tysięcy obserwujących, na Facebooku ponad 1,4 mln śledzących, na YouTube 1 mln subskrypcji. W USA obecnie sterydy są zakazane i zrównane z narkotykami, więc nic dziwnego, że CT nie przyznaje się do ich stosowania. W 1990 roku w USA wdrożono surowe prawo, które zakazywało handlu i posiadania SAA (poza lekami wypisanymi przez lekarza).

Za posiadanie i wielokrotnie łamanie zapisów „Anabolic Steroid Control Act” można było dostać 3 lata więzienia i grzywnę 5000 dolarów. W 2004 roku wdrożono kolejne przepisy (dopisano do listy 26 nielegalnych substancji anaboliczno-androgennych). Z kolei 18 grudnia 2014 roku w życie wszedł akt „H.R.4771 - Designer Anabolic Steroid Control Act of 2014”.

I tu już nie ma żartów! W razie łamania prawa nielegalnego importu, eksportu, produkcji lub dystrybucji sterydów anaboliczno-androgennych czy prohormonów można dostać grzywnę do 500 000 $, za każde naruszenie. W przypadku działania na mniejszą skalę (detaliczną) można dostać 1000$ dolarów kary za każde naruszenie DASCA, jako osobny przypadek liczy się każde opakowanie np. sterydów, prohormonów czy substancji anabolicznych.

Poza tym CT Fletcher w momencie przyznania się do dopingu straciłby na pewno wielu fanów i subskrybentów, a przecież zapewne żyje z pieniędzy, jakie dostaje ze sklepu internetowego oraz od YouTube, za wyświetlanie reklam. Ponadto wiele osób zaczęłoby kwestionować jego osiągnięcia, tłumacząc to wszystko stosowaniem dopingu (co też nie ma sensu, ale to temat na osobny artykuł).

Podsumowanie

Osoby, które wierzą, iż CT Fletcher nie stosuje „wspomagania”, odsyłam do wyników Tour de France i przypadku Lance’a Armstronga. Przez całą swoją karierę skutecznie unikał, oszukiwał oraz przekupywał kontrolujących. Skandal dopingowy wybuchł znacznie później. Procesy nie skończyły się do dnia dzisiejszego.

Lance miał liczną rzeszę oddanych fanów, którzy nie wierzyli, że stosuje doping. Tymczasem uczestniczył w największej aferze dopingowej od czasu programu 14-25 w NRD (stosował nie tylko EPO, testosteron, kortyzon – ale np. eksperymentalne preparaty krwi czy metody jej przetaczania). Wnioski wyciągnij samodzielnie.

Referencje:

  • Werner W. Franke1* and Brigitte Berendonk2 “Hormonal doping and androgenization of athletes: a secret program of the German Democratic Republic government
  • https://www.jenapharm.de/unternehmen/produkte
  • http://www.ctfletcher.com/about-ct/
  • http://www.usapowerlifting.com/newsletter/07/features/features2.html
  • http://www.allthingsgym.com/retests-olympic-doping-samples/
  • https://twitter.com/CTFletcherISYMF
  • https://www.congress.gov/bill/113th-congress/house-bill/4771
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)