SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zwichnięcie rzepki

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 41896

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez DUDEK z działu Sporty ogólnorozwojowe.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1895
Cześć!
Kilka dni temu zdarzyła się nieprzyjemna historia, a mianowicie po uderzeniu w kolano doznałem zwichnięcia rzepki. Zdarzyło się to pierwszy raz(miesiąc w gipsie) i jak słyszałem będzie to się niestety powtarzało. Może ktoś z was miał taki uraz? Jak wygląda leczenie? Jak chronić kolano?
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6263 Napisanych postów 76003 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754688
Urazy i kontuzje niestety przytrafiają się każdemu z nas i często nie mamy wpływu na ich pojawienie się. Może to być wypadek w wyniku upadku, na rowerze, samochodowy, czy w czasie uprawiania ulubionej dyscypliny sportu. Nikt ich nie lubi nie tylko z uwagi na ból, który im towarzyszy, ale również konieczność rezygnacji z treningów, czy utrudnienie w pracy, jak i czynnościach domowych.

Zwichnięcia są jednymi z częstszych typów urazów. Szczególnie w przypadku kończyn dolnych. Najczęściej występuje zwichnięcie stawu skokowego. Jednak czasami również możemy spotkać się ze zwichnięciem rzepki. Uraz ten bez wątpienia jest nieprzyjemny i wymaga sporo czasu, aby wrócić do pełnej aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach problemy z kolanem doskwierają nam długo po urazie.

Jako leczenie zwichnięcia rzepki stosuje się przede wszystkim fizjoterapię. Wcześniej jednak konieczne są dokładnie badania, czy nie doszło do pęknięcia w stawie lub zerwania więzadła. W tym celu warto udać się do lekarza specjalisty-ortopedy. Mając dokładne badania, fizjoterapeuta może rozpocząć rehabilitację. Z reguły polega ona na zabiegach manualnych, fizykoterapii i odpowiednich ćwiczeniach wzmacniających mięśnie czworogłowe uda. Niekiedy jednak niezbędny jest zabieg artroskopii.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1895
Czy ktoś może powiedzieć mi więcej o zwichnięciu rzepki i rehabilitacji?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Autorem poniższego tesktu jest warszawski ortopeda ukrywający się pod nickiem deberg. Skróty i pogrubienie jest moje. Sytuacja dotyczy świeżego przypadku. Jeśli to możliwe to nie odwiedziaj już ortopedy, który zaordynował miesiąc gipsu.

Co do ćwiczeń to konieczne jest wzmocnienie mięśnia czworogłowego a
właściwie jego części przyśrodkowej czyli VMO, możesz zacząć robić to
już w stabilizatorze pod warunkiem, że rzepka jest dobrze
ustabilizowana, ściskanie piłki między kolanami, napinanie mięśnia,
spychanie rzepki palcami do środka (chyba że zwichnięcie bylo
przyśrodkowe ale to rzadkość :) jak już bedziesz mogła zacząć ruszać to dochodzą ćwiczenia takie jak prostowanie z oporem, półprzysiady (czy
Małysze jak kto lubi :) ćwiczenia proprioceptywne. Ważne jest ustawienie
stóp przy ćwiczeniach - nigdy na zewnątrz. Co do samego problemu to
rzeczywiście często leczy się operacyjnie, szczególnie jak zwichnięciu
towarzyszy oderwanie fragmentu chrzęstno-kostnego ale są pacjenci,
którzy po dobrej rehabilitacji wracają do normalnego funkcjonowania i
sportu i operacji nie wymagają. [...] Warto znaleźć jakąś dobrą
przychodnię rehabilitacyjną.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6
Mam 32 lata i kłopoty z kolanami już od szkoły podstawowej (nawykowe zwichnięcie rzepki). Jeżeli twój uraz był jednorazowy to pół biedy, ale i tak nie możesz tego bagatelizować. Z informacji jakie uzyskałem od lekarzy(wielu) wiem, że wypadek taki może się powtórzyć (wiem to zresztą z doświadczenie - mimo operacji, prawa rzepka nie wyskakuje mi ze stawu (widok makabryczny), ale i tak ulega zwichnięciom {bywało, że nawet dwa razy w roku}). Ścięgna i więzadła w takim przypadku mogą ulec uszkodzeniu, zresztą nie tylko one (a jeżeli nie to drobnemu wyciągnięciu, co właśnie będzie powodowało jej niestabilność i kolejne zwichnięcia. Praktycznie każde zwichnięcie wiąże się z punkcją ) i gipsem (4 tyg.). Od lekarzy wiem, że jedyny skuteczny sposób na pozbycie się tego problemu to wzmocnienie mięśni górnych części kończyn dolnych :). Wzmacniając odpowiednie mięśnie spowodujesz, że rzepka będzie stabilniej trzymała się w stawie. To chyba jedyna metoda. Zabieg operacyjny to ostateczność w szczególnie drastycznych przypadkach. Porozmawiaj z dobrym rehabilitantem, który pokaże Ci ćwiczenia wzmacniające ww partie mięśni. Nie lekceważ tego, bo po kilku zwichnięciach ciężko jest doprowadzić kolano do prawidłowego stanu. Spowodować one mogą zwyrodnienie stawu kolanowego (czego właśnie doświadczyłem, a wynikiem tego jest odłamany kawałek chrząstki z kości udowej {pływał sobie w moim kolanie i w pewnym momencie zaklinował się między kością udową i piszczelową - zablokował kolano i uszkodził w 50% więzadła krzyżowe przednie - właśnie jestem po artroskopii}. Ponadto usztywnienie nogi gipsem osłabia mięśnie, a zbyt częste ich osłabianie powoduje częściowy zanik mięśni = rehabilitacja (długa).
Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję że przybliżyłem Ci problem zwichnięcia rzepki. Myślę, że u Ciebie nie będzie tak źle (zwichnięcie) powstało po uerzeniu, a to nie to samo co nawykowe.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia
P.S. Do punkcji )))) można się przyzwyczaić :)

matun

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 22600 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 112308
u mnie problemy z rzepką zakończyły się niestety operacyjnie - miałam podobne przypadłości do twoich: silne boole, blokady kolana, problemy ze schodzeniem po schodach, siadaniem na krześle etc.; o przysiadach nie wspominam, bo takowych od dłooższego czasu nie mogłam robić; potem samo podwichanie rzepki było na porządku dziennym;

zabiegu operacyjnego mogłabym uniknąć, gdybym wcześniej trafiła na dobrego lekarza i rehabilitanta, ktoorzy po wcześniejszej kontoozji zauważyliby na wynikach badań, że coś nie gra... tak wyłączono mnie z normalnej aktywności na dłooższy czas - teraz męczę się z odboodowywaniem mięśni, co jeszcze trochę potrwa, bo wciąż (po pooł roku od wyjścia ze szpitala i po leczeniu farmakologicznym) doskwiera mi jakiś tam bool

szookaj BARDZO DOBREGO ortopedy, bo wierz mi, że jeśli jesteś osobą aktywną, problemy z kolanami potrafią człowieka wyprowadzić z roownowagi i dobrego nastroju

Zmieniony przez - Grasik w dniu 2006-07-04 13:03:57
1

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Usunięty przez Grasik za pkt 4 regulaminu
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 128 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1188
...
Napisał(a)
Usunięty przez Grasik za pkt 4 regulaminu
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 22600 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 112308

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Usunięty przez Grasik za pkt 4 regulaminu
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 128 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1188
...
Napisał(a)
Usunięty przez Grasik za pkt 4 regulaminu
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 22600 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 112308

28:06:42:12
That is when the world will end.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7
witam wszystkich.coz moglsbym nazwac siebie weteranem w zwiazku z tym schorzeniem. doznalam zwichniecia rzepki 4 razy wlasnie obecnie zdazylo mi sie to w Irlandii.Zazwyczaj zdarzalo sie to badz w wyniku silnego uderzenia badz tez w wyniku wykrecenia nogi polaczonego z uderzeniem, wiekszosc przypadkow w wyniku upadku.odstepy pomiedzy kolejnymi urazami byly w okolicach 2 lub 3 lat ostatni odstep czasowy 8 lat. Obecnie mija 3 tydzien gdy mam po raz 4rty usztywniona noge co prawda w tym kraju nie zalozono mi gipsu ale cos w rodzaju szyny usztywniajacej z poprzrecznymi opaskami wokol nogi. Zazwyczaj po takich urazach lekarz zaleca usztywnienie nogi na minimum 4 tygodnie. Gdy zdarzylo mi sie to po raz trzeci na wlasne zadanie zdjelam gips w Polsce poniewaz wiedzialam z czym wiaze sie takie dlugotrwale usztywnienie nogi ( z zanikiem miesni czworoglowego uda). Moi Drodzy prawda jest taka ze to schorzenie ciagnie sie przez cale zycie jak koszmar.Im czesciej sie to zdarza tym slabsza jest noga a najgorzej cierpi na tym czworoglowy miesien uda ktory utzrymuje rzepke i oplata swoimi wiezadlami dlatego gdy zauwazycie ze okolice uda sa chudsze w porownaniu do drugiej nogi przynajmniej o 5 cm to jest juz zly znak. Miesien zanika a uwiezcie mi ze odbudowac go do stanu pelnej sprawnosci graniczy z cudem. Gdy mialam rehabilitacje w Polsce nie byla zbyt owocna jedynym zabiegiem po ktorym widzialam poprawe byly zabiegi okladow nogi parafina swietna sprawa. Prawda jest taka ze oprocz rehabilitacji musicie sami pracowac w domu wykonujac cwiczenia , inaczej nic z tego nie bedzie.Jedno z cwiczen , ktore mozecie wykonywac w domu i ktore daje rezultaty polega na podnoszeniu ciezaru na poczatek 2 kg cukru .ktore wkladacie w ponczoche nastepnie mocujecie na wewnetrznej stronie stopy siadacie na wysokim krzesle po czym podnosicie noge do gory prostujac noge i w dol. Inne cwiczenie jakie moge polecic mozna wykonywav w pozycji lezacej: noga wyprostowana, dociskamy kolano do lozka napinajac miesien czworoglowy po czym zwalniamy kolano lub tez w tej samej pozycji w ktorej stope prostujemy tak aby byla w kacie prostym w stosunku do kosci piszczelowej niektorzy nazywaja to cwiczenie sciaganiem palcow. Aby stwierdzic czy wykonujecie je prawidlowo musicie sprawdzci czy czujecie jak tylne wiezadla pod kolanem napinaja sie jesli tak to dobry znak. Jesli chodzi o operacje to wiele razy mi proponowano takie rozwiazanie gdy lezalam z rzepka na boku na izbie przyjec i cierpialam z bolu tluumaczono swoja propozcyje prognozami iz, nie wytrzymam bolu rzepka moze byc zablokowana lub tez nie bedzie mozna jej normalnie 'wepchnac' na miejsce ale nigdy sie nie zgodzilam. Nawet teraz siedzac z 'szyna'po raz 4rty wiem ze mimo bolu, ktory byl tak silny za kazdym razem ze moje cialo samoczynnie drgalo jak u osoby z epilepsja nie zgodzilabym sie na operacje. Jestem dowodem na to ze mozna sobie z tym poradzic. Tak jak wczesniej wspomnialam odstep czasowy pomiedzy 3 a 4rtym razem wynosil 8lat wiec jak widzicie mozna z tym zyc, aczkolwiek trzeba uwazac ogromnie aby nie upasc nie uderzyc w cos itd.Nie ukrywam ze jestem pelna obaw o moja przyszlosc mam w tej chwili 24 lata, gdy mialam 18lat lekarz ortopeda pwoiedzial mi ze ryzyko czestrego wsytepowania tych urazow wiaze sie z okresem dojrzewania ktory powoduje iz wiezadla sa rozlusnione i ze jesli nie doznam urazu ponownie przed 22 rokiem zycia juz nie bede musiala sie marwtic ze kiedykolwiek to nastapi ale jak sami widzicei to nieprawda choc zaznaczam ze ostani raz byl wynikiem upadku i uderzenia o podloge.coz moge dodac na koniec jestem ciekawa jak zajma sie tym schorzeniem w tym kraju.Lekarz zapowiedzial mi przy ostatniej wizycie ze niestety bede miala usztywnione kolano na 6 tygodni ale szcezre mowiac po 6 tygidniach to ja nie bede miala co zbierac z tej biednej nozki a tym bardziej z miesnia czworoglowego poniewaz moje udo bedzie grubosci kolana w tej chwili moge powiedziec po dzisiejszym po miarze ze moja noga jestw tym miejscu chudsza 0 5 cm a to juz zly znak.Mysle ze po 4 tygodiach mimo zalecen lekarza zdejme szyne i zaczne ciwczyc noge nie moge czekac 6tygodni bo wiem czym to sie skonczy.pozdrawiam wszystkich serdecznie uwazajcie na swoje rzepki i cwiczcie intensywnie!!!!!!odezwe sie wkrotce!

lovely777

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 42 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 225
warto znalezc przyczyne - ja mialam nawykowe podwichania i nawrotowe zwichania niestabilnosci rzepki, oraz rozmiekania chrzatki rzepki (chondomalacja)powod jeden z wielu wysokie ustawienie rzepki ale nietylko - mialam czas ze takie zwiechniecia mialam kilkanascie razy rocznie bez sportowego trybu zycia... ale znam takich co to zwichanie to w ciagu miesiaca jest bardzo duze... nie ma jednoznacznego leczenia to indywidualnosc przypadku, jesli jest przyparcie boczne to powinno byc uwalnianie - glowna rola spelniaja troczki, ustawienie rzepki itp. Nadal nie moge pojac czemu ortopedzi wkladaja w gips? i co to ma zmienic? Warto dbac o 4glowego i miesnie rzepki! Obecnie jestem po przesunieciu guzowatosci kosci pieszczela - jednak na wyniki jej musze poczekac - rehabilitacje zaczynam w piatek.

"daj mi noge, daj mi noge daj mi noge, bo bez nogi, bo bez nogi zyc nie moge" :)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

gdzie jest dokladnie wędzidełko

Następny temat

WYpełnienia

WHEY premium