Dla każdego mężczyzny poziom testosteronu w górnych granicach normy jest istotnym czynnikiem determinującym odpowiednie samopoczucie, regenerację, wyniki treningowe, czy życie seksualne. Często zbyt wysoka aktywność, duże ilości stresu czy braki snu powodują znaczne spadki poziomu tego hormonu. Warto wtedy zastanowić się, w jaki sposób przywrócić jego poziom do optymalnych wartości. Jednym z rozwiązań jest suplementacja liściem Damiana.

  1. Charakterystyka
  2. Właściwości
  3. Podsumowanie

Charakterystyka

Liść Damiana, występujący również pod nazwą Damiana, Turnera rozpierzchła czy Turnera diffusa, jest gatunkiem krzewu z rodziny męczennicowatych. Nazwa rośliny wzięła się od imienia średniowiecznego aptekarza św. Damiana. Powszechnie rośnie on w okolicach Ameryki Południowej, Środkowej oraz południowej części Ameryki Północnej w postaci krzewu o wysokości około 2 metrów z charakterystycznymi liśćmi o żółtej barwie.

Popularność swoją zyskał on setki lat temu, stosowany w postaci naparów, których celem było zwiększenie libido. Był to jeden z popularnych afrodyzjaków.

Ziele Damiana posiada charakterystyczny zapach. Wynika to z obecności w jego składzie charakterystycznych olejków eterycznych, m.in. pirenu, cyneolu i cymolu.

Wśród najważniejszych składników Turnera diffusa wyróżnić należy:

  • olejki eteryczne 0,1-0,5% (mono i seskwiterpeny: piren, cyneol i cymol, ocymen, kadinen, kopaen, cymen)
  • gorycze
  • garbniki
  • glikozydy fenolowe (arbutynowe 0,5-0,7%)
  • glikozydy cyjanogenne (tetrafilina B)
  • flawonoidy
  • fitosterole
  • gumy
  • żywice

Medycyna tradycyjna ludów Ameryki Południowej zaleca stosowani liści Damiana w postaci naparów, wyciągów alkoholowych czy kadzideł.

Właściwości

Suplementacja liśćmi Damiana stosowana jest często w przypadku problemów z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), w sytuacji zniwelowania dolegliwości wynikających z menopauzy, leczenia bezpłodności oraz impotencji (zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet).

Liść Damiana posiada również cenne właściwości przeciwbakteryjne, oczyszczające drogi moczowe i działające dezynfekująco. Zastosowanie go będzie stosowne w przypadku osób z problemami trawiennymi.

Dzięki właściwościom zwiększającym produkcję i wydzielanie żółci przyczynia się do poprawy trawienia, niwelowania wzdęć, gazów i ogólnego uczucia ciężkości na żołądku po zjedzeniu posiłku. Wykazano również właściwości odtruwające, wzmacniające, oczyszczające i przeciwdepresyjne. Spektrum działania rośliny jest więc szerokie.

Długotrwałe stosowanie zioła Damiana lub suplementacja w postaci ekstraktu podnosi potencję i pomaga w regulacji równowagi hormonalnej. Z kolei jednorazowe zastosowanie daje efekt wzrostu libido i lepszego ukrwienia mięśni na okres około 60-90 minut.

Liść Damiana ma ciekawe właściwości obniżające poziom glukozy we krwi. W związku z tym zastosowanie go w okresie przed treningiem siłowym nieść może ze sobą wiele pozytywów. Jednak uważać należy w przypadku jednoczesnego stosowania leków obniżających poziom glikemii.

liść Damiana

Roślina ta nie jest jeszcze dokładnie przebadana w takim stopniu, aby określić jej szczegółowe właściwości i wpływ na organizm. Wyszczególnić jednak warto pewne problemy, które zaobserwowano w trakcie stosowania liścia Damiana w sporych ilościach. Są to między innymi: problemy przeczyszczające i żołądkowo-jelitowe, wynikające z obecności olejków eteryczny.

Z kolei nadmiar wydzielanej żółci może powodować podrażnienie ściany układu trawiennego. Stwierdzono kilka przypadków problemów wątrobowych przy spożywaniu ogromnych ilości naparu z 200 g rośliny. Przy zalecanych ilościach 5-10 g dziennie nie zaobserwowano efektów ubocznych u osób zdrowych.

Podsumowanie

Liść Damiana jako roślina o nie do końca przebadanym w składzie, budzi wiele wątpliwości. Jednak praktyczne zastosowanie od wielu lat przekłada się na pozytywne efekty, dlatego też jest jednym z głównych składników boosterów testosteronu. Suplementacja niestety jest dość droga, więc warto przemyśleć czy konieczna. Inne właściwości rośliny są cenne, ale równie dobrze można zastosować tańsze zamienniki.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)