Szałwia hiszpańska, potocznie nazywana nasionami chia, jest gatunkiem rośliny z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z okolic Meksyku i Ameryki Środkowej. Słynie ona z wyjątkowych wartości odżywczych. Jako jedna z niewielu roślin zawiera spore ilości kwasów tłuszczowych omega 3, co przy wzroście popularności i coraz niższej cenie stawią ją w szeregu produktów, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

  1. Skład
  2. Wartości odżywcze nasion chia (w 100 g)
  3. Witaminy
  4. Minerały
  5. Prawidłowe trawienie
  6. Regulacja poziomu glukozy
  7. Zastosowanie
  8. Podsumowanie

Skład

Chia to nie tylko bogate źródło kwasu alfa-linolenowego z rodziny omega 3. Jest ona również źródłem znacznej ilości błonnika, wapnia, magnezu, żelaza i potasu. Stawia ją to na czołowym miejscu pod względem zawartości tych składników mineralnych.

Wartości odżywcze nasion chia (w 100 g)

Wartość energetyczna - 490 kcal

Białko ogółem - 16 g

Tłuszcz - 31 g

Węglowodany - 44 g

Błonnik - 38 g

Witaminy

Witamina C – 1.6 mg

Tiamina – 0,62 mg

Ryboflawina – 0,17 mg

Niacyna - 8,830 mg

Witamina A – 54 IU

Witamina E – 0,5 mg

Minerały

Wapń – 631 mg

Żelazo - 7,7 mg

Magnez - 335 mg

Fosfor - 948 mg

Potas - 160 mg

Sód – 19 mg

Cynk – 3,5 mg

Kwasy tłuszczowe (w 100 g)

omega-3- 17552 mg

omega-6- 5785 mg

Prawidłowe trawienie

Chia, zaraz po babce płesznik i otrębach, jest najlepszym źródłem błonnika. Zdecydowanie warto wprowadzić je w przypadku, gdy istnieje ryzyko jego niedoborów. Może mieć to miejsce np. w dietach ketogenicznych, gdzie węglowodany ograniczone są do minimum.

Również osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu trawiennego, wynikające z braków błonnika powinny przemyśleć dodanie do diety tych nasion. Wspomoże to perystaltykę jelit i proces trawienia.

Regulacja poziomu glukozy

Z badań przeprowadzonych w 2009 roku i opublikowanych w "British Journal of Nutrition" wynika, że regularne spożywanie nasion chia wraz z dietą w pewnym stopniu wpływało na poprawę wrażliwości insulinowej u badanych szczurów. Co ciekawe zaobserwowano u nich również spadek poziomu tkanki tłuszczowej i poprawę wyników lipidogramu.

W innym badaniu, przeprowadzonym na osobach chorych na cukrzycę typu 2, przebadano 20 pacjentów, którym podawano codziennie 37 g nasion szałwii hiszpańskiej lub 37 g otrębów, przez 12 tygodni. Zaobserwowano nieznaczny spadek poziomu cukru we krwi. Ciśnienie krwi spadło o 3-6 mm/Hg, poziom markera stanu zapalnego hs-CRP zmniejszył się o 40%, a czynnik ryzyka vWF zmniejszył się o 21%.

Zastosowanie

Nasiona szałwii hiszpańskiej mogą być dodawane w zasadzie do wszystkiego. Dobrze komponują się z posiłkami na słodko, np. nabiałem w postaci twarogu, jogurtu, płatków zbożowych jako element koktajli, sałatek, dodatek do zup czy sosów. W przypadku zup i sosów może ona być stosowana jako zagęszczacz. Wcześniej należy wsypać ziarna do niewielkiej ilości wody.

Podsumowanie

Nasiona chia są tanim i bardzo dobrym źródłem błonnika, tłuszczów oraz wielu składników mineralnych, o które trudno w diecie większości osób. Zdecydowanie słuszne będzie wprowadzenie ich do posiłków jako ich ciekawe urozmaicenie.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)