SFD.pl Zdrowie i Uroda

Dodaj odpowiedź

analizator składu ciała - czy wiarygodny?

Wysłana -
Witam

Nasunęło mi się takie pytanie, czy analizator składu ciała jest w ogóle wiarygodnym urządzenie? Czy można na niego ustać w skarpetkach (czy to zaburzy wiarygodność wyniku) ?
Wysłana -
Analizowanie składu ciała jest bardzo popularną metodą pokazania przez dietetyków lub trenerów na siłowniach swoim pacjentom przejrzysty i kolorowy wykres przedstawiający jego dokładne wyniki:

- poziomu tkanki tłuszczowej,
- ilości mięśni,
- wody,
- kości,
- wiek metaboliczny,
- BMI.

Urządzenia tego typu bazują na pomiarze bioimpedancji elektrycznej. Pomiar ten niestety nie może być wykonany w skarpetkach. Należy złapać elektrody dłońmi, z których bioimpedancja będzie przechodziła przez nasze ciało do nóg, gdzie pod stopami również znajdują się elektrody. Niestety tego typu analiza jest dość mocno niedokładna, więc nie należy bazować na niej jako wyznaczniku efektów treningowych. W tym celu wystarczy prosty pomiar obwodów ciała, wykonywany np. co 1-2 tygodnie rano na czczo. Poza tym, co miesiąc można robić zdjęcia sylwetki z przodu, tyłu i bokiem. Ważne, żeby robić je w tym samym świetle, odległości, pozie i bieliźnie. Nic więcej nie potrzebujemy do tego, aby kontrolować efekty naszej diety i treningów.Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Ciebie zainteresować:

Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów?

sylwia i emil Indywidualne plany dietetyczne i treningowe Sprawdź więcej
Wysłana -
A co to niby jest...
Wysłana -
Wczoraj odpisałem w podobnym temacie więc pozwole sobie skopiować swoją wypowiedz XD

Wagi łazienkowe (a o takim "analizatorze" pisze autor jeżeli ma na mysli stanie na czujnikach) mierzą BF na podstawie bioimpedancji elektromagnetycznej(przesyłają prąd z jednego z czujników i po tym jak przechodząc przez ciało wraca do innego czujnika sprawdza przewodnictwo - które jest inna dla mięśni i inne dla tłuszczu)Jeżeli będziesz próbował w skarpetkach nie ma to żadnego sensu.Dodatkowo mierzenie poprzez grubą skórę na stopach jest dużo mniej precyzyjne od mierzenia przez skórę w innych miejscach ale i tak jest to bardzo zawodna metoda przede wszystkim dlatego że nie rozróżnia wody od tłuszczu- stąd wyniki zawsze są zawyżone-do tego jest mnóstwo czynników które mogą przekłamać wynik(nawet przy wykorzystaniu profesjonalnych,medcznych urządzeń z kilunastoma czujnikami).Zrobiłem jakiś czas temu testy BF na 20osobach (mierzenie fałd, bioimedancja ,pomiar obwodów).Mierzenie fałd jako jedyne rzeczywiście przekładało się na realny wygląd-jest to najskuteczniejszy sposób (problemy były jedynie u kobiet z mocnym cellulitem ponieważ nie mogłem chwycić fałdy na udzie), metodą obwodów były w miarę zbliżone(ale czasem różnica nawet 5%-przy osobach o bardzo umięśnionej sylwetce już się nie sprawdzała), bioimp dawał rezulataty totalnie z kosmosu w przypadku osób długo trenujących ,z małym BF- ale o dziwo często zgadzał się z innymi pomiarami u osób które nigdy nic nie ćwiczyły i miały sporą nadwagę.
Co do metody hydrostatycznej słyszłem jedynie historie Radka Słodkiewicza jak kilka tygodni przed zawodami poddał się takiemu badaniu i wyszło koło 25%- więc mimo kosztów wychodzi na niespecjalnie precyzyjną..


Sumując - mierzenie BF przez wagę łazienkową nie wiele wspolnego z rzeczywistym BF

Zmieniony przez - Ignatus w dniu 2012-07-09 14:18:30

Zmieniony przez - Ignatus w dniu 2012-07-09 14:19:36
Wysłana -
Zdecydowanie miałam na myśli urządzenia medyczne, paradoksalnie kazali mi ustać w skarpetkach


Jeśli zawyża to oznacza, że poziom tłuszczu pokazuje zawsze większy niż rzeczywiście?

Zmieniony przez - iza121 w dniu 2012-07-09 14:38:48
Wysłana -
"bioimp dawał rezulataty totalnie z kosmosu w przypadku osób długo trenujących ,z małym BF- ale o dziwo często zgadzał się z innymi pomiarami u osób które nigdy nic nie ćwiczyły i miały sporą nadwagę. "

Z moich doswiadczen wychodzi ze jezeli nigdy nic nie trenowalas to mozliwe ze pokaże w miarę prawidłowo - jeżeli trenujesz aktywnie szansa maleje bardzo.Ale generalnie metoda jak dla mnie mało przydatna

Ile miałaś czujników?Gdzie były podczepione (na skarpetkach też?)

Zmieniony przez - Ignatus w dniu 2012-07-09 15:23:41
Wysłana -
z tego co pamiętam stałam na tym i nie pamiętam w sumie, czy gdzieś jeszcze się trzymałam (to było badanie w ramach badań w przychodni sportowej) - w sumie wyniki wyszły dość dziwnie, bo badanie np odmłodziło mnie o 5lat :o
Wysłana -
odmłodziło? to nie wiem co to za urządzenie:D I jeżeli były tylko czujniki na stopach to była jakaś przerośnieta waga łazienkowa z technologią z zeszłej epoki...Medyczne z prawdziwego zdarzenia mają kilkanaście czujników umieszczanych na całym ciele ( a i tak sie mylą)...

Zmieniony przez - Ignatus w dniu 2012-07-09 15:50:53
Wysłana -
tak, urządzenie określało m.in wiek metaboliczny
Wysłana -
^ to zwykla bzdura jest.Generalnie nie sugeruj sie w ogole tym badaniem
Wysłana -
dołączę się, ostatnio byłem w natur house - postawili mnie na "wadze" z czujnikami tylko na stopach, ale dosyć duże urządzenie i bezprzewodowo połączone z komputerem

wyszło że mam 30kg za dużo tłuszczu
i aż 50kg za dużo wody
masa mięśniowa 0 - niby w normie !?

moja waga to 174kg (była ponad 200) / 192cm / 35lat

i moje pytanie - czy ten pomiar może być wiarygodny przy tak dziwnych wynikach ??
Zmieniony przez - fmone w dniu 2014-08-17 08:56:26
Wysłana -
Usunięty przez anubis84 za naruszenie Pkt 7 regulaminu forum.
Strona 1 z 2
Dodaj odpowiedź