Naukowcy przeanalizowali 573 przypadki matek w Chinach, które karmiły piersią swoje dzieci. Dane zawierały „szczegółowe informacje na temat ich historii rozrodczej i stylu życia”. Co najmniej 10 procent kobiet karmiących piersią miało mniejszą szansę na rozwój choroby serca lub udaru mózgu. Badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of the American Heart Association

  1. Czy karmienie przyspiesza metabolizm?
  2. Zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego 
  3. Korzyści zdrowotne dla matek karmiących piersią 

Czy karmienie przyspiesza metabolizm?

Dr Sanne Peters, współautor badań i pracownik naukowy na Uniwersytecie Oxford w Anglii, powiedział: "Korzyści zdrowotne dla matki, wynikające z karmienia piersią można wyjaśnić "przyspieszeniem metabolizmu po ciąży"." Peters dodał: "Ciąża radykalnie zmienia metabolizm kobiety, ponieważ organizm wtedy magazynuje tłuszcz, aby zapewnić energię niezbędną do wzrostu dziecka i karmienia piersią, gdy dziecko się urodzi. Karmienie piersią powoduje zużycie energii, a co za tym idzie redukcję tkanki tłuszczowej".

karmienie piersią

Zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego 

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca matkom, aby utrzymać karmienie piersią przez okres jednego roku. Tymczasem Amerykańska Akademia Pediatryczna sugeruje, że karmienie piersią przez rok jest dobre dla matki, a w późniejszym okresie życia dziecka, matka sama powinna decydować, czy powinna dalej karmić, czy też nie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca kobietom karmienie piersią do dwóch lat lub dłużej.

Zgodnie z Kartą Raportu Karmienia piersią wydaną przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom z 2016 r., co najmniej 8 na 10 matek w USA rozpoczyna karmienie piersią zaraz po urodzeniu. Jednak tylko połowa z nich kontynuuje karmienie piersią po sześciu miesiącach, podczas gdy jedna trzecia matek (31 procent) nadal karmi piersią po 12 miesiącach.

Korzyści zdrowotne dla matek karmiących piersią 

Wyniki badania wykazały, że matki, które karmiły piersią, miały o dziewięć procent niższe ryzyko chorób serca i o osiem procent niższe ryzyko udaru niż kobiety, które nigdy nie karmiły piersią. Co najmniej 18 procent kobiet karmiących piersią przez dwa lata miało mniejsze ryzyko chorób serca, podczas gdy ryzyko udaru było o 17 procent niższe w porównaniu do kobiet, które nigdy nie karmiły piersią.

karmienie piersią

Naukowcy twierdzą, że uczestniczki badania "przedwcześnie przerywają karmienie piersią z różnych powodów", takich jak „tradycje związane z wprowadzaniem pokarmów stałych” czy „postrzeganie mleka matki za bezwartościowe” oraz brak lub niewystarczające miejsce do karmienia piersią w miejscu pracy.

Warto również pamiętać o korzyściach, które z karmienia piersią czerpie dziecko. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują i zapadają na alergie, mają obniżone ryzyko cukrzycy, nagłej śmierci łóżeczkowej, stanów zapalnych żołądka i jelit. Karmienie piersią wspomaga optymalny rozwój mózgu dziecka.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
newbie1990

Nie trzeba płacić za mleko modyfikowane :)

0