SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zagrożenie zjawiskiem dopingu w środowisku uczniów szkoły podstawowej klas V-VIII

temat działu:

Doping

Ilość wyświetleń tematu: 7664

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 49 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 91090
Streszczenie

Autorzy pracy postanowili zbadać, jakimi informacjami na temat dopingu i z jakich źródeł dysponują uczniowie publicznej szkoły podstawowej niesprofilowanej sportowo, w jakim stopniu akceptują zjawisko dopingu w sporcie i jakie postawy wobec niego prezentują.

Uczestnicy II Interdyscyplinarnej Krajowej Konferencji "Prozdrowotne Wychowanie Fizyczne i Sport Dzieci i Młodzieży", w Spale w październiku 1995 roku, zwrócili uwagę na uwarunkowania edukacyjne wychowania prozdrowotnego młodego pokolenia. Edukacja prozdrowotna zakłada pozytywny, profilaktyczny wpływ na środowiska, w których jest prowadzona. Wcześnie zastosowana, zmniejsza ryzyko wystąpienia patologii zagrażających prawidłowemu rozwojowi człowieka. Takimi patologiami są np. alkoholizm i narkomania. Patologią jest także stosowanie dopingu w sporcie. Światowa Organizacja Zdrowia w dokumencie z 1993 roku uznała doping za zagrożenie zdrowia, destrukcyjny wzór dla młodzieży i czynnik dający nieuczciwą przewagę w rywalizacji sportowej. Istotnym elementem narodowych programów antydopingowych jest zatem edukacja antydopingowa. Jest ona składową wychowania zdrowotnego młodych ludzi.

Badanie przeprowadzono w czerwcu 1998 roku, w jednej z losowo wybranych częstochowskich szkół podstawowych, za wiedzą i zgodą dyrekcji szkoły oraz zaproszonych do badania uczniów klas od V do VIII. Do badania użyto autorskiej ankiety, uwzględniającej znajomość medycznych aspektów dopingu. Badanie było anonimowe. Przed badaniem nie informowano dzieci na temat dopingu. Nie ingerowano również w swobodę wypowiedzi ankietowanych, prosząc jedynie o udzielenie rzetelnej i pełnej odpowiedzi na pytania ankietowe. Uzyskano 115 wypełnionych ankiet. Badanie potraktowano jako pilotażowe. Odpowiedzi udzieliły 63 dziewczęta i 52 chłopców, od 12 do 16 r.ż. W analizie zebranego materiału obliczono wskaźniki odsetkowe z uwzględnieniem grup wiekowych 13-, 14- i 15-latków, włączając nielicznych uczniów, określających się jako 12- i 16-latkowie, do grup sąsiednich wiekowo, tj. 13- i 15-latków. 36,5% badanych dziewcząt i 46,1% badanych chłopców nie potrafiło zdefiniować zjawiska dopingu. 14- i 15-latkowie określali go najczęściej jako środek służący poprawie kondycji i zdolności wysiłkowej (29% wskazań chłopców i 27% dziewcząt) oraz budowie masy mięśniowej (6% dziewcząt i 8% chłopców). 13-latkowie najczęściej (17%) rozumieli doping jako kibicowanie, czyli zagrzewanie zawodników do walki sportowej okrzykami i oklaskami (29% wskazań dziewcząt i 24% chłopców w wieku 13 lat oraz 24% dziewcząt 14-letnich). 46% dziewcząt nie umiało wskazać żadnych środków i metod dopingu - w podobnym odsetku dla każdej kategorii wiekowej. 13-letni chłopcy nie potrafili wskazać środków i metod dopingu w 53%, 14-letni w 40%, a 15-letni już w 33%. Może to świadczyć o rosnącym zainteresowaniu chłopców tym zagadnieniem. 22% dziewcząt i 35% chłopców wiedziało o istnieniu dopingu sterydami anaboliczno-androgennymi. Najstarsi chłopcy wskazywali na doping sterydami w 47%. Sterydy są kluczowym środkiem w dopingu np. młodych Amerykanów. Doping hormonami wskazało 3,6% dziewcząt i 14% chłopców, z przewagą grupy 14-latków (20% wskazań). Stosowanie narkotyków w celach dopingowych zauważyło 14,3% dziewcząt z przewagą 14-latek (23,8%) i 21,2% ankietowanych chłopców z przewagą chłopców 15-letnich (33,3% wskazań). Możemy to interpretować jako zwiększone zainteresowanie zjawiskiem dopingu w tych grupach wiekowych. Poza tym pojedyncze osoby wskazały na doping środkami pobudzającymi i doping krwią, rozumiany jako postępowanie ratujące życie. Pojawiło się również kuriozalne, choć jednostkowe wskazanie na pestycydy, jako środek dopingu, podobnie jak we wcześniejszym badaniu sportowców częstochowskich.

Zwraca uwagę większe skrystalizowanie postaw starszych grup ankietowanych, zarówno w obszarze największej akceptacji wśród 14-letnich chłopców (15%), jak i negacji 15-latków (35%) oraz (niestety) duży odsetek osób nie mających na ten temat zdania wśród 13- i 14-latków. Pozytywną tendencją jest niski odsetek dziewcząt zgadzających się na doping.

Stosowanie dopingu zdecydowanie wiąże się z ryzykiem zdrowotnym dla większości badanych, a zwłaszcza w grupie 14-latków (85%), co w zestawieniu z deklarowaną przez nich zgodą na stosowanie dopingu (największą spośród badanych grup) można interpretować jako przyzwolenie na ryzyko utraty zdrowia towarzyszące dopingowi

Wydaje się, że jest to ryzyko pośrednio uświadomione poprzez wskazane objawy, choroby i zgony wywołane przez doping, mimo że zdecydowana większość wszystkich ankietowanych nie zna ryzyka zdrowotnego dopingu w dostatecznym stopniu, a szczególnie niebezpiecznej jego formy, jaką są sterydy anaboliczno-androgenne (SAA) SAA są wprawdzie najczęściej łącznie wymieniane jako przyczyna zgonu, lecz tylko w granicach 3,6-9,5%. Zagrożenie to jest tym realniejsze, im więcej powstaje klubów kulturystycznych, w których doping sterydami jest na porządku dziennym

Wskazania na zgony spowodowane przez narkotyki, mogą wynikać z wpływu prowadzonej edukacji antynarkotykowej (13,3% chłopców 15-letnich). Zagrożenie dopingiem grup 14-letnich chłopców może potwierdzać wyrażona przez nich 20% akceptacja stosowania dopingu, mimo konsekwencji zdrowotnych. Sprzyja temu brak świadomości skutków ubocznych. Wyróżnia to grupę 14-letnich chłopców i przemawiać może za koniecznością podjęcia zdecydowanych działań edukacyjnych w tej i wcześniejszych grupach wiekowych. Możliwe, że sprzyja to poszukiwaniu tzw. "bezpiecznego" dopingu.

Grupą najczęściej deklarującą usprawiedliwienie stosowania dopingu są 14-letni chłopcy. Poprawa sylwetki ciała, sukces, korzyści finansowe wynikające z sukcesu sportowego i korzyści płynące z dystrybucji środków dopingu usprawiedliwiają doping. Sukces jest najczęstszym usprawiedliwieniem dla 15-latków. Usprawiedliwiony jest doping w sporcie amatorskim, zawodowym i sporcie osób niepełnosprawnych. Doping w sporcie zawodowym i sporcie niepełnosprawnych równie łatwo usprawiedliwiają 13-letnie dziewczęta. 40% badanych uważa, że należy walczyć z dopingiem w sporcie, 60% nie ma na ten temat zdania. 57% ocenia negatywnie zjawisko dopingu w sporcie, 26% nie ma na ten temat zdania lub nie wypowiada się w tej kwestii, 17% ocenia pozytywnie doping w sporcie. Głównym źródłem informacji na temat dopingu były dla badanej młodzieży: media (50% wskazań), rówieśnicy (28%), doświadczenie własne (5%) i rodzice (3,5%). 32% badanych nie uzyskała żadnych informacji na temat dopingu.

Wnioski


1.Programy edukacji antydopingowej powinny obejmować dzieci, szczególnie przed 14 rokiem życia.
2.Wysoki stopień zagrożenia dopingiem sterydami anaboliczno-androgennymi wymaga skoordynowanych działań w szkole, rodzinie i mediach.
3.Ankieta może być narzędziem wskazującym wstępnie zakres szkolnego i medialnego programu zapobiegania dopingowi w sporcie. Szczególnej uwagi wymagają uczniowie mający nieokreślony stosunek do zjawiska dopingu.



Referat pod tym tytułem został wygłoszony podczas III Interdyscyplinarnej Konferencji pt. Prozdrowotne wychowanie dzieci i młodzieży, Spała, 10-12.09.1998 i opublikowany w Materiałach Naukowych. Przedruku dokonano za zgodą Autorów i Wydawcy.









Pozdrawiam wszystkich ambitnych-"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ 

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ggobo a ile ty masz lat jak muwisz ze jush 11 cwiczysz? zapewne sam brales koksa
ja ost zaczolem cykl qpilem sobie omka bralem jush 1szy zaszczyk i zastanawiam sie czy kontynuowac to....
pozdro

Fujitsu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1433 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23405
Majac 15 lat zaczynalem przygode z zelazem ale nie wiedzialem co to sa sterydy. Teraz wystarczy wejsc do internetu i wpisac jedno slowo w wyszukiwarce a zasypia nas setki odpowiedzi...
Z wlasnych obserwacji wiem, ze istnieje prosta zaleznosc, im pozniej dana osoba zglebi temat niedozwolonego wspomagania tym pozniej zdecyduje sie na doping. Trudno jest przemowic do rozsadku 15-16 latkowi kotry pisze ze "i tak wezmie". Skutki uboczne, problemy ze zdrowiem to nie dla nich. Jedyne co jeszcze przemawia to problemy natury intymnej. Nie dotyczy to indolentow ktorzy najpierw lykaja "cos" a potem pytaja sie co to bylo, echh

Pozdro
Ted

--- Primum NON Nocere ---
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1120 Wiek 109 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17910
ciekawy artkoł
sog poleciał

Pozdrawiam
banann

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 815 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 7629
Ja w wieku 16 lat poszedłem pierwszy raz na siłownie i też niewiedziałem co to sterydy.
W krótkim czasie uświadomili mi to etarsi koledzy i równieśnicy którzy brali na "rozruch po 200 szt. mety. Ja wyciskałem ledwo 50 kg na klate i byłem suchy jak cholera, a rówiesnicy brali już stówe i wyglądali o niebo lepiej odemnie. Każdy młody chłopak zaczyna wtedy myśleć o braniu, ale nie każdy weźmie. Ja się przekonałem co to doping kilka lat później, kiedy juz miałem jekieś pojęcie o tych środkach (pisząc jakieś mam na myśli podstawowe, bo dzisiaj wiem dużo więcej a wtedy słyszałem "bierz nie mniej niż 100 szt., mniej się nie opłaca).
Ale ilu młodych kolesi siega po to bo namawiają ich koledzy którzy już brali, albo biorą a ich namówili starsi którzy sprzedają towar.
Zawsze mówiłem że edukacja to podstawa, ale wystarczy jeden wielki typ na siłowni który namawia do kupienia towaru od siebie (prezentując swoją sylwetkę jako przykład efektów SAA) i wiekszość z tych młodych (edukowanych) ulega presji. Tutaj też tkwi problem nad którym trzeba sie zastanowić.


Pozdro

Siła i Honor, bracie.

Siła i Honor, bracie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4473 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18798
Ehh.... coz tak to juz jest ................... najgorsze jest to ze niektorzy biora mete i nawet nie wiedza dokladnie jakie miesnie sa odpowiedzialne za poszczegolne ruchy (pozniej mowia ze robia barki , a podciagaja sie na drazku .

Aha Michail mala korekta Teraz nie ma juz 8 klasy teraz jest gimnazjum


"Twoje czyny mowią tak głośno o tym kim jesteś , że nawet nie slyszę co mówisz"

" Życie jem jak Milkę ,
Bo wiem że jestem lśnieniem
I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 49 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 91090
Spoko Patriot-to art spred kilku lat,ale nadal aktualny...niestety.

Pozdrawiam wszystkich ambitnych-"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ 

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 775 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 11979
To może przemyślą sprawę dilerzy, którzy np. 100sztuk deci sprzedają dziennie liczą tylko kasę i zamawiaja towar z R...i?

Świat jest podły.
Degeneracja i zeszmacenie się powinny być twoim atutem.
Skierowane do rzeszy odbiorców.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4473 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18798
Michail i co gorsza bardziej aktualny niz pare lat temu .
Znam conajmniej 5 osob w moim wieku ktore sa po jednym ,dwoch a jeden nawet po 3 cyklach !!! z czego tylko 3 ma mniej wiecej takie wymiary jak ja . Nie rozmawialem z nimi bo dla nich i tak jestem "koksem" bo jestem wiekszy od nich .
Naprawde to co sie dzieje nie jest normalne , bo dla nich najwazniejsze jest to zeby byc najwiekszym i najszerszym na osiedlu za wszelka cene .
Zreszta co tu duzo mowic , pol roku temu byl artykul w gazecie olsztynskiej ze 14 latek zmarl od przedawkowania sterydow . - bez komentarza

"Twoje czyny mowią tak głośno o tym kim jesteś , że nawet nie slyszę co mówisz"

" Życie jem jak Milkę ,
Bo wiem że jestem lśnieniem
I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 49 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 91090
Totorino-Ty akurat sam chyba nie jesteś do końca pewny jaką drogą pójść, więc co z dilerami-gdyby nie było odpowiedniej informacji-ale ta jest i wszem i wobec wiadomo, że kox to syf...

Pozdrawiam wszystkich ambitnych-"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ 

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 775 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 11979
Michail, ja podjąłem juz decyzję. Nigdy nie wezmę już żadnego koksu.

Świat jest podły.
Degeneracja i zeszmacenie się powinny być twoim atutem.
Skierowane do rzeszy odbiorców.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Michail ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 212 Napisanych postów 48745 Wiek 49 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 91090


Pozdrawiam wszystkich ambitnych-"Wszystko,co Cię nie zabije czyni Cię mocniejszym"
Michail-Moderator Działów:"Trening" & "Dla zupełnie zielonych" & "Z archiwum kulturystyki"
http://www.kulturystyka.pl/atlas/ 

PORADY INDYWIDUALNE - www.dobierz-trening.pl
ZAINTERESOWANY PORADĄ - PISZ GG:7426473

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

na sile i szybkość:suplementy czy sterydy?

Następny temat

syfy

WHEY premium