Każdy z nas czasami ma ochotę na coś słodkiego. Jednak dobrze zdajemy sobie sprawę, że różnego rodzaju słodycze, słodkie przekąski czy inne tego typu produkty są mocno przetworzone i zawierają spore ilości cukrów, a nawet tłuszczów. Niestety spożywanie często tego typu produktów wiąże się z wpływem na naszą sylwetkę, a przede wszystkim zdrowie.

  1. Napoje zero kcal – co to takiego?
  2. Jakie wybierać napoje zero kcal?
  3. Zestawienie porównawcze popularnych napojów zero
  4. Podsumowanie

Dlatego też starajmy się szukać takich ich zamienników, które jednocześnie zaspokoją naszą ochotę na słodkie, pod względem składu nie będą wpływały na sylwetkę, a zdrowotnie nie powinny mieć wpływu przy okazyjnym spożywaniu. Pierwsze co przychodzi nam na myśl, to bardzo popularne, szczególnie w środowisku "fit", napoje zero. Przyjrzyjmy się dokładniej ich składowi i porównajmy pod różnym kątem.

Napoje zero kcal – co to takiego?

Chyba nie ma osób, które by nie próbowały popularnych napojów bez dodatku cukru. Założeniem ich spożywania jest zaspokojenie pragnienia, ochoty na słodkie, przy jednoczesnym ograniczeniu dostarczenia cukrów prostych. Napoje takie mają zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. Jednak w tym artykule nie będziemy zastanawiać się nad tym, co jest gorsze, cukier czy słodzik, a na bezpośrednim porównaniu tych bez dodatku cukru.

Warto zauważyć, iż napoje zero cieszą się popularnością zdecydowanie bardziej w grupie osób aktywnych fizycznie, dbających o swoją sylwetkę i zdrowie. Osoby niezwracające uwagi na to, co jedzą, o dziwo w zdecydowanie większości przeciwne są tego typu produktom.

Wśród najpopularniejszych tego typu napojów wyróżniają się dwie największe firmy: Coca Cola Zero oraz Pepsi Max. Jednak w ostatnich latach nastąpił znaczny wysyp różnego rodzaju napojów. Spotkać można między innymi Ice Tea Zero, Sprite Zero, Fantę Zero czy, co wydaje się śmieszne, napoje izotoniczne bez dodatku cukru (!?).

kobieta na plaży - napoje bez kalorii

Jakie wybierać napoje zero kcal?

Tutaj sytuacja jest dość prosta. Wybierając tego typu napoje, powinniśmy kierować się głównie smakiem i indywidualnym gustem, w porównaniu do ceny produktu. W drugiej kolejności ważny będzie skład, który w większości produktów jest bardzo zbliżony.

Unikać warto niekoniecznie zdemonizowanego aspartamu, który jest najlepiej przebadanym słodzikiem i nie ma badań, które określają jego kancerogenne działanie na organizm człowieka, a takich substancji, jak np.: kwas fosforowy. Spożywanie sporych ilości napojów gazowanych (nie tylko zero), w których jest on obecny, może przyczynić się do demineralizacji kości.

Wynika to z tego, że wydalany jest on z organizmu w postaci fosforanu wapnia. Organizm więc, aby się go pozbyć, musi pozyskać wapń, np. z kośćca lub pożywienia, doprowadzając do niedoborów. Może on również wpływać negatywnie na układ trawiennych, podrażniając ściany żołądka i jelit. Wśród innych dodatków, które mają wpływ na nasz organizm, wyróżnić należy barwnik E150d – karmel amoniakalno-siarczynowy. Jego dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 200 mg/kg masy ciała.

U niektórych osób, szczególnie w sporej ilości, może wywoływać biegunki i nadpobudliwość. Co ciekawe jest toksyczny dla szczurów, a u królików powoduje niedobory witaminy B6. Obecny w karmelu związek o nazwie 4-metyloimidazol (4-MI, 4-MEI) został uznany przez amerykańską organizację Center for Science in Public Interest (CSPI) za kancerogenny. Dlatego też w stanie Kalifornia produkty zawierające karmel amoniakalno-siarczynowy muszą mieć na etykiecie informację o potencjalnej rakotwórczości.

Co ciekawe, Coca Cola specjalnie zmniejszyła zawartość 4-MI w Kalifornii, aby móc sprzedawać swój produkt. W Europie uznany jest on za bezpieczny.

Zestawienie porównawcze popularnych napojów zero

Coca Cola Zero

Bez wątpienia najpopularniejszy napój gazowany dostępny na rynku. Występujący w różnych pojemnościach i smakach.

Skład: Skład: woda, dwutlenek węgla, barwnik E150d, kwas fosforowy, substancje słodzące: cyklaminian sodu, acesulfam K, aspartam, aromaty, w tym kofeina, regulator kwasowości (cytrynian trisodowy)

W 100 ml Coca Coli Zero znajduje się 0,2 kcal. Węglowodany 0 g, tłuszcze 0 g, białka 0,01 g, sól 0,01 g

Plusy: oryginalny smak, na którym wzorują się inne firmy, brak dodatku cukrów, brak wyczuwalnego słodzika, bardzo łatwa dostępność, produkt trzyma długo dwutlenek węgla

Minusy: obecność w składzie kwasu fosforowego, barwnik E150d

Pepsi Max

Od lat konkurująca z Coca Colą. Bardzo zbliżony smak. Minimalnie mniej wyczuwalna obecność dwutlenku węgla. W Polsce mniejsza dostępność smaków i pojemności.

Skład: woda, dwutlenek węgla, barwnik E150d, kwasy (kwas fosforowy, kwas cytrynowy), substancje słodzące (aspartam, acesulfam K), aromat, w tym kofeina

W 100 ml Pepsi Zero znajduje się 0,3 kcal. Węglowodany 0,1 g, tłuszcze 0 g, białka <0,1 g, sól 0,02 g

Plusy: mniejsza ilość dwutlenku węgla, co może być dla niektórych osób plusem, brak dodatku cukrów, bardzo łatwa dostępność

Minusy: gaz szybciej uchodzi z produktu w porównaniu do Coca Coli Zero, obecność w składzie kwasu fosforowego, barwnik E150d, bardziej wyczuwalny słodzik

napoje zero

Sprite

Jeden z napojów Coca Coli. Orzeźwiający kwaśno-cytrynowy smak. Pod względem obecności składników widać różnicę w postaci dodatku neohesperydyny DC. Jest to bezpieczna substancja słodząca, 400-600 razy bardziej słodka niż cukier. Pozyskiwana w wyniku syntezy flawonoidów z owoców cytrusowych.

Skład: woda, cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, dwutlenek węgla, kwas cytrynowy, aromaty, substancje słodzące: acesulfam K, aspartam, neohesperydyna DC, regulator kwasowości (cytryniany sodu), naturalne aromaty cytryny i limonki

W 100 ml Sprite znajduje się 9 kcal. Węglowodany 2 g, tłuszcze 0 g, białka 0 g, sól 0 g

Plusy: dodatek substancji słodzących ze stewii, brak kwasu fosforowego i barwnika E150d, bardzo łatwa dostępność

Minusy: obecność cukru

Lipton Ice Tea Zero

Bezcukrowa wersja znanej herbaty. Aż 17 g cukru mniej w porównaniu ze zwykłą wersją napoju.

Skład: woda, ekstrakt z czarnej herbaty (0,14%), regulator kwasowości (kwas jabłkowy, cytrynowy), sok brzoskwiniowy z koncentratu (0,1%), aromat, regulator kwasowości E331 (cytrynian sodu), przeciwutleniacz (kwas askorbinowy), substancje słodzące (sukraloza, acesulfam potasowy)

W 100 ml Lipton Ice Tea Zero posiada 1 kcal. Węglowodany <0,5 g, tłuszcze <0,5 g, białka <0,5 g, sól 0,03 g

Plusy: cukry ograniczone praktycznie do zera, brak kwasu fosforowego i barwnika E150d, brak znienawidzonego przez sporą część społeczeństwa aspartamu, brak dwutlenku węgla (nie każdy może spożywać), smak nie odbiega od tradycyjnej wersji

Minusy: trudna dostępność, cena

Podsumowanie

Coca Cola Zero i Pepsi Max pod względem składu i wartości odżywczych są prawie identyczne. Różnice między nimi to minimalnie większe nasycenie CO2 w przypadku Coli. Może być to plusem, jak i minusem. Sprite posiada niewielką ilość cukrów, ale nie ma w składzie kwasu fosforowego i barwnika E150d.

Najlepszym pod względem zdrowotnym napojem zero jest bez wątpienia Lipton Ice Tea Zero. Podobnie jak w przypadku Sprite, brak w niej niepożądanych substancji, a przy okazji również nie ma cukrów. Niestety tylko dla osób, które dysponują większymi funduszami i czasem na szukanie po sklepach.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)