SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

BlueberryGirl - pytania dietetyczne

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 156094

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 734 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 41953
CarbonBasedLifeforms
Duże prawdopodobieństwo nietolerancji na fruktany. Gluten również może być przyczyną, jednak wzdęcia są częściej wynikiem nasilonej fermentacji bakteryjnej.

Aby móc cokolwiek dokładniej spróbować poteoretyzować, musiałabyś podać dokładny skład takiego chleba oraz najlepiej inne produkty wywołujące u Ciebie takie problemy. Jeśli to tylko chleb, a nie jeszcze jakaś inna grupa produktów, to bardziej prawdopodobne że mamy do czynienia z alergią na gluten. Jeśli natomiast to problemy z fruktanami, to bardzo prawdopodobne że taka reakcja będzie również występowała na inne substancje z grupy fermentujących sacharydów.

Natomiast, zalecam uważać na chleby bezglutenowe, bo to najczęściej bardzo niezdrowe produkty przepełnione syropami glukozowo-fruktozowymi (też potencjalnie może prowadzić do wzdęć) i niezbyt zdrowymi wypełniaczami.


Przykładowy skład chleba: mąka orkiszowa jasna typ 680, oliwa, miód, czasem jakieś ziarna typu siemie, dynia + zakwas z mąki żytniej. A płatki owsiane mogę zjeść i nic mi się nie dzieje (a mają one gluten).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 134 Wiek 6 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 7846
BlueberryGirl


Przykładowy skład chleba: mąka orkiszowa jasna typ 680, oliwa, miód, czasem jakieś ziarna typu siemie, dynia + zakwas z mąki żytniej. A płatki owsiane mogę zjeść i nic mi się nie dzieje (a mają one gluten).


Płatki owsiane nie nie posiadają naturalnie glutenu. Zostają zanieczyszczone na sortowniach, gdyż w polskie fabryki zajmują się prawie zawsze przetwarzaniem większości zbóż dostępnych na rynku - to się nazywa zanieczyszczenie krzyżowe. Można natomiast kupić płatki owsiane bezglutenowe np. pochodzące z krajów skandynawskich. Tak czy inaczej - to wcale nie musi być problem z glutenem, a płatki owsiane mają bardzo niski poziom fruktanów, więc nie będą powodować w tym wypadku problemów.

◘ mąka orkiszowa
Umiarkowany poziom fruktanów - mniej niż pszenica i żyto, ale więcej niż zboża / pseudożboża o niskiej zawartości fruktan, takie jak: kasza jaglana, ryż, amarantus, komosa ryżowa, kukurydza, kasza gryczana. Kasza gryczana zawiera natomiast odrobinę więcej GOS, które też w nadmiarze mogą tutaj być problematyczne, niemniej w umiarkowanych porcjach można spróbować i sprawdzić jak się sprawdza.
◘ oliwa
Każdy czysty olej jest bezpieczny.
◘ miód
Produkt o wysokim potencjale fermentacyjnym (nasila wzdęcia). Około 80% składu to czyste cukry proste: fruktoza i glukoza. Najgorsza jest tutaj fruktoza, i jej powinnaś unikać w każdej formie, jeśli jest jej więcej niż 5% masy w produkcie (w miodzie stanowi prawie 50% masy...).
◘ siemie lniane
Status nieznany, natomiast prawdopodobnie jest bezpieczne - zawiera duże ilości błonnika, ale głównie są to lignany, czyli struktury niesacharydowe (a tutaj prawdopodobnie problem dotyczy sacharydów, czyli cukrów)
◘ pestki dyni
Bezpieczne.

Problem tutaj - w tym konkretnym składzie chleba - prawdopodobnie dotyczy zbóż wysokofruktanowych ( czyli w zasadzie wszystkich glutenowych ) oraz miodu. W zależności od Twojej wrażliwości na sacharydy fermentujące, być może wystarczy po prostu zamienić chleb na taki bez miodu (nawet sacharoza aka cukier stołowy jest lepszy). Uważaj też na słodziki - alkohole cukrowe, bo one w takich wypadkach zwykle nasilają objawy.

Niestety, produktów potencjalnie "wzdęciotwórczych" jest w tym wypadku dość dużo. Choćby czosnek i cebula, ale także prawie wszystkie warzywa kapustne, kapustno-krzyżowe (kalafior, brokuł), ale też np. buraczki, por. Generalnie, jeśli problem będzie trwał dłużej, należałoby się wybrać do kogoś z wiedzą dietetyczną na temat układania diet w tego typu zaburzeniach pokarmowych, ponieważ temat jest dość obszerny i trudny do szybkiego ogarnięcia przez "regularną" osobę.



Zmieniony przez - CarbonBasedLifeforms w dniu 2018-03-18 18:53:53

Zmieniony przez - CarbonBasedLifeforms w dniu 2018-03-18 18:55:21

♫♪ Hi, My name is... ♫♪ https://youtu.be/sNPnbI1arSE
Rozpoczęcie Intermittent Fasting: 28.03.2018

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3185 Napisanych postów 15808 Wiek 36 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 146709
Ja radziłabym odstawić po prostu na jakiś czas te płatki owsiane, które jak sama pisałaś stanowiły najcześciej "śniadanie", i to od długiego czasu...zatem warto po prostu zmienić coś w diecie - i się obserwowąć.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 134 Wiek 6 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 7846
Myślę, że nie jest to problem płatków owsianych, ale jeśli zdecydujesz się je odstawić, to możesz spróbować płatków kukurydzianych Vitanella dostępnych w Biedronce. Tutaj wrzuciłem opis i moje wrażenia:
https://www.sfd.pl/post-p18459084.html 

♫♪ Hi, My name is... ♫♪ https://youtu.be/sNPnbI1arSE
Rozpoczęcie Intermittent Fasting: 28.03.2018

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 734 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 41953
Płatki owsiane zaczęłam jeść od niedawna, jem je na śniadanie i dobrze się czuje. A chleb jem na kolację i wtedy po kolacji odczuwam wzdęcia, wydęty brzuch, nawet pieczenie w przełyku. Wcześniej nie jadłam płatków owsianych, tylko jaglane i gdy zjadałam chleb na kolację miałam te same objawy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17704 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
Jak chleb na Ciebie tak działa to go odstaw, znam osoby co nie mogą jeść ciemnego pieczywa tylko białe bo inaczej mają problemy ze strony układu pokarmowego

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 134 Wiek 6 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 7846
anubis84
Jak chleb na Ciebie tak działa to go odstaw, znam osoby co nie mogą jeść ciemnego pieczywa tylko białe bo inaczej mają problemy ze strony układu pokarmowego


Dokładnie, bo biały jest bardziej oczyszczony => mniej błonnika => mniej polisacharydów fermentujących. Tutaj problemem są prawdopodobnie wybrane frakcje polisacharydów. Radzę w takich wypadkach ogólnie unikać produktów wysokobłonnikowych, a podaż błonnika zapewniać ze świeżych warzyw (ale też trzeba uważać, bo niektóre sprzyjają niestety wzdęciom).
Radzę sobie przeglądnąć listę i sprawdzić czy aby Twoje problemy trawienne nie pokrywają się z produktami na czerwonej liście: https://www.ibsdiets.org/fodmap-diet/fodmap-food-list/ 

♫♪ Hi, My name is... ♫♪ https://youtu.be/sNPnbI1arSE
Rozpoczęcie Intermittent Fasting: 28.03.2018

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 134 Wiek 6 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 7846
Aha, i radzę uważać też na poliole (cukry alkoholowe) w żywności. Szczególnie jak już się ma jakieś problemy trawienne.
https://www.vice.com/pl/article/qby7px/miski-haribo-bez-cukru-sa-zagrozeniem-dla-ludzkosci 

♫♪ Hi, My name is... ♫♪ https://youtu.be/sNPnbI1arSE
Rozpoczęcie Intermittent Fasting: 28.03.2018

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17704 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
No poliole już takie są, miałem tak po jakimś batoniku z poliolami.

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 134 Wiek 6 lat Na forum 6 lat Przeczytanych tematów 7846
Problem jest dużo szerszy niż się wydaje. Ze względu na konsumentów szukających niskokalorycznych, czy nawet produktów 0kcal, tego typu "oszukane" cukry stosuje się dość powszechnie. Mało kto jednak zastanawia się jakie efekty uboczne mogą być związane ze zwiększoną podażą tych związków.
Wiele sosów, syropów, kremów, cukierków, ciasteczek reklamowanych jako 0kcal czy niskokaloryczne jest tak naprawdę często wypchane tego typu substancjami. Gumy do żucia już słodzi się prawie wyłącznie poliolami, bo mają właściwości przeciwbakteryjne w jamie ustnej, a regularne, nadmierne ich stosowanie będzie sprzyjać biegunkom.

♫♪ Hi, My name is... ♫♪ https://youtu.be/sNPnbI1arSE
Rozpoczęcie Intermittent Fasting: 28.03.2018

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Chleb żytni - Lidl

Następny temat

Dieta redukcyjna do oceny, 96kg

WHEY premium