SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zerwane więzadło przyśrodkowe MCL kolana - POMOCY!!!

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 58470

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 33
Witam
Mam problem. 20 maja(ok 2 tyg temu) doznałem urazu kolana. Poważnie nadwyrężyłem kolano uderzając częścią poniżej kolana w słupek (noga wygięła kolano bocznie na zewnątrz - w tym przypadku prawe kolano mocno w prawą stronę). Podczas uderzenia i wygięcia kolana
poczułem 2 chrupnięcia.
Na pogotowiu lekarz zbadał kolano i stwierził zerwanie więzadła przyśrodkowego MCL i gips na 2 tygodnie.
Za kilka dni udałem się do ortopedy, który po obejżeniu prześwietlenia stwierdził, że gips jeszcze 2 tyg dłużej (w sumie 4 tyg),
ale ja 16 czerwca idę na wesele i gipsu nie chcialem nosic (sprawiał ból, noga puchła i siniała), więc lekarz się zgodził na zdjęcie gipsu ale pod warunkiem, że kupię odpowiednią ortezę. Tak też zrobiłem.
Po blisko 11 dniach od założenia gipsu lekarz mi go zdjął (30 maj), zbadał kolano (stwierdził, że nie ma wody, że więzadła krzyżowe są
całe, i sporą niestabilność boczną - tak chyba to się nazywa) i założył ortezę (TRAINER GII) na 5 tygodni. Przy czym nakazał ćwiczenia mięsni (napinanie i lekkie ale rzadkie próby chodzenia - oczywiście o kulach).
Przed tym jak mi założyli gips moglem sam stanąć na tej nodze. Teraz po zdjęciu gipsu nie mogę do końca prostować nogi i zginac(zginam ok 30 stopni)blokuje mi coś od wewnętrznej strony kolana ale na zewnątrz, rehabilitant powiedział, że boli mnie zaczep mięśnia czterogłowego uda i to mi się zniweluje na rehabilitacjach.
Teraz siedze w domu, wykonuje zalecenia i szukam jakiejkolwiek pomocy. Nie wiem czy operacja będzie konieczna. Wiem jedynie, że trzeba czasu!!!
Proszę o jakąkolwiek pomoc i rady.
Pozdrawiam
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6231 Napisanych postów 75800 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 753507
Zerwane, naderwane, czy naciągnięte więzadła w kolanie to niestety poważna i mocno utrudniająca normalne funkcjonowanie kontuzja. Szczególnie w sytuacji, gdy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób funkcjonuje służba zdrowia w Polsce. Niestety, jeżeli nie wydasz tych około 500 zł na rezonans magnetyczny, to tak naprawdę do końca nie będziesz wiedział, z czym nasz problem. Badanie to dokładnie wykaże co i czy zostało zerwane lub/i pęknięte. Dlatego też warto przemyśleć jego wykonanie.

Niestety długi okres obecności nogi w gipsie mógł bardziej zaszkodzić niż pomóc. Mięśnie nogi, szczególnie czworoboczny jest przez to mocno osłabiony i minie sporo czasu, zanim go odbudujesz w takim stopniu, aby móc stwierdzić jak dalece, uraz zerwania więzadła tak naprawdę przeszkadza Ci w funkcjonowaniu. Obecnie, jak dobrze stwierdził fizjoterapeuta, głównym powodem bólu może być słaby mięsień czworoboczny. Dlatego też częste wizyty u niego będą podstawą powrotu do zdrowia. Fizjoterapeuta zniweluje powstałe przykurcze holistycznie na całym ciele, a następnie pokaże Ci różne ćwiczenia wzmacniające.

Niestety o tańcach na weselu możesz jak na razie zapomnieć. Na nogę zdecydowanie należy uważać, szczególnie w przypadku niestabilności bocznej.

Możesz dodatkowo spróbować suplementacji regenerującej i wspomagającej wydzielanie mazi stawowej. Będzie to np. Allnutrition Flex All Complete: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Flex_All_Complete-opis33950.html.



1

Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2312
gdyby operacja byla konieczna ortopeda na kontroli by ci powiedzial. rehabilitant moze miec racje - to moze byc zaczep i to minie podczas rehabilitacji. a noga jest slaba i nie jest tak chroniona (unieruchomiona) jak w gipsie, dlatego moze bolec przy chodzeniu, rozprostowywaniu etc. jesli bol mimo rehabilitacji bedzie sie utrzymywal, zglos sie kontrolnie do ortopedy
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 12 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 44
kolejny chory przypadek, jak przy skręceniu kolana ortopeda wsadza Ci noge w gips zamiast od początku orteza + kule + okłady z lodu to ja Ci mówie zmień ortopede bo ten który Cie leczy to partacz ( metody jak z PRL'u wszystko w gips) właśnie naraził Cię na niepotrzebny zanik mięśni w kontuzjowanej nodze które będziesz teraz odbudowywać przez kilka miechów...
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 33
Ortopeda powiedział, że własnie lepiej się będzie goiło więzadło jeśli będę ćwiczył mięśnie i lekko ruszał nogą ale oszczędzając ją oczywiście. wzmocnione mięśnie pomogą szybciej zrehabilitować kolano.
gips zalozyli mi na pogotowiu, tylko szkoda, że nikt mi tam nie powiedział, że istnieje coś takiego jak lekki gips czy łuska.
ale juz spoko. bez gipsu lepszy komfort i wydaje mi się, że z dnia na dzień kolano jest silniejsze.
tylko kiedy nosze zaciśnięty stabilizator puchnie i sinieje mi noga poniżej kolana. zdejmuję go jak leżę na łużku. kładę się nieruchomo i noga mi odpoczywa od ciasnego stabilizatora.
co mi radzicie i jak to moze wyglądać z moim kolanem.
proszę o wszystkie scenariusze.
nawet te czarne.
pozdrawiam
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 15 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 54
Czesc. Nie wiem jak to jest z wiezadlami bocznymi, ale przednie i tylne same sie nie regeneruja po zerwaniu. Trzeba robic rekonstrukcje. Czas powrotu po takim zabiegu to 2-3 mies do pracy, a do sportu 6-12 mies [zalezy od dyscypliny jaka uprawiasz]. Zycze szybkiego powrotu do zdrowia.

brak:)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 218


ja mialam tez tak samo - w;lozyli mnie w gips na kilka tygodni. po sciagnieciu gipsu, przewrocilam sie i blagalam o ponowne zalozenie, bo wydawalo mi sie, ze nie bede mogla chodzic. pozniej mialam rechabilitacje, aby odbudowac miesnie i wzmocnic kolano. obylo sie bez operacji. bardzo szybko zaczelam wracac do formy, ale po kilku, chyba 4 miesiacach, bylo nagle stop! kolano nie zginalo sie do konca, a od wewnetrznej strony czulam jakas blokade, zupelnie jakbym miala tam jakiegos klina. moj rechabilitant zalecil cwiczenia, a ortopeda dodatkowo lasery i chyba magnetronik, a do tego jazde na rowerku w domu i basen. po szesciu miesiacach doszlam do siebie, wiec musisz byc cierpliwy i sluchac rechabilitanta i wybrac sie do dobrego ortopedy. nie wiem, jaki sport uprawiasz, bo ja jezdzilam na nartach i tam mialam wypadek - to bylo w 2004 i powiem ci szczerze, ze od tamtej pory jeszcze nie jezdzilam... wciaz mam wrazenie, ze nie dam rady i znowu pojde w gips, choc moj obecny ortopeda (jutro wlozy mi implant lekotki) obiecal - nigdy wiecej gipsu!!!
trzymaj sie wiec i nie doluj, bo to wymaga wszystko czasu i niestety cierpliwosci :)
2

swiat bez muzyki to niedorzecznosc

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 144 Wiek 39 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 6867
Kolano to prze***ana sprawa - jeśli sie blokuje to może być też kwestia uszkodzonej łękatki - idż na usg, a co do wiązadał lepiej przycisnąć lekarza by zrobili rekonstrukcję i z głowy i inny przypadku za jakiś czas kontuzja może się odnowić
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Uczenie mówi się, że izolowane uszkodzenia więzadeł pobocznych (MCL, LCL) nie są zwykle wskazaniem do leczenia chirurgicznego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 74 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 218
dlaczego nikt mi nie dal po glowie i nie powiedzial, ze rehabilitant pisze sie przez h ) chyba juz calkiem mi sie namieszalo przez te kolana :P

swiat bez muzyki to niedorzecznosc

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 33
Dzięki za wasze odpowiedzi
Już ponad 3 tygodnie jak miałem wypadek. Powiem, że coraz lepiej z kolanem. Noga coraz szybciej odzyskuje siły. Mogę nawet stąpać bez kul Ale nie robie tak za często żeby nie nadwyrężać nogi. Przejdę się jeszcze do mojego ortopedy w tym tygodniu, tak profilaktycznie bo ogólnie mam wizyte 4 lipca. Potem jak nie będzie źle to pewnie pójdę na rehabilitacje. Ale za pięknie by bylo. Pewnie czekać mnie będzie coś gorszego. Jakieś gorsze wieści. Poproszę go o to żeby dał mi skierowanie na USG, bo rezonans magnetyczny pewnie ciężko będzie załatwić jakoś szybko.
Dziś znajoma opowiadała mi, że w tańcu zerwała więzadło MCL i naderwała LCL. Miała po 5 miesiącach operacje zszycia MCL, usunięcia LCL (bardzo mnie zdziwiło to co powiedziała o LCL ale nie wnikałem w szczegóły), usunięcia części łękotki i jakichś fałdów(ale jkich to nie pamiętam). Teraz chodzi ale nie może już tak używać nogi jak kiedyś. Ma masę ograniczeń.
Narazie nie zginam nogi za wiele, i to mnie męczy. Bo chciałem na motorek wsiąść Przez kolano nie mogę do Anglii wyjechać na wakacje, ale wiem, że kolano to ważniejsza sprawa!!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 21
Ja tez mam problem z wiezadlem przysrodkowym. Jakies dwa tygodnie temu plywajac stylem klasycznym na basenie poczulem bol po wewnetrznej czesci kolana. Wizyta u ortopedy nie wykazala zadnego obrzeku, wysieku ani stanu zapalnego, jednak bol pozostal. Czasem mija, do tego stopnia nawet, ze moge biegac, czasem jednak nie obejdzie sie bez bandaza elastycznego. Prosze o opinie od doswiadczonych urazowcow :). Ile to moze potrwac, co robic a czego nie robic. Z gory dzieki za pomoc.
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Laser - skutecznosc, skutki uboczne

Następny temat

Oczy- Problem Martwi mnie to :((

Wiecej