Masz dosyć suchego kurczaka, nie masz czasu na stanie przy garach, szukasz urozmaicenia w diecie? A może zawsze, gdy próbujesz coś ugotować, wszystko się przypala? Jest na to rada. Spróbuj dań z wolnowaru. O tym, czym jest wolnowar, jakie są jego wady i zalety oraz co możesz w nim ugotować, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

  1. Czym jest wolnowar?
  2. Czy wolnowar jest bezpieczny?
  3. Co możemy przygotować w wolnowarze?
  4. 5 zalet wolnowaru
  5. Jak korzystać z wolnowaru, by otrzymane potrawy były smaczne?
  6. Podsumowując

Czym jest wolnowar?

Wolnowar to urządzenie służące do powolnego gotowania w niskiej temperaturze. W wolnowarze gotuje się dania w temperaturze poniżej 100 stopni. Wolnowar zaliczany jest do drobnego AGD. Zbudowany jest z elektrycznej obudowy i kamionkowego naczynia, które luźno umieszcza się wewnątrz obudowy wolnowaru. Całość przykrywa szklana pokrywa.

Kamionkowe naczynie można umieszczać również w piekarniku, jak i myć w zmywarce. Praca wolnowaru polega na okresowym podgrzewaniu ceramicznego naczynia tak, by utrzymywało ustawioną temperaturę grzania.

Najczęściej wolnowar posiada dwie opcje przyrządzania potraw – low i high. Tryby te nie wiążą się z niską i wysoką temperaturą lub z mocą, z jaką wolnowar nagrzewa naczynie do konkretnej temperatury. Znajdziemy również opcje warm, która służy do podtrzymania ciepła potrawy. Czas pracy wolnowaru możemy ustawiać, wybierając od 30 min, nawet do 20 godzin.

Czy wolnowar jest bezpieczny?

Przede wszystkim ze względu na niskie temperatury, w których przyrządza się dania, istnieje bardzo małe ryzyko jakiegokolwiek przypalenia jedzenia lub naczynia. Wolnowar jest na tyle bezpieczny, że możemy bez większych zostawić go włączonego w ciągu nocy, czy w ciągu dnia, podczas naszej nieobecności w domu.

wolnowar

Co możemy przygotować w wolnowarze?

W wolnowarze przygotujemy przede wszystkim wszelkiego rodzaju dania jednogarnkowe takie jak leczo czy gulasz. Świetnie sprawdzi się przy gotowaniu zupy. Wolny proces gotowania to sposób na idealnie kruche mięso. W wolnowarze przygotujesz wszelkiego rodzaju szarpane mięso – wieprzowinę, wołowinę, a nawet kurczaka. W wolnowarze możemy przygotować również powidła owocowe, przetwory z warzyw, a nawet ciasta.

5 zalet wolnowaru

1. Uzyskujemy intensywny smak i aromat potraw

2. Dzięki procesowi powolnej obróbki w niskiej temperaturze potrawy zachowują intensywny smak oraz aromat.

3. Pozwala zachować więcej wartości odżywczych

4. Gotując długo w trybie low, zachowujemy więcej składników odżywczych w naszych potrawach.

5. Łatwy i wygodny w użyciu

Praktycznie nie da się w nim przypalić potraw, więc nadaje się nawet dla osób, które nie przepadają za gotowaniem. Pozwala też zaoszczędzić czas, potrawa może gotować się podczas gdy my śpimy, pracujemy, trenujemy czy robimy zakupy.

Cicha praca

Dzięki temu możemy włączać go nawet w ciągu nocy.

Tani w eksploatacji

Wolnowar zużywa niewielką ilość prądu, nie musimy więc obawiać się, że nasze rachunki wzrosną drastycznie, gdy zaczniemy z niego korzystać.

Wady wolnowaru?

Wolnowar dobrze trzyma ciepło, nie trzyma jednak zapachów. W domu unosić będzie się zapach gotującej się potrawy. Jeśli postanowimy włączać go w nocy, może dla niektórych stanowić to problem. Długi czas przygotowania posiłku (a raczej oczekiwania, aż posiłek będzie gotowy). Mięso, w wyniku długiego gotowania, rozpada się.

Jak korzystać z wolnowaru, by otrzymane potrawy były smaczne?

wolnowar

Do potraw przygotowywanych w wolnowarze warto dodać dużą ilość przypraw. Długie gotowanie w pewnym stopniu osłabia smaki i zapachy.

Do potrawy nie należy dodawać zbyt dużej ilości płynów. Składniki, w wyniku gotowania oddają sporo wody, która nie ma gdzie odparować. Kiedy adaptujesz przepisy, które nie były opracowane na to urządzenie, zredukuj ilość dodawanego płynu o jedną trzecią.

Staraj się jak najmniej odkrywać wolnowar, po to, by zapewnić stałą temperaturę wewnątrz urządzenia.

Podsumowując

Wolnowar to bardzo praktyczne i łatwe w użyciu urządzenie. Docenią je zarówno ci, którym brakuje czasu na gotowanie lub zdolności kulinarnych, jak również ci, którym zależy na wyjątkowym smaku i konsystencji mięs oraz ryb.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
ladyspeed

Super, chyba czas pomyslec o zakupch

0
leloman

wolno war to najlepsze nasze domowe urządzenie, wrzucasz piersi oproszone przyprawa, zakrywasz wszystko posiekaną marchewką. Za 4 godziny z piersi puściły 2 szklanki wody którą blindujemy z marchewką i powstaje mega sos bez mąki, śmietany itp. Tak samo ze szpinakiem , cebulą , cukinia, pieczarkami. Powiem tylko że jak sie spróbuje golonki gotowanej w piwie po 8 godzinach, która nie rozlatuje się ale można skóre widelcem jak nożem ciachać to kupi wolno-war.

0
CarbonBasedLifeforms

Jako długoletni użytkownik wolnowaru, z tą ilością płynu to nie jest do końca jak wyżej opisano. W trakcie 8 godzin woda stopniowo odparowuje - pokrywa co jakiś czas "skacze", i wręcz przy zbyt małej ilości płynu potrawa "wysycha". Warto mieć to na uwadze, stosując chude mięsa. W przypadku mięs tłustych nie ma takiego problemu, ponieważ warstwa tłuszczu niejako izoluje wodę wewnątrz mięsa i zapobiega jej odparowaniu, dlatego takie mięso jest bardzo soczyste.

0
Banan

leloman, CarbonBasedLifeforms lub inni - a jaki konkretnie model polecacie?
rozważam zakup od dawna, ogranicza mnie po prostu miejsce w kuchni %-) ale jak zrobiłem pulled porka z piekarnika i pomysle sobie, ze moglbym czesciej robic takie pyszności w wolnowarze to jakoś sobie poradzę z dodaniem kolejnego drobnego agd do domu %)

0
leloman

ja mam z firmy crock pot najtańszy 3.5 litra analogowe pokrętła (cena chyba z 220zł). Różnica w cenie przy tej samej pojemności wynika ze zamiast pokrętła na trzy operacje masz cyfrowy wyświetlacz i możesz sobie nastawiać czas włączenia i pracy urządzenia. Dla mnie nie ma to znaczenia bo wstawiamy po 22 na "low"i o 5 rano gotowe do rozłożenia w pojemniki i resztę nawet w lodówce nie trzymam do obiadu czy kolacji tylko w garnku i podgrzewam całość.

0
Banan

wielkie dzięki :)

0