Zarówno wapń, jak i magnez należą do tych składników pokarmowych, których często brakuje w naszej diecie. Zapewnienie odpowiedniego spożycia wspomnianych pierwiastków okazuje się być szczególnym wyzwaniem w przypadku osób odchudzających się, a także wszystkich unikających nabiału i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Na szczęście dość prostym sposobem na to, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na wapń i magnez jest włączenie do diety odpowiednio dobranych wód mineralnych.

  1. Wapń i magnez – rola, zapotrzebowanie i skutki niedoborów
  2. Woda jako źródło magnezu i wapnia
  3. Czy wapń i magnez zawarte w wodach są dobrze przyswajalne?
  4. Wnioski

Wapń i magnez – rola, zapotrzebowanie i skutki niedoborów

Magnez i wapń stanowią niezbędne elementy naszej codziennej diety. Składniki te biorą udział w wielu newralgicznych procesach biochemicznych, mają wpływ na przesyłanie impulsów nerwowych, oddziałują na pracę mięśni, mózgu, trzustki, wątroby, układu krążenia i wielu innych układów, tkanek i narządów. Ludzki organizm potrzebuje około 1000 mg wapnia i około 400 mg magnezu na dobę, by funkcjonować prawidłowo.

Niestety w dzisiejszych czasach popularność zyskują żywieniowe trendy, które w swoich założeniach ograniczają konsumpcję pokarmów zasobnych we wspomniane pierwiastki (mowa o pełnoziarnistych produktach zbożowych i nabiale).

W sytuacji, w której spożycie wymienionych powyżej składników mineralnych jest zbyt niskie, mogą się pojawić następujące konsekwencje:

  • obniżenie wydolności fizycznej
  • pogorszenie kondycji umysłowej
  • zaburzenia glikemii
  • arytmie
  • spadek odporności na stres
  • wzrost ryzyka infekcji
  • problemy z pracą nad kompozycją sylwetki
  • wiele innych

Mając powyższe aspekty na uwadze, coraz więcej osób decyduje się na suplementację wapniem i magnezem. To może być rozwiązanie sensowne, ale warto wiedzieć, że istnieją inne sposoby na to, by dostarczyć wymaganą dawkę wspomnianych pierwiastków.

magnez

Woda jako źródło magnezu i wapnia

Oczywiście najlepszym sposobem na to, by dostarczyć wymaganej dawki wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, jest modyfikacja codziennej diety, tak by uwzględniała ona, jak najbardziej wartościowe pokarmy. Niekiedy jednak z różnych przyczyn takie rozwiązanie nie jest możliwe. W takich sytuacjach znakomicie sprawdzi się włączenie wód mineralnych zasobnych w wapń i magnez, takich jak „Muszynianka”, „Staropolanka 2000”, „Muszyna Minerale”, „Muszyna II”, „Piwniczanka” i wiele innych dostępnych na rynku.

Warto uważnie lustrować etykiety i wybierać te wody, które zawierają przynajmniej 150 mg wapnia i przynajmniej 50 mg magnezu na litr. Niektóre produkty tego typu dostarczają nawet kilkukrotnie wyższych dawek wspomnianych pierwiastków i co istotne, nie są to wody reklamowane w TV. Paradoksalnie bardzo często wody promowane w mediach to płyny niemal zupełnie pozbawione cennych składników mineralnych. Można po nie sięgać, ale warto mieć na uwadze, że nie są one szczególnie wartościowym dodatkiem do diety…

Czy wapń i magnez zawarte w wodach są dobrze przyswajalne?

Można spotkać się z plotką mówiącą, iż wody mineralne, nawet jeśli zawierają duże dawki wapnia i magnezu to nie stanowią cennego źródła tych składników, gdyż dostarczają ich w trudno przyswajalnych formach. Cóż, tego typu pogłoski rozpowszechniane są przez osoby, które nie zadały sobie trudu, by zapoznać się z wynikami badań.

Dostępna literatura wskazuje wyraźnie na to, że wchłanianie wapnia z wód mineralnych jest co najmniej dobre i w praktyce może być wyższe, niż ma to miejsce w przypadku wielu produktów mlecznych, co pokazali dr Böhmer, dr Müller i dr Resch KL. w opublikowanej w 2000 roku pracy zatytułowanej: „Calcium supplementation with calcium-rich mineral waters: a systematic review and meta-analysis of its bioavailability.”

Picie wody mineralnej

Powyższy efekt związany jest, z tym że wody mineralne zasobne są w wodorowęglany, które dodatkowo zmniejszają straty wapnia z moczem. Podobnie też węglowodory hamują utratę magnezu. Dodatkowym plusem wód mineralnych jest brak zawartości fosforu. Więcej na temat wspomnianej publikacji w referencjach pod artykułem. 

Ciekawych danych w kwestii wchłaniania wapnia i magnezu obecnych w wodach mineralnych dostarcza praca dr Heaneya, który na podstawie zebranych danych stwierdził, że konsumpcja wody mineralnej może stanowić znakomity sposób na zwiększenie spożycia wapnia w przypadku osób niedostarczających odpowiedniej jego ilości. Link do abstraktu ze wspomnianej publikacji znajduje się pod tekstem w referencjach. 

Zdanie wspomnianego badacza nie jest odosobnione. Do podobnych wniosków doszli również inni eksperci zajmujący się opisywanym tutaj zagadnieniem, co obrazują treści publikacji, znajdujących się pod tekstem w referencjach. 

Wnioski

Odpowiednio dobrane wody mineralne stanowić mogą znakomite źródło wapnia i magnezu. Osoby borykające się z problemami z dostarczeniem wspomnianych pierwiastków z konwencjonalnej żywności mogą śmiało uzupełniać ich spożycie w prosty i bezkaloryczny sposób – sięgając po mineralne wody. Tego typu płyny w szczególności polecane są osobom unikającym nabiału i pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także wszystkim stosującym niskokaloryczne diety, które częściej niż diety o prawidłowej kaloryczności okazują się niedoborowe. 

Referencje:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11193246
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16895885
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7696826
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9252974
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5318167/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)