SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zapytanie do Wodyna, Mawashiego i innych ogarniętych w anatomii

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2163

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469


Trenuję już jakiś czas, efekty jakieś mam, ale niestety mam również jeden poważny problem.

Problem ten to choroba Scheuermanna, polega ona na martwicy przedniej części dysku międzykręgowego w odcinku piersiowym.

Efektem tej choroby jest rozrost tylnej części dysku (nieuciskanej) i martwica przedniej części a więc brak wzrostu (zamiast tego w pozycji naturalnej kręg piersiowy stale naciska na przednią część dysku). Krótko mówiąc w ten sposób powstaje garb.

Wiadomo, że jak jest ciągły nacisk na tę martwą część dysku to jest tam bardzo cienka warstwa, wg tego co mi mówił lekarz może dojść nawet do wytarcia całkowitego dysku i ocierania się kręgu o kręg, co podobno jest niewyobrażalnie bolesne.

Zignorowałem polecenia lekarzy już dawno temu, którzy w ogóle zabronili mi ćwiczyć. Zresztą prawie zawsze zabraniają ćwiczyć.

Na innych lekarzy nie ma co liczyć, bo w ogóle nie ogarniają.

Lubie ciężkie treningi, a wiem że trudno taki zrobić bez martwego ciągu i przysiadu. Niestety, te dwa ćwiczenia mimo że są bardzo przydatne, są największym obciążeniem dla kręgosłupa (nawet poprawnie wykonywane).

Jak myślicie, czy warto ryzykować i kontynuować MC i przysiady ( a może to wcale nie jest ryzyko?), czy lepiej zrezygnować?
Dodam że potrafię robić cięzki trening bez tych ćwiczeń (podciąganie, dipsy), ale jednak to nie to samo.

Dodaję fotkę, która doskonale obrazuje moje schorzenie, i da Wam wyobrażenie na ten temat. (czerwone miejsce to po prostu ekstremalnie cienki dysk kręgowy, który nie dość że jest martwy to się wyciera). NA fotce cały dysk jest martwy u mnie tylko przednia część, ale to nie robi różnicy...


Aha, dodam jeszcze to, że od paru lat mimo ćwiczeń mój kręgosłup się nie zmienił, i że bardzo dużo osób ma te chorobę ale nie w tak rozwiniętą jak w moim przypadku.

Z góry dzięki za konstruktywne podpowiedzi.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
Sorry za żenujące opóźnienie w wypowiedzi ale dopiero wczoraj mogłem zrobić test. Chciałem zrobić video, ale to póki co niemożliwe.

Mieszkam sam z bratem który na rok wyjechał do Danii, nawet nie za bardzo mam gdzie kamerę ustawić. Ok, ale wreszcie wróciłem z wakacji i mogłem zrobić test z przysiadami rwaniowymi.

Niestety wynik żenujący niski, tylko 65 kg*3. Zaznaczę tylko że, test przeprowadziłem po naprawdę długiej rozgrzewce (pół godziny) i zacząłem od ciężaru 40 kg, dokładając po 2,5 kg.

Kolejna ważna rzecz, to zrobiłem sobie rtg kręgosłupa i dostałem wynik "nie wykryto zmian", za cholerę nie wiem co to ma oznaczać (brzmi tak jakbym miał zdrowy kręgosłup) więc umówiłem się do ortopedy na wizytę, coby mnie zbadał i zinterpretował RTG.

I teraz parę wątpliwości dotyczących proponowanych przez Ciebie ćwiczeń.

Przysiad przedni- wg mechaniki nie wychodzi najkorzystniej na przednią część kręgosłupa... Rwaniowy podobnie bo nacisk osiowy jest olbrzymi. Unoszenia szyją spoko, tu nie mam wątpliwości.

Jeszcze raz sorry wielkie za spoźnioną wypowiedź, głupio wyszło, bo Ty poświęcasz czas a wyglądało to tak jakbym miał to w nosie. Sorry i mam nadzieję że jeszcze coś mi napiszesz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Szacuny 10021 Napisanych postów 30362 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 728634
mysle ,ze warto poszukac jakiegos specjalisty od tej choroby.
w zaleznosci od zmian sa zalecane specjalne cwiczenia pozwalajace stabilizowac kregoslup,by sie zmiany nie poglebialy.
to twoje zdrowie-forum nie jest wg mnie odpowiednim miejscem ,by cos tu doradzac.
lekarze maja wyniki badan i niezbedna wiedze-kwestia tylko jedna-by znalesc naprawde specjaliste w tym zakresie.
wg mnie przysiady z wiekszym obciazeniem i mc moga uszkodzic objete chorobowymi zmianami miejsca kregoslupa(trzony sa oslabione,bo nie a w pelni odzywiane)-co moze drastycznie pogorszyc twoj stan zdrowia-ja bym absolutnie nie ryzykowal.
przy tym schorzeniu nawet nie zaleca sie dluzszej jazdy samochodem,dluzszego siedzenia i chodzenia-a co tu mowic o takich cwiczeniach.

na pewno warto poszukac specjalisty-powtorzyc badania-moze byla zla diagnoza?doradzi tez co do cwiczen ich zakresu ,intensywnosci.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
Dzięki za odzew. Wiesz, ja się już nachodziłem po specjalistach, byłem dosłownie u dziesięciu. Jeden zapokował mój cały tułów w gips na 8 tygodni co spowodowało sflaczenie i skostnienie kręgów (był profesorem).

Inni lekarze, którzy nic nie pomogli odradzali ćwiczenia.

U rehabilitantów tez byłem wielu i oni również nie zrobili nic dobrego. Dawali mi ćwiczenia, przy których, jak później sie okazało pogłębiała mi się lordoza w odcinku lędźwiowym (skupiali się tylko na odcinku piersiowym kręgosłupa, zapominając o lędźwiach).

Był tylko jeden rehabilitant, a właściwie rehabilitantka, która mi pomogła. Po prostu, zwróciła uwagę na rozciąganie (żeby przykurcze puściły) i dopiero potem wzmacnianie mięśni, żeby ustabilizować kręgosłup w odpowiedniej pozycji, wolny od przykurczów (inaczej przykurcze tylko się wzmacniają). Ona mówiła że każda aktywność fizyczna jest dobra (ale tu mam wątpliwości)...

To co piszesz jednak jest logiczne, stąd moje obawy, jestem ciekaw jak sprawa ma się z kręgosłupem u trójboistów...

Po prostu, byłem już naprawdę wszędzie, więcej zrobić nie mogę. Poznałem wszystkie możliwe opinie itp itd. I dalej jestem nieprzekonany co do fachowości tych opinii. Dlatego w akcie desperacji założyłem ten temat, bo wiem że są tu użytkownicy z potężną wiedzą, którzy, co najważniejsze, z racji tego że sami ćwiczą potrafią ją odpowiednio wykorzystać.

Zmieniony przez - Dremor w dniu 2011-07-24 12:47:10
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
masti M.P. w Kulturystyce Moderator
Ekspert
Szacuny 10021 Napisanych postów 30362 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 728634
tylko wez pod uwage,ze tu jest proces patologiczny-po prostu kregi,czesci kregow sa nieprawidlowo zbudowane-z powodu martwicy sa oslabione-wieksze obciazenia-niewlasciwe cwiczenia moga to bardzo mocno pogorszyc.te miejsca tez nie regeneruja sie prawidlowo,przez co podlegaja zniszczeniu.
nie wiem moze isc prywatnie na dokladna diagnoze na nowoczesnych tomografach,rentgenach-by 100% okreslili stan uszkodzen.
wtedy mozna dobrac dokladniej cwiczenia.

inna sprawa-nie warto tez mitologizowac cwiczen,ktorych nie mozesz wykonywac-bez przysiadow i mc mozna sie obyc-tragedii nie ma..(z powodu kontuzji prawie 3 lata nie moglem tych cwiczen wykonywac-co rozpoczynalem kontuzja wracala)w koncu na mr olympia kazdy sie nie przygotowuje..
co do cwiczen-pewnie zaburzenia dzialania i przykurcze nie dotycza tylko kregoslupa ale tez i stawow barkowych, biodrowych itp.to wszystko dziala w lancuchu zaleznosci-jedno nieprawidlowe ogniwo wplywa na nastepne...

Zmieniony przez - masti w dniu 2011-07-24 14:45:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 399 Napisanych postów 72270 Wiek 43 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 304533
Usunę tamten temat w dziennikach. Forum nie działało praktycznie od wczoraj wiec nie przeniosłem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
Dzięki i czekam na dalsze rady. Gdzie się podział Wodyn?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 620 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10141
Te dyski są potrzebne do "amortyzowania" nacisku wywieranego na kręgi. Martwy ciąg bardzo obciąża kręgosłup, zwłaszcza przy dużych ciężarach, które często przekraczają o 100% masę własnego ciała. Moim zdaniem nie powinieneś stosować ćwiczeń typu MC, Przysiad, ponieważ możesz go "zetrzeć" całkowicie, w efekcie czego kręgi będą ocierać o siebie. Kręgosłup jest bardzo dobrze unerwiony, więc ból, który przy tym będzie powstawał byłby faktycznie niewyobrażalny. Nie chciał bym sam tego doświadczyć. W dzisiejszych czasach i dzisiejszej medycynie nie problemem jest wstawić sobie sztuczny dysk, ale wiąże się to z niemałymi pieniędzmi. Warto dowiedzieć się, czy przy tej chorobie jest szansa na zabieg z kasy NFZ. Jeżeli bardzo zależy Ci na tych ćwiczeniach można spróbować robić np: Superman na mięśnie prostowniki grzbietu, a na mięśnie nóg i pośladków zwykłe wyprosty na maszynie siedząc, uginanie w leżeniu na dwugłowe, lub suwnica. Osobiście odradzam Ci Mc i Squat, ale to Twoje zdrowie, sam wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze. Czasem warto zastanowić się i spojrzeć w przyszłość. Zdrowie jest najważniejsze. Trzymaj się zdrów i powodzenia.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
Dzięki, no muszę porządnie zastanowić się nad wszystkim. Teraz sobie uświadomiłem, że wyciskanie żołnierskie też za***iscie obciąża kregosłup, a bardzo lubię to ćwiczenie...


Ehhh, lipa Panowie, lipa

/edit


W końcu wywaliłem z treningu wszystko co może być niezdrowe dla mojego kręgosłupa. Niestety jest to trochę ćwiczeń

Przysiady, MC, wyciskanie żołnierskie, zarzut... Więc jak widać, wszystkie najlepsze ćwiczenia:(

Na czym się koncentruje? Przede wszystkim ciężkie podciągania, dipsy, wiosłowania JEDNORĄCZ (w ten sposób oszczędzam kręgosłup), wspinaczka na linie.

Raczej tego nie zmienię, chyba że ktoś mnie przekona rozsądna argumentacją (Wodyn, Mawashi, Knife, Apokalipsa czy inny dzik, który ogarnia anatomie i zasady treningu)

Pozdro

Zmieniony przez - Dremor w dniu 2011-08-10 17:33:42
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Wykonaj prosty test w postaci przysiadow rwaniowych (sztanga ponad glowa) -sprawdz jakim ciezarem potrafisz przysiasc na 3 powtorzenia ass-to-grass. Zacznij od pustego gryfu I dokladaj po 2,5kg co serie. Rozciagnij miesnie piersiowe zanim zaczniesz.

Powiedx mi jakie miales zyciowki w nastepujacych cwiczeniach
Siad przedni
Siad tylni
Martwy ciag.

Na pocieszenie dodam ze skoro Tobie choroba sie nie poglebia a innym tak, to jest szansa.

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Filmiki z bojow, oraz koniecznie z testu

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
ok, będę nagrywał na dniach.

Co do rekordów to sprawa wygląda, tak że ja dopiero niedawno zacząłem ćwiczyć MC, Przysiady itp, bo wczesniej właśnie ze względu na kręgosłup bałem się.

W MC doszedłem do 140 *10 (więcej nie mieści mi się na sztange- ćwiczę w domu), w przysiadzie tylnym to było 110 kg.

Ciężary mizerne (wymówke napisałem), ale właśnie brak miejsca na sztandze stawił mnie przed wyborem- dokupić ciężaru i ryzykować z kręgosłupem, czy może wykorzystać ten moment żeby skończyć z MC:(

Przysiadu przedniego nigdy nie robiłem na poważnie, po prostu nie miałem nigdy miejsca w treningu na to.

I znowu ze względu na kręgosłup trening opierałem najczęściej na drażku i dipsach ( no i lubię sobie pościskać cięzkie ściskacze)

Dzięki za rady, na dniach zrobię testy i filmiki.

Pozdro
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

TRENING NA MASE

Następny temat

Trening do poprawy , split 4 dni

WHEY premium