Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy mąka migdałowa jest lepsza od innych mąk?

Podaj dalej

Mąka migdałowa staje się coraz częstszą alternatywą dla mąki pszennej. Sięgają po nią często osoby unikające zbóż, a zwłaszcza pszenicy. Mąka migdałowa charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów, bogactwem składników odżywczych i lekko słodkawym posmakiem. Spożywanie mąki migdałowej może przynosić wiele korzyści zdrowotnych.

Mąka migdałowa - czyli co?

Mąka migdałowa powstaje ze zmielonych migdałów. Proces obejmuje blanszowanie migdałów w celu usunięcia skórek, a następnie zmielenie i przesianie na drobną mąkę.

Mąka migdałowa jest niezwykle bogata w składniki odżywcze. Wartość energetyczna zależy od tego, czy mąka została odtłuszczona.

Mąka ze zmielonych migdałów dostarcza niemalże 500 kcal na 100 g produktu.

Częściowo odtłuszczona mąka migdałowa dostarcza około 360 kcal na 100 g, z czego 20 g to tłuszcze, 13 g węglowodany, 30 g białko.

Mąka migdałowa bogata jest w witaminę E, która działa jak przeciwutleniacz. Badania pokazują, że wyższe spożycie witaminy E wiąże się z niższymi wskaźnikami chorób serca i choroby Alzheimera.

Kolejny składnik, w który bogata jest mąka migdałowa to magnez. Odpowiednie spożycie magnezu może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi, obniżyć ryzyko insulinooporności i obniżyć ciśnienie krwi.

W mące migdałowej znajdziemy również sporo błonnika, który wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i zapewnia większe uczucie sytości.

mąka migdałowa

Zalety spożywania mąki migdałowej

1. Mąka migdałowa jest dobra dla gospodarki cukrowej

Zamiana mąki pszennej na migdałową pomoże Ci uregulować poziom cukru we krwi. W mące pszennej znajduje się bowiem duża ilość oczyszczonych węglowodanów i mała ilość substancji odżywczych. I odwrotnie, mąka migdałowa to mała ilość węglowodanów i wysoka zawartość składników odżywczych, dobrych tłuszczów i błonnika.

Mąka migdałowa sprawdzi się lepiej dla unormowania cukru, niż mąki konwencjonalne ze względu na wysoką zawartość magnezu i błonnika oraz niski indeks glikemiczny.

2. Mąka migdałowa jest bezglutenowa

Mąka migdałowa jest naturalnie produktem bezglutenowym, co czynni ją świetną alternatywą dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu.

3. Mąka migdałowa może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL i ciśnienie krwi

Składniki odżywcze znajdujące się w mące migdałowej mogą pomóc w obniżeniu cholesterolu LDL, a także obniżeniu ciśnienia krwi.

Badania dowodzą, iż u osób spożywających migdały obserwuje się spadek poziomu LDL.

Jak korzystać z mąki migdałowej?

Mąka migdałowa świetnie sprawdza się w wypiekach. W większości przepisów możemy zamienić mąkę pszenną na mąkę migdałową i wypiek powinien się udać.

Wadą mąki migdałowej będzie jedynie fakt, iż wypieki będą bardziej płaskie, mniej wyrośnięte. Dzieje się tak ze względu na brak glutenu. Gluten pomaga zwiększać objętość ciasta i zatrzymuje w nim powietrze, nadaje ciastu również lepkość i sprężystość.

Mąka migdałowa sprawdzi się również świetnie w postaci panierki do mięs, ryb, a także warzyw. Wystarczy doprawione mięso obtoczyć w mące migdałowej i upiec lub usmażyć.

Zastępując mąkę pszenną mąką migdałową warto pamiętać, że ta druga mimo tego, iż zdrowsza i bardziej wartościowa jest bardziej kaloryczna.

Jak wypada mąka migdałowa w porównaniu z mąką pszenną i kokosową?

Porównanie z mąką pszenną

Porównanie z mąką kokosową

Do przepisów z użyciem mąki kokosowej należy dodawać więcej wody.

Podsumowując: jeśli szukasz mąki, która jest niskowęglowodanowa, bogata w składniki odżywcze i bezglutenowa to mąka migdałowa będzie doskonałym wyborem. Mąka migdałowa może być dobrą alternatywą dla mąki pszennej, dla osób chorujących na celiakię.

Kinga Żuralska - Trener Personalny

Oceń: 5,00 / 1

Warto przeczytać

Komentarze (1)
AnusaDocta

ja używam odtłuszczonej mąki migdałowej. Ma 283 kcal na 100g , 8.4 g tłuszczu, 13 g węglowodanów i aż 39 g białka. no ale pierogów z niej nie zrobię :(

0
Dlaczego warto jeść owoce jagodowe?

Pięć najgorszych składników w przetworzonej żywności

Dlaczego nie ma jednej "najlepszej" diety?