SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

"Na skolioze-Karate"-czyli skrzywienie kregoslupa a treningi

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 20762

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
NA SKOLIOZĘ - KARATE!
autor Jan Pleszczyński z 04.10.2006 r.
zródło: www.kyokushin.org.pl

Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa, jest wadą wtórną, a nie genetyczną. W zapobieganiu i leczeniu skoliozy wyjątkowo skuteczne jest karate i do jego rekreacyjnego uprawiania przekonuje prof. Tomasz Karski, wybitny ortopeda, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Dziecięcej Akademii Medycznej w Lublinie.
Prof. Karski spotkał się z instruktorami Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin. - Naprawdę w waszych rękach jest leczenie i zapobieganie skoliozie - mówił. Uważa, że w każdej szkole podstawowej, koniecznie w klasach I-V - bowiem tak wcześnie zaczynają się skoliozy - połowa czasu na lekcjach WF powinna być przeznaczona właśnie na karate lub inne ćwiczenia rozciągowe (stretchingowe, w języku ortopedycznym - redresyjne). - Pięć lat karate w szkole i w Polsce nie będzie skoliozy. Niestety, wielu rodziców i nauczycieli tego nie rozumie, karate kojarzy im się z waleniem dłonią w deskę, a to przecież jest inaczej, karate jest sztuką ćwiczeń, stylem życia i to należy akcentować - podkreślał.

Także sensei Jacek Czerniec (4 dan) i Izabela Sularz (2 dan) zawsze podkreślają, że karate to przede wszystkim sposób życia. - Karate mogą trenować wszyscy, bez względu na wiek i ogólną sprawność - zapewniają.

Od 1995 r. prof. Tomasz Karski na arenie międzynarodowej ogłasza wyniki swoich badań, które prowadzi od 20 lat. W tym roku wygłosił referaty na ten temat na Kongresie IRSSD w Belgii i na Światowym Forum Nauki w Oksfordzie. Można się z nimi zapoznać na internetowej stronie www.ortopedia.karski.lublin.pl. Od lutego odwiedziło ją blisko ćwierć miliona ludzi.

Zdaniem profesora wielu specjalistów robi błędy, czasem bardzo poważne, w leczeniu skoliozy. - Takim najbardziej banalnym jest zwalnianie dzieci z zajęć wychowania fizycznego. A przecież dziecko z krzywym kręgosłupem czy zagrożone skoliozą bardziej niż zdrowe powinno ćwiczyć! - wyjaśnia. Zżyma się także na ciągłe strofowanie dzieci przez starszych, którzy nagminnie nakazują im "siedzieć prosto", nie garbić się. A dziecko powinno siedzieć w naturalnej pozycji, swobodnie. - Bardzo często takie sztucznie proste plecy dziecka świadczą o skoliozie lub jej początkach - mówi prof. Tomasz Karski.

Zapobiegające skoliozie ćwiczenia są szczególnie ważne dla dzieci w okresach ich szybkiego wzrostu, czyli zwykle w wieku 6-8 i 14-15 lat. Wówczas chodzi głównie o usunięcie wszelkich przykurczów, a nie wzmacnianie mięśni. Przegapienie tego momentu w rozwoju dzieci zagrożonych skoliozą lub z krzywym kręgosłupem prowadzi, zdaniem profesora, do nieodwracalnych lub trudno odwracalnych skutków. Pewne typy skoliozy zaczynają się już w trzecim roku życia dziecka. - Często jest ona utajona, klinicznie mało widoczna, a przez to bardzo niebezpieczna - tłumaczy.

- Rozwój skoliozy następuje przez zaburzenie symetrii ruchów, symetrii obciążeń i symetrii rośnięcia - wyjaśnia profesor. - W profilaktyce i leczeniu najlepsze są ćwiczenia typu karate, taekwondo, aikido, tai chi, kung fu, joga, ćwiczenia akrobatyczne, a nawet taniec, bowiem zawierają dużo elementów "rozciągających". Systematyczne ćwiczenia zapobiegają wielu tragediom. Nie lekceważmy tego problemu.

Wśród podstawowych ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie, prof. Karski wymienia:

leżenie na brzuchu z maksymalnie zgiętymi kolanami

tzw. "podstawę do szpagatu"

skłony do przodu i ze skrętami

tzw. nakrywki nogami

siady w rozkroku, z rękoma do góry i skłonami w przód i na boki, siady po turecku albo w pozycji "motylka" (profesor nazwał taką pozycję, za jedną ze swoich małych pacjentek, "siadem po polsku")

Zdaniem prof. Karskiego szalenie ważne jest spanie na boku (w pozycji płodowej), siedzenie w swobodnej pozycji (a nie prostej) oraz - co wydaje się zaskakujące, ale wieloletnie badania profesora nie pozostawiają wątpliwości - stanie na lewej kończynie, a nie, jak czynią wszystkie dzieci ze skoliozami, na prawej.

Prof. Tomasz Karski sam wprawdzie karate nie trenuje, ale ćwiczy jogę, w której zestaw ćwiczeń rozciągających jest bardzo podobny jak w większości wschodnich sztuk walki.





Od siebie moge dodac ze jak zaczynalem treningi majac niecale 16lat mialem skolioze niewielka w zasadzie w tym samym czasie zaczalem chodzic na cwiczenia do przychodni oraz na treningi kyokushin.Po dwoch tyg cwiczenia w przychodni sie skonczyly a nastepne pol roku trenowalem kyokushin 2x w tyg+w domu rozciaganie
Po tym pol roku poszedlem na kontrole do pani ortopedy(kurde nie napisze do ortopedki przeciez)spytala czy wykonywalem cwiczenia ktore mialem zapisane (nic nie mowilem ze trenuje kyoka)ona jakies tam pomiary porobila cos tam pomacala plecy siadla zamyslila sie i powiedziala ze jest zaskoczona i ze naprawde musialem sie przykladac do zleconych cwiczen bo nie dosc ze skolioza sie zachamowala co jest celem tych cwiczen to wrecz cofnela sie!-a ja tylko w "karata" sie bawilem


tak wiec zycze milych treningow wszystkim pokrzywionym
1

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 305 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5861
Hehe no to fajnie. Ja mam inny problem mam jeden z kręgów przesunięty o mniej wiecej 0.5cm w stosunku do innych zauważyłem to nie dawno.Przy podnoszeniu ciężkich rzeczy bolą mnie plecy kiedys schylilem sie zeby zalożyć psu smycz i nie moglem sie odgiąć a mam dopiero 15 lat :D na 28 października mam termin w przychodni na prześwietlenie i ciekawe co powie lekarz na to że trenuje TKD mam nadzieje że nie zakarze mi trenować. Pozdrawiam Tynks;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 166 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1934
dobrze wiedzieć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
Tynks znajac lekarzy pierwsza rzeca ktora ci zaleci to odstawic treningi niestety wiekszosc lekarzy to beton i jak np bola cie kolana na treningach to nie zaleci biegac po innym podlozu nie poleci innego sposobu rozciagani itd tylko jest jedno rozwiazanie najprostrze->odstawic treningi no ale to juz zupelnie inna bajka

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 305 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5861
Ja na pewno nie zamierzam odstawić treningów najwyżej dołoże basen i jakąś gimnastykę korekcyjną, no chyba ze już nie będe dał rady ruszać nogą %-D
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 12 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 181
Ja też miałem skrzywienie kręgosłupa (no i mam, ale w mniejszym stopniu) - konkretnie kifozę. Po miesiącach ćwiczeń albo i szybciej można zauważyć poprawę. Dlatego często polecam innym sztuki walki. Ale za grzyba nie mogę jeszcze wyrównać skoliozy w częsci piersiowej (jedno ramię mi opada). Podrzućcie mi jakieś ćwiczenia na górną partię kręgosłupa i obręcz barkową.

"Okazanie litości przeciwnikowi oznacza bycie okrutnym dla samego siebie."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 11379 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 47331
"w częsci piersiowej (jedno ramię mi opada)" no dokladnie tak samo mialem i treningi karate-byly to treningi techniczne z kopnieciami w powietrze w pierwszych miesiacach rozciagnanie i ogolnorozwojowka no i nosilem plecak na tym ramieniu co bylo nizej i pomoglo

Były moderator w Stylach Tradycyjnych Uderzanych i MMA oraz byly czlonek "Elity"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 72 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 818
Tynks czyli masz lordoze?? Ja mam osteochondroze i lordoze i miałem zakazane ćwiczenia na 3 lata. A gdy zaczynałem ćwiczyć poszedłem do lekarza specjalnie żeby mnie zbadał i nie było żadnych zastrzeżeń.Po roku treningów pielęgniarka w szkole wysłała mnie do tego samego szpitala, bo stwierdziła że coś z kręgosłupem mam nie tak. I na tym samym zdjęciu CI SAMI LEKARZE NAGLE ZAUWAŻYLI 3 POWAZNIE USZKODZONE KREGI LĘDŹWIOWE. Ale lordoza była mniejsza Aż strach się leczyć...Potem gips(3 razy) i kilka lat przerwy Ludzie naprawdę, dbajcie o swoje kręgosłupy, bo może was spotkać to samo...

"Gdy nie dajesz rady, a walczysz dalej... Wtedy zaczyna się kyokushin"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 612 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 23199
ja mialem skrzywienie kregoslupa co prawda niewielkie , ale juz nie mam wlasnie dzieki treningom karate :)
pozdro

.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
ja miałem kłopoty z dłonią po skomplikowanym złamaniu. w zasadzie dalej mam, ale zanim zaczałem ćwiczyć to była chwilami tragedia.
teraz już praktycznie nie mam.
dobrze poprowadzony trening ogólnorozwojowy minimalizje skutki urazów i wad wrodzonych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 450 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3828
ja tez mam skolioze i tez bardzo pomogly mi treningi. tylko, ze nie karate a taekwondo

SPRZEDAM PREZENTACJE MATURALNE- info na priv

www.pajacyk.pl
www.polskieserce.pl

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jak uniknąć strachu ?

Następny temat

Judo roll - jaka to technika?

WHEY premium