Ostatnio, gdy moda na zdrowy styl życia i bycie fit wiedzie prym, półki sklepowe przepełniają się dietetycznymi produktami, a w mediach coraz częściej można usłyszeć o nowych wspaniałych produktach, mających poprawić stan naszego zdrowia, osiągi sportowe i ukształtować ładniejszą sylwetkę. Dużą popularność zyskują napoje spożywane okołotreningowo, takie jak napoje izotoniczne czy odżywki typu Carbo, oraz te bardziej uniwersalne: sok z brzozy czy woda kokosowa. Jednak, które z nich rzeczywiście mają wpływ na nasze zdrowie, osiągi i sylwetkę, a które to po prostu kolejny chwyt marketingowy?

  1. Woda kokosowa
  2. Woda klonowa
  3. Sok z brzozy
  4. Chemiczne napoje izotoniczne
  5. Odżywki typu CARBO
  6. Podsumowanie

Woda kokosowa

Od pewnego czasu wszelkie produkty związane z kokosem są tak promowane, że chyba już każdy wie, że kokos jest zdrowy. Dosłownie wszędzie dostępne są oleje kokosowe, wiórki kokosowe, mleczka kokosowe, batoniki, chipsy czy woda kokosowa. Ten produkt jednak zasługuje na swoją sławę - kokos istotnie jest bardzo zdrowy, co potwierdza wiele badań.

woda kokosowa

Bardzo interesującym produktem jest woda kokosowa pozyskiwana z młodych, zielonych owoców. W owocach tych magazynowana jest woda bogata w minerały, którą drzewo pobiera z gleby, dodatkowo woda ta jest sterylnie czysta ze względu na proces wielokrotnej filtracji zachodzący w roślinie.

Woda kokosowa jest świetnym napojem okołotreningowym, ponieważ reguluje gospodarkę wodną i metabolizm. Według badań woda kokosowa nawadnia organizm do 10 razy lepiej, dostarczając niezbędnych mikroelementów niż ogólnodostępne izotoniki. Co więcej, jest to produkt naturalny bez sztucznych dodatków, takich jak konserwanty, cukry czy substancje słodzące, konserwujące itd.

Woda kokosowa zawiera również mnóstwo niezbędnych dla organizmu składników, takich jak magnez, potas, wapń, fosfor, witaminy z grupy B i C oraz ilość elektrolitów idealnie dopasowaną do ludzkiego organizmu.

Woda klonowa

Mimo iż woda klonowa jest dużo mniej popularna niż woda kokosowa, jest również świetnym izotonikiem, ma działanie nawilżające i nawadniające oraz posiada blisko 50 składników odżywczych. W wodzie klonowej odnotowuje się bardzo duże ilości potasu, który poza wpływem na gospodarkę wodną ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego, dotlenienie mózgu czy kontrolę pracy nerek.

Choć woda klonowa wydaje się nowością, to już od setek lat występuje w medycynie Dalekiego Wschodu - ma działanie m.in. obniżające ciśnienie, antyoksydacyjne, przeciwalergiczne oraz podnosi odporność organizmu.

Aspektem, na który warto również zwrócić uwagę, jest spora ilość manganu, która znajduje się w dobrej jakości wodzie klonowej. Jest to składnik szczególnie ważny w diecie osób z chorobami autoimmunologicznymi, ponieważ wpływa na produkcję tyroksyny - hormonu tarczycy. Mangan ma również spory wpływ na nasze kości, układ nerwowy czy wchłanianie tłuszczy, węglowodanów i białek.

Jednakże, mimo iż woda klonowa może być świetnym dodatkiem do diety, poprawiać ogólne funkcjonowanie organizmu i świetnie nawadniać, na obecnym etapie badań nie jesteśmy w stanie potwierdzić w 100% jej działania. Woda klonowa na pewno nam nie zaszkodzi, jednak nie możemy jeszcze powiedzieć, jak duży wpływ ma na nasz organizm.

Sok z brzozy

Jest bogaty w minerały takie jak potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo oraz wiele innych substancji odżywczych. Obfituje również w witaminy z grupy B, witaminę C i A, które mają znaczący wpływ na naszą skórę, sylwetkę oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Saponiny zawarte w soku brzozowym wspomagają pracę układu pokarmowego, zwiększając wydzielanie soków trawiennych w żołądku, żółci oraz soku jelitowego, ułatwiają trawienie tłuszczu oraz mają działanie przeciwzapalne.

Co więcej, sok z brzozy zawiera bardzo dużą ilość witaminy C, silnego antyoksydantu. Ma zatem pozytywny wpływ na detoksykację naszego organizmu, ale nie tylko. Witamina C ma również duży wpływ na procesy spalania podskórnej tkanki tłuszczowej, które usprawnia.

Dzięki odpowiedniej ilości witaminy C organizm jest w stanie efektywnie wytwarzać kolagen, który nie tylko ma wpływ na nasze stawy, ale również na skórę np. w obrębie brzucha, poprzez odpowiednią produkcję kolagenu skóra po odpowiedniej redukcji nie będzie obwisła, a opięta na odkrytych mięśniach.

napój poprawiający osiągi sportowe

Dodatkowo sok z brzozy oczyszcza m.in. drogi moczowe i wątrobę, eliminując nadmiar soli, amoniaku, a także fosforany oraz tłuszcze nienasycone. Odciążenie układu moczowego i wątroby jest szczególnie ważne u osób, w których dieta bogata jest w białko, obciążające te narządy.

Chemiczne napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne to napoje, których ciśnienie osmotyczne jest takie samo, jak ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych człowieka lub bardzo do nich zbliżone. Napoje te są przeznaczone dla osób o dużym stopniu aktywności fizycznej, bardzo dobrze nawadniają organizm oraz uzupełniają utracone podczas wysiłku elektrolity i składniki mineralne, takie jak sód czy potas.

Jednym ze składników izotoników są również węglowodany proste, które działają bardzo podobnie jak te w odżywkach typu CARBO, uzupełniając glikogen mięśniowy oraz dodając nam energii do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Jednakże mimo wielu zalet napoje izotoniczne mają również swoje wady. Pierwszą kwestią jest to, że są "chemiczne". W wielu produktach na sklepowych półkach jest dodawana masa barwników, aromatów, regulatorów smaku i innych niepożądanych w zdrowej diecie składników.

Kolejnym faktem jest to, że część osób spożywających takie napoje wykazuje w poszczególnych sytuacjach uzależnienie od podaży izotoników. Przeprowadzono badania, w których brali udział sportowcy stosujący izotoniki podczas treningu oraz ci, którzy stosują wyłącznie wodę. Wyniki po odstawieniu napojów podczas treningu były dużo lepsze w przypadku osób unikających izotoników.

Osoby stosujące izotoniki przyzwyczaiły swój organizm do podaży elektrolitów, węglowodanów oraz składników mineralnych, które ubywają wraz z wysiłkiem, przez co, gdy zabrakło im napoju uzupełniającego, wszystkie te składniki ich wydolność znacząco spadła.

Pomimo że napoje izotoniczne mają pozytywny wpływ na naszą wydolność, należy stosować je z umiarem. Co więcej, dużo korzystniejsze jest stosowanie naturalnych napojów izotonicznych niż tych stworzonych w laboratorium.

Odżywki typu CARBO

Carbo to odżywka złożona z węglowodanów szybko-, średnio- i wolnowchłanialnych, które przyczyniają się do poprawienia wydolności i pokrycia strat podczas wysiłku fizycznego. Węglowodany obniżają poziom kortyzolu (hormon stresu) wytwarzanego podczas wysiłku, który jest kataboliczny dla mięśni i wpływa negatywnie na spalanie tłuszczu. Wiele badań potwierdza korzystny wpływ odżywki CARBO na spalanie tłuszczu i zachowanie masy mięśniowej.

Odżywki CARBO mają szereg wartościowych właściwości, uzupełniają zubożały podczas treningu glikogen, co opóźnia zmęczenie mięśniowe i pozwala na dłuższą kontynuację wysiłku, przy okazji skutkując mniejszym katabolizmem.

Pomagają utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, chroniąc przed odwodnieniem m.in. poprzez dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów, optymalizują transport aminokwasów i kreatyny, za sprawą inicjacji insuliny. Dostarczają również energii niezbędnej podczas treningu, nie obciążając przy tym układu pokarmowego, co pozwala nam trenować dłużej i efektywniej.

Podsumowanie

Mimo iż wiele napojów na sklepowych półkach rzeczywiście ma prozdrowotny wpływ na nasz organizm oraz może nam pomóc poprawić wyniki sportowe, bardzo ważna jest selektywność i mądre podejście do doboru odpowiedniego produktu. Odpowiednie nawodnienie, podaż składników mineralnych czy witamin ma bardzo duży wpływ na naszą sylwetkę, wydolność oraz zdrowie.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)