Wiele osób zaczynając swoją przygodę z dietą i treningami staje przed ważnym problemem - jaki cel obrać w kształtowaniu sylwetki? Odpowiednie dobranie celu jest konieczne do uzyskania jak najlepszych efektów w jak najkrótszym czasie. Źle dobrana dieta czy bezsensowne machanie hantlami nie tylko nie dadzą nam upragnionych efektów, lecz dodatkowo zniechęcą nas do zdrowego trybu życia, a czasem mogą nieść ze sobą więcej zła niż korzyści.

  1. Kiedy wybrać redukcję tkanki tłuszczowej?
  2. Kiedy wybrać budowanie masy mięśniowej?
  3. Budowanie masy mięśniowej przy utracie tkanki tłuszczowej
  4. Podsumowanie

Każdy, kto zaczyna przygodę z dietą i treningami powinien poradzić się specjalisty lub chociaż stanąć przed lustrem i zadać sobie pytanie. Czy powinniśmy najpierw spalić tłuszcz, zanim zaczniemy budowanie tkanki mięśniowej? A może należałoby zająć się zbudowaniem konkretnej masy, zamiast docinania wątłego kaloryfera? Wbrew pozorom nie zawsze powiedzenie "najpierw masa, później rzeźba" odpowiada rzeczywistości, zaś będąc wychudzonym, nie ma co chwalić się kaloryferem.

Kiedy wybrać redukcję tkanki tłuszczowej?

Wiele osób mających problem z nadwagą lub nadmiarem tkanki tłuszczowej, zaczynając dietę i treningi obiera za cel redukcję. W wielu przypadkach jest to słuszny wybór, jednak nie zawsze. Zanim przejdziemy na redukcję, warto wykonać kilka badań, między innymi sprawdzić poziom naszego kortyzolu.

Jeżeli nasz organizm już przed okresem redukcji jest narażony na duży stres, małą ilość snu czy złą dietę - poziom hormonów może być zaburzony. W takim przypadku wywieranie dodatkowego stresu dla organizmu, zwiększającego poziom kortyzolu, stosując restrykcyjną dietę oraz intensywne treningi jest złym pomysłem.

Redukcję tkanki tłuszczowej powinny wybrać osoby o nadmiernym stopniu zatłuszczenia organizmu, mowa tu o osobach, które posiadają Body Fat powyżej 12% (w przypadku mężczyzn). Jest to dość jasne, jednakże wiele osób wciąż popełnia błąd, idąc za powiedzeniem "najpierw masa, później rzeźba".

Redukcja przy zbyt wysokim poziomie zatłuszczenia ma swoje uzasadnienie, nie tylko ze względu na estetykę wyglądu, lecz również na wrażliwość insulinową. Budując masę przy złych warunkach dla naszej insuliny, mięśnie nie otrzymują odpowiedniej ilości energii, przez co efekty są znacznie wolniejsze, za to nadwyżka kaloryczna jest magazynowana w naszej tkance tłuszczowej - a przecież nie o to chodzi.

Redukcja jest bardzo stresującym i wymagającym okresem zarówno dla nas samych, jak i dla naszego organizmu. Powinny wybrać ją osoby o zbyt wysokim stopniu zatłuszczenia, jednakże warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do redukcji i zdrowym podejściu do diety i treningów.

Kiedy wybrać budowanie masy mięśniowej?

Budowanie masy mięśniowej nie jest tak łatwym procesem, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy jeść dużo czy tłusto, bo nie chodzi tu o zatłuszczanie się, lecz o budowanie masy mięśniowej. Jest to szczególnie dobry pomysł dla osób szczupłych oraz o niskim procencie body fat, jak również dla osób zbyt długo przebywających na diecie redukcyjnej lub na zbyt restrykcyjnej diecie o bardzo niskim bilansie kalorycznym.

Osoby przechodzące z diety o niskim bilansie kalorycznym posiadają bardzo dużą wrażliwość mięśni na zwiększoną podaż kalorii w diecie, dzięki czemu nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej przy dobrze dobranej diecie im nie zagraża. Co więcej, wycieńczonemu organizmowi należy się chwila wytchnienia w postaci dodatniego bilansu kalorycznego, w celu ustabilizowania poziomu hormonów.

Również osoby szczupłe i o niskim poziomie zatłuszczenia organizmu nie są tak narażone na przyrost tkanki tłuszczowej związanej z okresem budowania masy mięśniowej z powodu naturalnych predyspozycji oraz tego, iż większa ilość mięśni zużywa również większą ilość energii, przez co nie zmienia się ona tak łatwo w tkankę tłuszczową.

Kolejną kwestią są osoby tzw. skinny fat - szczupłe osoby, posiadające małą masę mięśniową, zaś duży stopień zatłuszczenia organizmu. W przypadku takich osób redukcja nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może doprowadzić do jeszcze większych zaburzeń metabolizmu. Za to świetnym rozwiązaniem jest zbudowanie odpowiedniej ilości tkanki mięśniowej, zanim zaczniemy spalanie tłuszczu.

masa mięśniowa

Budowanie masy mięśniowej przy utracie tkanki tłuszczowej

Jest to bardzo sporna kwestia - pozornie jest to niemożliwe, jednakże istnieją przypadki, w których metoda ta sprawdza się. Pierwszym przypadkiem są osoby rozpoczynające swoją przygodę z treningami i dietą, posiadające naturalne predyspozycje do sportu. Co więcej, zauważalne jest w większości przypadków, niezależnie od obranego celu, czy to budowania masy mięśniowej, czy redukcji, jednoczesne spalanie tłuszczu - ze względu na dietę i dodatkowy wysiłek oraz budowanie mięśni, które otrzymują bodziec do rozwoju.

Drugim przypadkiem są osoby, u których występuje tzw. pamięć mięśniowa - są to osoby, które wcześniej miały duży staż treningowy, lecz gwałtownie przestały trenować i trzymać dietę. W ich przypadku organizm ma możliwość pozyskiwania części energii z tkanki tłuszczowej do budowania tkanki mięśniowej, jednakże jest to bardzo skomplikowany proces, wymagający dużej wiedzy, ścisłej diety oraz odpowiednich treningów.

Polecamy również: Kreatyny ranking - najlepsza kreatyna

Podsumowanie

Obranie odpowiedniego celu jest kluczem do sukcesu. Wbrew pozorom nie jest to proste, wiele osób źle obiera cel, przez co ich efekty są znikome lub żadne. Poza uwarunkowaniami genetycznymi bardzo ważne jest spojrzenie na naszą sylwetkę z obiektywnej perspektywy, pomoże nam to nie tylko osiągnąć szybko upragnione efekty, ale również pomoże nam uchronić się przed okropnymi skutkami, takimi jak problemy z metabolizmem, hormonami oraz licznymi chorobami.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)