Krwiodawstwo w Polsce jest popularną metodą niesienia pomocy dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych lub chorych, leczonych operacyjnie. Często organizowane są akcje, na których dokonuje się zbiórek krwi w celach pomocy charytatywnej. Jednak wielu sportowców zastanawia się, czy oddawanie regularne krwi może mieć wpływ na pogorszenie parametrów wysiłkowych organizmu? Czy ilość krwi, jaką przekazujemy podczas sesji krwiodawstwa, może przyczynić się do spadku wydolności?

  1. Czy krew osoby trenującej nadaje się do tego, aby ją oddać?
  2. Czy suplementacja pogarsza jakość krwi?
  3. Co z lekami?
  4. Jak zachować się, gdy zbliża się dzień oddawania krwi?
  5. Podsumowanie

Czy krew osoby trenującej nadaje się do tego, aby ją oddać?

Zdecydowanie tak. Osoby uprawiające regularnie sport, odżywiające się zdrowo, posiadają wysoki poziom hemoglobiny, ich krew jest mocniej natlenowana, jak i charakteryzuje się wyższymi parametrami jakości. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby osoba trenująca intensywnie mogła oddawać honorowo krew.

oddawanie krwi

Czy suplementacja pogarsza jakość krwi?

Nie. Jeżeli korzystasz z produktów, których dostępność na rynku jest legalna, nie posiadają one w składzie środków niedozwolonych z grupy leków, nie ma przeciwwskazań do tego, aby oddawać krew. Suplementacja kreatyną, aminokwasami, beta-alaniną czy innymi środkami z grupy środków żywieniowych specjalnego przeznaczenia, nie powinna mieć wpływu na jakość oddawanej krwi, jak i na parametry jej składu.

Co z lekami?

Decyzje odnośnie donacji, jak i stosowanych leków, powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego leczenie. Stosowanie SAA, środków dopingujących, silnych stymulantów z grupy leków, może znacząco wpływać na jakość oddawanej krwi, jak i zmianę parametrów jej morfologii. Jeśli jesteś na przysłowiowej “bombce”, zdecydowanie powinieneś wstrzymać się od oddawania krwi w celach jej ponownego wykorzystania. Oprócz przeciwwskazań wynikających z samego stosowania leków anabolicznych powinna przyświecać Ci dodatkowo idea, która skłania do logicznego myślenia, chyba nie chcesz, aby w przyszłości Twoje dziecko dostało krew od kogoś, kto jest na solidnej bombie?

Jak zachować się, gdy zbliża się dzień oddawania krwi?

Najlepszą opcją, aby krew oddawana osobie poszkodowanej była najwyższej jakości jest oddanie jej w dzień nietreningowy, który poprzedzony jest dniem wolnym również od wysiłku o intensywnym charakterze. Oznacza to, że dzień przed donacją nie powinniśmy zbyt intensywnie trenować siłowo, co może być powiązane z wystąpieniem w organizmie stanów zapalnych, które wymagać będą regeneracji i pełni sił organizmu, aby procesy te przebiegały w sposób optymalny. Nie ma przeciwwskazań co do treningu o charakterze tlenowym, czyli wykonania typowego cardio.

Dzień oddania krwi powinien być bezwzględnie nietreningowy. W tym dniu musimy skupić się na dostarczeniu posiłku bogatego w żelazo tuż po oddaniu krwi, który wspomoże regenerację ilości krwi w ciele i zapewni nam maksimum siły. Utrata około 450 ml krwi z organizmu może powodować pewne osłabienie, jak i upośledzenie funkcji regeneracyjnych, co niekoniecznie jest pożądane podczas dnia treningowego. Odpoczywaj, regeneruj siły, a na drugi dzień wróć do rutyny treningowej.

Badania naukowe sugerują, że osoby oddające krew, w wyniku eksperymentu 2-3 dni po donacji, nie wykazywały istotnych różnic w parametrach wysiłkowych. Jednak oddanie krwi, może wpływać na pogorszenie parametrów takich jak VO2max, ilość czerwonych krwinek czy też hemoglobiny.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna nie stanowi przeciwwskazania do tego, aby oddawać krew. Intensywny wysiłek fizyczny uprawiany w sposób regularny, jak i zdrowa dieta, będą znacząco podnosiły jakość oddawanej krwi. Wykorzystanie suplementów diety, opartych na substancjach legalnych, również nie będzie wpływało na skład chemiczny krwi. Jednak stosowanie środków dopingujących, leków, powinno być szeroko konsultowane z lekarzem, gdyż w większości przypadków istnieje całkowity zakaz oddawania krwi podczas kuracji.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
ruskol912

oni ja badaja i tak . oddawac mozna oni ja na leki przerabiaja jak sie nie nada dla kogos . to slowa tych z punktu. czyli sie nie zmarnuje a potrzebna jest

0
TomQ-MAG

czasem jest tak, ze na miejscu juz sa jakies wstepne weryfikacjie? najpier biora probke i za chwile mowia czy sie nadaje czy nie?
popraw mnie, jak sie myle

0