Bezsenność - problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Ze statystyk wynika, że na kłopoty z bezsennością, niewystarczającą ilość oraz złą jakość snu, skarży się około 70% społeczeństwa. Jest to ogromny problem, biorąc pod uwagę to, jak kluczową funkcję pełni sen i odpowiednia regeneracja zarówno dla naszego wyglądu, efektów sportowych, jak i zdrowia i samopoczucia. Skąd jednak biorą się kłopoty ze snem i jak sobie z nimi radzić?

  1. Co przyczynia się do bezsenności?
  2. Jak zadbać o dobry sen?
  3. Dieta
  4. Relaks
  5. Stymulanty
  6. Suplementy
  7. Podsumowanie

Co przyczynia się do bezsenności?

Niestety nie jest tak, że wystarczy być zmęczonym, aby dobrze zasypiać. Na pewno wielu z nas doświadczyło stanu wycieńczenia, w którym co brzmi absurdalnie, nie mamy siły, żeby zasnąć. Jest to jak najbardziej możliwe i dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa. Z czym jest to związane? Po pierwsze musimy zrobić krótką wizualizację, którą będzie dzień przysłowiowego Kowalskiego.

Kowalski budzi się rano, zjada na śniadanie płatki z mlekiem, wypija kawę, oczywiście białą z porcją cukru, idzie do pracy, w której spędza cały dzień przy biurku jedząc fast-foody i popijając napojami energetycznymi. Jednakże kowalski "dba o zdrowie" i z tego powodu, usłyszawszy w telewizji o suplemencie, który może pomóc mu ukoić nerwy i wpłynąć na poprawę snu, codziennie go stosuje.

Wieczorem, po powrocie z pracy, Kowalski zjada na kolację gotowe danie z marketu, bo "nie ma czasu" na gotowanie, w dodatku, zmęczony po całym dniu pracy, musi odebrać dzieci z zajęć, wypija więc kolejną kawę lub puszkę energetyka i jedzie po pociechy. Wraca do domu, bierze kolejną porcję suplementu i kładzie się spać, jednakże mimo "cudownego suplementu" nie udaje mu się zasnąć. Dlaczego?

Czyżby suplement, który bierze Kowalski, nie działał? Otóż nie to jest problemem. Kowalski mógł brać suplement, którego działanie potwierdzają liczne badania i opinie wielu ludzi, taki jak chociażby Ashwagandha.

Jak zadbać o dobry sen?

Problemem jest styl życia. Pierwszym, co prawdopodobnie rzuca się w oczy, jest zła dieta. Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą, jeżeli chodzi o nasze samopoczucie i dobrą regenerację. Kowalski dostarcza organizmowi sporą porcję cukrów z rana, poziom kortyzolu rano jest najwyższy w skali całego dnia, dodatkowo dokłada sobie wyrzut insuliny spowodowany cukrem oraz stymulant w postaci kofeiny - finalnie otrzymuje katastrofalną dla układu hormonalnego i organizmu mieszankę.

Jednak to nie tylko śniadanie ma wpływ na nasze samopoczucie i hormony. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza nam wielu składników, nie tylko odpowiedniej ilości kalorii, białka, tłuszczu i węglowodanów, ale również substancji pomocniczych w postaci witamin i minerałów.

Co więcej, Kowalski, pomimo iż prawie cały dzień nie rusza się, na koniec dnia jest zmęczony - paradoksalnie ma na to wpływ również brak aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna po części jest stresującą sytuacją dla organizmu, z drugiej jednak strony pozwala na pewnego rodzaju upust złych emocji oraz przypływ endorfin zarówno, podczas jak i po zakończonym treningu. Dobre samopoczucie jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o nasze zdrowie oraz sen.

Kolejną kwestią jest ilość zażywanych stymulantów. Z jednej strony Kowalski, chcąc zadbać o zdrowie, sięga po adaptogeny mające na celu wyregulować jego kortyzol oraz poprawić jakość snu i samopoczucia.

Z drugiej jednak strony przez cały dzień popija kawę, napoje energetyzujące oraz blokuje wspomniany wcześniej kortyzol złą dietą i suplementami. Zbyt niski poziom tego hormonu również nie jest dla nas korzystny. Zaburza działanie centralnego układu nerwowego oraz wpływa na ogólne pogorszenie, działania organizmu. Teraz przejdźmy do szczegółów...

Dieta

zbilansowana dieta

Dobrze dobrana dieta to podstawa, nie, tylko jeśli chodzi o odchudzanie czy budowanie masy mięśniowej. Ma również wpływ na nasze wyniki sportowe, zdrowie oraz sen. Szczególnie ważny jest ostatni posiłek - wbrew temu, co często próbują nam wpoić media czy bliscy, którzy sami są w błędzie.

Kolacja powinna być spożywana na około 2 godziny przed snem, nie o 18 jak twierdzi większość osób. Ostatni posiłek nie powinien być zbyt obfity, powinien jednak zawierać odpowiednią ilość węglowodanów złożonych, które sprzyjają syntezie melatoniny oraz obniżają poziom kortyzolu, co sprzyja zasypianiu.

Relaks

Ważnym elementem regeneracji jest również chwila odpoczynku, która poprawia nam samopoczucie, podnosi poziom endorfin oraz pozwala na to, by "zresetować się". Zarówno forma aktywnego, jak i pasywnego wypoczynku jest ważna. Aktywny wypoczynek pozwala nam dać upust emocjom, zaś pasywny po prostu pozwala naszemu organizmowi odetchnąć.

Stymulanty

Stymulanty w postaci kawy czy yerba mate są w porządku i mogą mieć dobry wpływ na nasz organizm. Jednak należy stosować je z umiarem i wyłącznie w sytuacjach, które tego wymagają, tj. początek dnia czy czas przed treningiem. Dobrze byłoby unikać stymulantów, takich jak napoje energetyczne oraz uważać na ilość wypijanej kawy, ponieważ stale przyjmowane porcje kofeiny z czasem wywołują zmniejszoną wrażliwość na nią.

Suplementy

Jeżeli zadbamy o odpowiednią bazę do dobrego snu, aby "dopiąć" jakość regeneracji, stanu naszych hormonów, układu nerwowego oraz przyczynić się do innych pozytywnych czynników, można posiłkować się odpowiednią suplementacją.

Do suplementów wpływających na poprawę wymienionych aspektów należą, m.in. GABA, 5HTP - prekursor serotoniny, melatonina, magnez czy zioła, takie jak ashwagandha lub wyciąg z kozłka lekarskiego. Bardzo dobrym pomysłem jest również połączenia tego typu suplementów, np. ZMA, które poprawiają jakość naszego snu oraz posiadają szereg innych prozdrowotnych działań.

ALLNUTRITION GOOD TRIP

Podsumowanie

Dbając o odpowiednią ilość i jakość snu przyczyniającą się do naszej regeneracji, warto pamiętać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej oraz innych formach wypoczynku, dających wytchnienie zarówno naszemu umysłowi, jak i ciału. Warto również zadbać o odpowiednią suplementację i uważać na wszelkiego rodzaju stymulanty, takie jak napoje energetyczne.

Decydując się na suplementację, należy wybrać sprawdzone środki, wysokiej jakości, od rzetelnych producentów, zamiast pseudo-suplementów często dostępnych w marketach. Dobra regeneracja to podstawa dla dobrych osiągów sportowych, sylwetkowych, samopoczucia oraz stanu zdrowia.

Polecamy również: Suplementy na sen ranking - najlepsze tabletki ułatwiające zasypianie

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
SaszaUFCC

Tak naprawde to sen jest najwazniejszy drodzy pakerzy. Bez dobrego snu nie bedzie odp regeneracji i h** dla naturala to juz w ogole sen w h** wazny.

jak robisz fizycznie + cwiczysz ostro

0
ATK

Co to jest to h** ?

0